10 pravidel Feng Shui, která můžete aplikovat do každého interiéru

23.01.2025

O Feng Shui už asi slyšel každý z nás. Co přesně je tato filozofie? Spojujeme ji s čínským uměním aranžování prostoru a také stojí za to vědět, že má za cíl vytvořit harmonické spojení mezi námi, lidmi a okolím, tedy bytem, ve kterém žijeme. Klíčové principy Feng Shui můžeme aplikovat prakticky na jakoukoli místnost, bez ohledu na styl místnosti. Proč by nás to mělo zajímat? Feng Shui zlepšuje kvalitu proudící energie čchi, která podle čínské víry koluje ve všem – vhodné proudění energie nám zajistí lepší pohodu, zdraví, vztahy s ostatními, ale i bohatství.

Feng Shui interiéry přitahují pozornost nejen kvůli ochotě uplatňovat principy čínské filozofie, ale také proto, že aranžmá je prostě funkční a pohodlné. Podívejme se, jak lze klíčové principy Feng Shui aplikovat v našich domovech a zda použití principů Feng Shui skutečně ovlivňuje naše domácnosti.

10 pravidel Feng Shui, která můžete aplikovat do každého interiéru


V tomto článku:

1. Feng Shui v interiérech – jak důležité je udržovat čistotu a pořádek? Hlavní principy Feng Shui v obývacím pokoji a dalších místnostech

2. Jak zařídit byt? Princip Feng Shui a osvětlení - umělé a přirozené světlo v interiérovém designu

3. Barvy a prvky Feng Shui – jak vypadá filozofie Feng Shui, pokud jde o barvy? Harmonický dům v krasných barvách

4. Nejdůležitější principy Feng Shui, tedy co potřebujete vědět o správném proudění energie čchi? Obývací pokoj, koupelna a ložnice podle Feng Shui

5. Pět prvků – Co byste měli vědět o pěti prvcích Feng Shui?

6. Rovnováha jin a jang – jak využít energii jin a jang?

7. Pozitivní energie ve všech směrech – co byste měli vědět o Feng Shui v ložnici? Ložnice podle Feng Shui

8. Feng Shui na zahradě a příroda v domě Feng Shui - jak vnést Feng Shui prostřednictvím rostlin? Rostliny ve Feng Shui

9. Princip pěti prvků a symbolika v interiérovém designu - jak zařídit kuchyni podle Feng Shui nebo využít princip Feng Shui v koupelně?

10. Feng Shui vládne v předsíni - jak aplikovat Feng Shui v bytě od samého prahu?



Feng Shui v interiérech – jak důležité je udržovat čistotu a pořádek? Hlavní principy Feng Shui v obývacím pokoji a dalších místnostech

Čistota a pořádek jsou jednou z nejdůležitějších zásad ve Feng Shui interiérovém designu. Zaneřáděné a neuklizené interiéry jsou nevzhledné a blokují tok pozitivní energie čchi, což také snižuje naši pohodu. Cítíme se hůř v neuklizených a chaotických místnostech, špatně se nám pracuje a špatně odpočíváme – to víme už dávno a nikoho to nepřekvapuje.

Co tedy dělat? Vyplatí se proto uklidit místnost. To je první krok k udržení čistoty a pořádku a k uplatnění principů uspořádání podle Feng Shui. Kromě toho bychom měli uklidit prostor. Co to znamená? Každý předmět v interiéru by měl mít své místo a předměty, které nejsou denně použivány, by měly být schovány do uzavřených skříněk, vitrín a šatních skříní. Tímto způsobem nebudou na očích, ale zároveň budou po ruce, až je budeme chtít použít.

Čistota a pořádek nejen podporuje lepší tok energie, ale především vytváří ideální podmínky pro relaxaci, odpočinek i každodenní aktivity.

