Kurníky pro slepice
Založení vlastního kurníku má v dnešní době mnoho výhod. Navíc díky drůbeži získáte přírodní hnojivo, které můžete později použít na zahradě nebo vlastních zeleninových záhonech. Kurníky pro slepice si samozřejmě můžete postavit i svépomocí, ale nic vám nebrání si jej pořídit, zvláště pokud nemáte potřebné dovednosti nebo čas na jeho výstavbu.
Kurníky pro slepice určený pro domácí chov a vždy čerstvá vejce - rostoucí ekotrend
Domácí kurníky s velkým výběhem, určené pro vlastní potřebu, jsou trendem, který se stává populárním nejen na venkově či mimo města, ale i ve městech a dokonce i na příměstských zahrádkách. Slepice na vejce nebo slepice na maso – kde se zrodil nápad na chov na zahradě? Vlastní vejce od bio slepic jsou luxusem, zvláště pokud máte malé děti. Stabilní a pohodlný kurník jistě splní vaše očekávání a navíc získáte čerstvá vejce, u kterých si můžete být jistí, odkud pocházejí.
Kurníky pro slepice- materiál pro výrobu
Nejlepší kurník musí být odolný vůči povětrnostním vlivům, jako je vlhkost, sluneční záření, nízké a vysoké teploty. Proto je důležité, z jakého materiálu je jeho konstrukce. Kurníky se nejčastěji vyrábějí z kvalitního borovicového nebo jedlového dřeva, které je navíc ošetřené proti plísním. Impregnované dřevo neohrozí ani déšť ani sněhové srážky. Střecha bývá obvykle pokryta bitumenovou membránou nebo speciální tkaninou, která zajišťuje ochranu proti zatékání. Střecha by neměla být jen z plechu, protože by se v létě silně zahřívala a v zimě by se rychle ochlazovala. Pletiva, která brání slepicím v úniku z kurníku, mohou být kovová nebo plastová.
Kurník musí zvířatům poskytnout přiměřené životní podmínky, aby se v něm cítila dobře. Nejlepší teplota uvnitř je kolem 16-18 stupňů Celsia. Udržení této teploty v létě by nemělo být problém, ale co v zimě? Kuřata jsou naštěstí docela odolná vůči nízkým teplotám, i když by neměla být vystavena mrazu, protože mohou přestat nést vajíčka. Abychom se chránili před mrazem, měli bychom zateplit stěny kurníku polystyrenem, utěsnit malé okno a zvýšit množství podestýlky. Okna jsou důležitá, protože nedostatečné větrání v drůbežárně může vést k onemocnění nohou nebo ke ztrátě peří u ptáků. V kurníku můžeme chovat i jiná zvířata, jako jsou králíci. Produkty z naší nabídky si jistě oblíbí mnoho chovatelů.
Jak najít nejlepší umístění pro kurník
Pro umístění kurníku je třeba najít místo, které se nezaplavuje ani za deště.Doporučuje se také pravidelně osévat výběh směsí různých trav, neboť ptáci trávu rychle vyzobou.
Velikost kurníku na dvorku
Slepice, ač nejsou příliš náročné, nemají rádi tlačenici. Rozměry jsou tedy důležité, protože malý kurník může způsobit nešpory mezi drůbeží a nervózní slepice nemusí snášet vejce. Jaké rozměry by měl mít kurník? Předpokládá se, že ačkoliv v létě drůbež vstupuje do kurníku pouze v noci, na metr čtvereční by nemělo být více než 3–4 slepic.
Osvětlení kurníku
Pro slepice je nezbytný neustálý přístup ke světlu. V létě to není velký problém. Sluneční záření podporuje tvorbu vitamínu D, což umožňuje udržení vhodné hladiny vápníku a fosforu v organismech zvířat. Je důležité připomenout baktericidní funkci slunce. Okno bychom měli umístit na jihovýchodní stranu, aby i při nízkém slunci pronikaly nějaké paprsky do kurníku. Během kratších dnů budeme potřebovat přídavný zdroj světla, nejlépe o intenzitě 3 W / m2. Kurník bychom měli vybavit lampou s ovládacím panelem.
Místo pro jídlo a vodu
Nejlepší je umístit zde válcová krmítka, zejména ta, která automaticky podsypávají krmení. Pro kurník určený pro zhruba 10 slepic se dobře hodí krmítko o obsahu 15 kg a pojítko o objemu 5 litrů. Kromě krmiva rády slepice konzumují také slupky a zelené části rostlin, ba dokonce i posekanou trávu.
Hřady a snášková hnízda pro slepice
Hnízda jsou místa, kam slepice kladou vajíčka. V ideálním případě bychom měli zásuvku vyrobit ze dřeva nebo překližky. Pro tři slepice by měla mít ideální rozměry přibližně 30 x 40 x 30 cm. . Hnízda bychom měli vždy umístit do nejodlehlejšího rohu kurníku.
Hřady jsou místa, kde kuřata v kurníku sedí nebo spí. Dřevo pro hřady bychom měli dobře ohoblovat a pro jednu slepici bychom měli připravit prostor přibližně 20 cm. Nejlépe bychom měli hřady zavěsit ve výšce menší než jeden metr, všechny na stejné úrovni, aby slepice nemusely bojovat o místo.
Kurník s výběhem pro slepice
Kurník není jen domek, ale také výběh, který slepicím umožní volný pohyb na čerstvém vzduchu. Aby byl výběh pro slepice vhodný, musíme ho zabezpečit silným pletivem, které slepice ochrání před predátory. Mezi dravci, kteří představují pro kuřata nebezpečí, patří lišky, kuny a jezevci. Pletivo také zabraňuje vašim slepicím dostat se ven. Na stránkách našeho obchodu v kategorii potřeby pro zvířata určitě najdete potřebné produkty!
Jak postavit kurník
Čerstvá vejce přímo od slepice? To je možné! Stále více lidí se rozhoduje pořídit si slepice a chovat je na vlastní zahradě. Slepice nejsou extrémně náročná, jejich chov je jednoduchý a jejich chov se vám rozhodně vyplatí...