10 věcí, které si musíte pamatovat při navrhování podkrovní kuchyně
Podkrovní kuchyně je řešením například v domácnostech obývaných více než jednou rodinou nebo v činžovních domech a panelových domech, kde je možné využít podkrovní prostor. Vhodný návrh, promyšlený v tomto ohledu, nám pomůže vytvořit funkční a efektivní uspořádání této místnosti.
Podkrovní kuchyně: jak ji navrhnout?
Při navrhování podkroví, zejména kuchyně, vezměte v úvahu, že v této místnosti trávíte hodně času ve stoje. Výška šikmých ploch proto musí umožnit pohodlnou práci u kuchyňské desky i snadné vstávání od stolu. Možná bude nutné navrhnout kuchyňský ostrůvek s dřezem a varnou deskou, který umístíte do nejvyšší části místnosti.
Sklony střechy také ovlivní výběr nábytku – někdy nebudete moci použít standardní skříňky a zvolíte nábytek na míru. V některých případech využijete téměř výhradně stojící prvky. Bez ohledu na zvolenou variantu si ale vždy můžete vybrat libovolná čela skříněk podle vlastního vkusu.
Důležitý je samozřejmě také tvar a velikost kuchyně. Při plánování podkrovních místností je třeba vzít v úvahu také okna. Jejich velikost, počet a typ (střešní okna nebo kyvná) mají vliv na přístup k přirozenému světlu a následně i na možnost řešení půdního prostoru.
Zajímavé inspirace, jak si zařídit půdu svého domu, najdete na stránkách časopisů a na webových stránkách věnovaných tomuto tématu. Podívejte se zejména na fotogalerie a věnujte pozornost správnému výběru a uspořádání nábytku, domácích spotřebičů a také nápadů na osvětlení, barvy stěn a doplňků.
Podkrovní kuchyně: co potřebujete vědět při plánování interiéru?
Každý dům potřebuje přístup k teplé a studené vodě i spolehlivé odvádění odpadních vod. Díky malému průměru potrubí a absenci požadavku na spád obvykle bez problému přivedete vodu k místu, kde plánujete dřez nebo myčku. Složitější je to s kanalizací – odpadní potrubí musíte nainstalovat se spádem, aby voda mohla volně odtékat do stokové sítě. Pokud je podkrovní kuchyně umístěná daleko od hlavního odpadu, použijte mini-čerpací stanici, která odpadní vodu dopraví na potřebnou vzdálenost. Instalaci přizpůsobte i zvolenému typu varné desky – plynové nebo indukční – a nezapomeňte na odpovídající připojení na plyn nebo elektřinu. Důležité je také zajistit dostatečné větrání místnosti.
Podkrovní kuchyně - uspořádání a velikost
Uspořádání podkrovní kuchyně přímo souvisí s výškou kolenní stěny, tedy nosné zdi umístěné nad nejvyšším stropem, která nese střechu. Pokud kolenní stěna měří 75–80 cm, nejlépe ji využijete k instalaci nízkých úložných prostor, ideálně s posuvnými dveřmi. Další možností je předsadit nové stěny (například ze sádrokartonu), čímž získáte vyšší plochu pro montáž, ale zároveň zmenšíte kuchyňský prostor.
Stěna vysoká 90 cm umožní osadit běžné spodní kuchyňské skříňky. Nedoporučujeme však do tohoto prostoru umisťovat sporák nebo varnou desku, pokud plánujete použít klasickou závěsnou digestoř – nebude zde dostatek místa. Alternativu představuje výsuvná digestoř, která je sice praktická, ale poměrně drahá. Když kolenní stěna dosahuje výšky alespoň 110 cm, můžete do podkrovní kuchyně bez omezení instalovat jak spodní, tak horní závěsné skříňky.
Podkrovní kuchyně - tvar krovu
Návrh podkrovní kuchyně závisí také na typu střešní konstrukce. U domu s valbovou střechou se kvůli různým sklonům a tvarům šikmin navrhuje interiér obtížněji. Pokud je prostor dostatečně vysoký, můžete situaci vyřešit instalací zavěšeného stropu.
Naopak v domě se sedlovou střechou se podkrovní místnost navrhuje mnohem snadněji. Klíčovou roli zde – jak už víme – hraje výška kolenní stěny.
Podkrovní kuchyně - umístění ve vztahu ke světovým stranám
Odborníci doporučují umístit podkrovní kuchyni na severní nebo východní stranu domu. Díky tomu zůstane interiér v létě chráněný před přímým slunečním zářením a v zimě nebude zbytečně vychladlý. Klíčovou roli přitom hraje tloušťka střešní izolace, která pomáhá udržet stabilní teplotu po celý rok.
Podkrovní kuchyně - efektivní větrání místnosti
Většinu domů stále vybavují systémem samospádu, který však v podkrovní kuchyni nebo koupelně často nestačí – kvůli krátké délce potrubí nezajistí dostatečný tah. Odborníci proto doporučují nainstalovat dva samostatné odsávací kanály: jeden napojit na digestoř a druhý zajistit pro odvod vzduchu ve chvílích, kdy digestoř nepracuje. Přívod čerstvého vzduchu je vhodné řešit pomocí větrací okenní štěrbiny. Ještě lepší variantu představuje mechanická ventilace, která v podkrovních prostorách zajistí stálou a účinnou výměnu vzduchu po celý rok.
Podkrovní kuchyň - střešní okna
Aby do půdních místností pronikalo dostatečné množství přirozeného světla, navrhněte zasklení tak, aby 1 m² okna osvětlil 8–10 m² podlahové plochy. Do kuchyně doporučujeme použít výklopné střešní okno, které zajistí dobré osvětlení pracovního prostoru.
Bez ohledu na typ zvolených oken nezapomeňte instalovat rolety nebo žaluzie, díky nimž snadno regulujete intenzitu světla. Okna můžete otevírat ručně nebo pomocí chytrého ovládání – například nástěnného tlačítka, dálkového ovladače či mobilní aplikace.