Feng Shui v interiérech – jak důležité je udržovat čistotu a pořádek? Hlavní principy Feng Shui v obývacím pokoji a dalších místnostech

Jak zařídit byt? Princip Feng Shui a osvětlení - umělé a přirozené světlo v interiérovém designu

Světlo ovlivňuje to, jak pozitivní energie proudí v interiérech. Nejlepší je v tomto případě samozřejmě přirozené světlo, tedy sluneční světlo procházející okny. Využijme je na maximum v interiéru – otevřete okna, nevěšte těžké a silné závěsy a vytáhněte žaluzie. To je zvláště důležité, pokud trávíte hodně času v jedné z místnosti – v obývacím pokoji, ložnici, kuchyni nebo v domácí pracovně.

Víme, že ne vždy se nám podaří přivést do interiéru dostatek denního světla. Večer a v noci je to nemožné a v zimě - doba, během níž svítí slunce, se výrazně krátí. Co byste v takové situaci měli dělat, abyste i nadále uplatňovali principy Feng Shui v interiérovém designu? Rozhodně je potřeba se postarat o interiérové osvětlení a zaměřte se také na to, aby bylo různorodé. Pořiďte jak stropní osvětlení, tak nástěnná svítidla, stolní lampy a stojací lampy. Při použití osvětlení vybírejte ty, které nám v danou chvíli nejvíce vyhovují. Nevzdávejme se atmosférického jemného osvětlení např. vhodného při sledování filmů nebo romantických večeřích.

Jak zařídit byt? Princip Feng Shui a osvětlení - umělé a přirozené světlo v interiérovém designu

Barvy a prvky Feng Shui – jak vypadá filozofie Feng Shui, pokud jde o barvy? Harmonický dům v krasných barvách

Uplatnit principy Feng Shui v interiéru znamená také výběr správných barev. Barvy v čínské filozofii Feng Shui mají symbolický význam a mohou ovlivnit naši pohodu. Jak přesně? V místnostech v odstínech modré nebo zelené se cítíme klidněji, proto jsou to ideální barvy do ložnice nebo obývacího pokoje, kde většinou odpočíváme a relaxujeme. Červená, oranžová a další intenzivní či živé barvy nás zase mohou stimulovat – vybírejme je do míst, kam chceme vnést dynamiku a energii.

Důležitý je nejen výběr samotných barev, ale také jejich zajímavé kombinace. Nezapomínejme také na harmonické vyvážení barev ve Feng Shui aranžmá. Příliš mnoho výrazných barev může způsobit chaos a pocit neklidu. Příliš mnoho modré je cestou jak dosáhnout nudného aranžmá – takové interiéry v nás vyvolají letargii a pocit nudy. Barvy můžeme vždy doplňovat či ztlumit neutrálními barvami – bílou, černou nebo šedou.

Principy Feng Shui v kuchyni a dalších místnostech jasně říkají, že barvy jsou důležité nejen v případě stěn, ale také se to týče nábytku a doplňků. Vybírejme proto pečlivě jak čalouněný nábytek, tak malé dekorační prvky.

Mezi přívětivé barvy patří také barvy inspirované přírodou. V interiérech, do kterých bylo v aranžmá použito přírodní dřevo, kámen, len, bavlna a další přírodní materiály, se cítíme příjemněji, ochotněji do nich vstoupujeme a lépe odpočíváme.

Barvy a prvky Feng Shui – jak vypadá filozofie Feng Shui, pokud jde o barvy? Harmonický dům v krasných barvách

Nejdůležitější principy Feng Shui, tedy co potřebujete vědět o správném proudění energie čchi? Obývací pokoj, koupelna a ložnice podle Feng Shui

Uspořádání interiéru podle principů Feng Shui je především vytváření aranžmá, která umožňují volné proudění pozitivní energie. Feng Shui kuchyně, Feng Shui obývací pokoj nebo Feng Shui koupelna – bez ohledu na to, kde chceme tyto principy uplatnit, pamatujte na vhodné proudění energie. Jak zajistit správný tok energie čchi? Nejlépe pomáhá pořádek a čistota, ale také se vyplatí zavést principy Feng Shui pro rozmístění nábytku a dalšího vybavení.

Nábytek nemůže blokovat průchod a komunikaci a je nejlepší, když je nestavíme příliš blízko sebe. To je důležité zejména v případě, že máme malou předsíň a chceme do něj umístit nábytek do předsíně – měli bychom vybírat takový nábytek, který nebude blokovat průchod a bude funkčním doplňkem.

Správné umístění nábytku nejen v předsíni, ale i v celém zbytku domu zajišťuje dobré proudění energie Feng Shui. Sami si můžeme ověřit, zda energie proudí snadno – zkuste jen projít místností. V přeplněné místnosti to nebude snadné, že? Pokud má energie potíže s prouděním, i my budeme se jistě cítit špatně, když se budeme tlačit mezi těsně umístěným nábytkem nebo špatně umístěnými prvky.

Nejdůležitější principy Feng Shui, tedy co potřebujete vědět o správném proudění energie čchi? Obývací pokoj, koupelna a ložnice podle Feng Shui

Pět prvků – Co byste měli vědět o pěti prvcích Feng Shui?

Další zásadou Feng Shui je věnovat pozornost prvkům Feng Shui, které hrají v čínské filozofii obrovskou roli. Ve Feng Shui je pět prvků, ke kterým patří dřevo, oheň, země, kov a voda. Každý z těchto prvků by měl být v interiéru vidět a rovnováha mezi nimi zajišit harmonii.

Principy Feng Shui v ložnici, obývacím pokoji, kuchyni či v jiných místnostech nám jasně ukazují, že každý prvek znamená něco jiného. Dřevo je růst a kreativita, oheň je energie a vášeň, země je stabilita, kov je přesnost a voda je klid. Jak můžeme tyto hlavní principy Feng Shui a tyto prvky zavést do interiérů? Ukazuje se, že to není tak těžké. Květiny v květináčích mohou symbolizovat dřevo a zemi, svíčky symbolizují oheň a váza může být naplněna vodou. Přidáme kovové dekorace a díky tomu vytvoříme akcenty pěti prvků v interiéru Feng Shui obývacího pokoje, Feng Shui ložnice nebo Feng Shui koupelny a kuchyně.

Pět prvků – Co byste měli vědět o pěti prvcích Feng Shui?

Rovnováha jin a jang – jak využít energii jin a jang?

Jedním z principů uspořádání Feng Shui je rovnováha mezi jin a jang, tedy protichůdnými silami, které ač jsou protikladné, doplňují se a společně vytvářejí jakousi harmonii. Interiéry by měly obsahovat prvky jin i jang.

Prvky jin jsou klidné motivy, ticho a tmavé barvy, které jsou ideální pro místa relaxace a odpočinku, tedy ložnice a obývací pokoje. Yang je naopak světlé, energické místo, kterému dominuje světlo a aktivita. Vyplatí se proto kuchyň nebo kancelář, kde se počítá aktivita a kreativita, ovládnout prvky jang.

Pozitivní energie ve všech směrech – co byste měli vědět o Feng Shui v ložnici? Ložnice podle Feng Shui

V našich tipech se budeme věnovat především ložnici. Pro mnoho lidí je to místo relaxace a odpočinku, mnohem důležitější než obývací pokoj nebo kuchyně. Klíčové principy Feng Shui jasně říkají, že v případě ložnice bude důležité uspořádání nábytku, zejména postele. Tento kus nábytku je nejlepší umístit tak, aby z něj byly vidět dveře, ale postel nebyla přímo naproti vchodu.

Jaké principy Feng Shui ještě můžeme použít? Rozhodně se vyhněte ostrým hranám směrem k posteli – mohou narušit náš klidný spánek. V interiérech ložnic je také dobré omezit počet zrcadel. Zrcadla odrážejí energii čchi a její nepřirozené proudění způsobené takovými odrazy může narušovat klidný spánek. Příslušná energie Feng Shui nám pak bude nedostupná a princip toku energie bude narušen. Zajistěme si volný tok energie odstraněním zrcadel z ložnice.

Základní principy Feng Shui, které použijeme v ložnici, podpoří náš klidný spánek. Princip pořádku a čistoty a princip pěti prvků bude zde rozhodně fungovat. Klíčové zásady Feng Shui nám rozhodně pomohou k dobrému odpočinku.

Pozitivní energie ve všech směrech – co byste měli vědět o Feng Shui v ložnici? Ložnice podle Feng Shui

Feng Shui na zahradě a příroda v domě Feng Shui - jak vnést Feng Shui prostřednictvím rostlin? Rostliny ve Feng Shui

Rostliny ve Feng Shui odkazují na symboliku země, vody a dřeva. Díky nim můžeme zavést až tři z pěti prvků principů Feng Shui do obývacího pokoje, ložnice nebo kuchyně. V čínské filozofii květiny také představují růst, život a pozitivní energii.

Uplatňování principů Feng Shui v uklizených místnostech by mělo být doplněno umístěním dovnitř rostlin. Rostliny také pomáhají čistit vzduch, což může výrazně ovlivnit naši pohodu.

Důležitá pravidla Feng Shui však naznačují, že nejlepšími rostlinami pro interiéry zařízené podle principů Feng Shui, a zejména Feng Shui obývací pokoj, jsou rostliny se zaoblenými listy. Špičaté listy mohou vytvářet chaos a zbytečně přerušovat tok energie čchi a nepřirozeně ji rozproudit. Rostliny mají proto velký význam pro harmonický prostor. To je zvláště důležité pro aranžmá dle principů Feng Shui.

Přírodní materiály nás také přibližují přírodě. Zásady Feng Shui často zdůrazňují důležitost přírodních materiálů.

Feng Shui na zahradě a příroda v domě Feng Shui - jak vnést Feng Shui prostřednictvím rostlin? Rostliny ve Feng Shui

Princip pěti prvků a symbolika v interiérovém designu - jak zařídit kuchyni podle Feng Shui nebo využít princip Feng Shui v koupelně?

Zavedení principů Feng Shui znamená také velkou pozornost věnovanou symbolice. Tímto způsobem můžeme zavádět všech pět prvků. Obrazy symbolizující oheň a vodu bude snazší umístit do interiérů než fontány nebo ohniště.

Dekorace vybírejme nejen s ohledem na estetiku, ale především s ohledem na důležité zásady Feng Shui, tedy jedinečnou symboliku. Vyhýbejme se předmětům vyrobeným z plastu a těm, které vnášejí negativní emoce nebo naváději nepříjemné asociace.

Princip pěti prvků a symbolika v interiérovém designu - jak zařídit kuchyni podle Feng Shui nebo využít princip Feng Shui v koupelně?

Feng Shui vládne v předsíni - jak aplikovat Feng Shui v bytě od samého prahu?

Nakonec se podívejme na vstup do domu podle Feng Shui. Podle principů Feng Shui jsou vstupní dveře „ústa chi“, tedy místo, kterým proudí energie do ostatních místností. Pokud se postaráme o to, aby vstupní prostor byl čistý, upravený, světlý a příjemný, bude taková i energie Feng Shui kolující kolem našeho domu. Vyhněte se zaneřádění prostoru botami, deštníky nebo doplňkovým svrchním oblečením – nejlépe tyto věci schovejte do skříněk nebo šatních skříní. Eliminace negativních vlivů je důležitá, protože jejich odstranění odstraňuje i negativní energii a vytváří harmonický domov.

Principy Feng Shui nám mohou pomoci vytvořit funkční prostory. Principy dobré energie a principy proudění této energie pro nás mohou mít duchovní význam, ale praxe ukazuje, že uspořádání podle Feng Shui je prostě funkční a pohodlné, a to je důležitý důvod, proč bychom se měli rozhodnout použít principy Feng Shui v uspořádání našich interiérů.

Zpět