5 pravidel, která je třeba mít na paměti při údržbě kožených rohových sedaček
Pokud plánujete koupi koženého nábytku do obývacího pokoje, je vhodné také vědět, jak se o něj správně starat. Teprve pak máte záruku, že zůstane po mnoho let ve velmi dobrém stavu. Nehody se stávají, a když používáte pohovku, snadno se na ní objeví nějaké nečistoty, škrábance nebo skvrny. Seznamte se s 5 osvědčenými tipy, díky kterým budete vědět, jak reagovat v dané situaci.
V tomto článku:
1. Péče o kůži závisí na konkrétním druhu
4. Kůže s viditelnými póry, anilinová
5. Univerzální činnosti, aneb jemné odstraňování prachu suchým hadříkem
6. Postup údržby přizpůsobený typu kůže
7. Pro pravidelnou péči použijte vhodné prostředky
8. Zdržte se od experimentování
9. Odstraňujte vzniklé skrny co nejdříve
Péče o kůži závisí na konkrétním druhu
Stojí za to o tom pamatovat při výběru konkrétní kožené rohové sedacie supravy do obývacího pokoje. Seznamte se s krátkou, obecnou charakteristikou kůže a jejími nejpopulárnějšími druhy, které se často používají jako čalounění pro odpočinkový nábytek.
Několik faktů o kůži
- Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál živočišného původu, vyznačuje se nepravidelným povrchem. Všechny mikro škrábance dokazují jeho pravost. Díky tomu je každá pohovka nebo rohová sedačka jediná svého druhu.
- Nejdůležitějším znakem jakéhokoliv přírodního materiálu je to, že stále „pracuje“. To znamená, že přírodní kůže si zachovává svou elasticitu. V závislosti na okolnostech se může roztahovat nebo smršťovat. Díky tomu je také velmi univerzální. Kůží pokryjete tvrdé rohové sedačky nebo měkké pohovky.
Kůže hladká, pigmentovaná
Je určitě nejoblíbenější ze všech druhů kůží. Je nenáročná na údržbu a pravidelnou péči. Na dotek se jeví poměrně studená. Také podle toho ji můžete odlišit od ostatních.
Kůže s viditelnými póry, anilinová
Mnohem jemnější, proto vyžaduje více opatrnosti než v případě hladké kůže. Navíc, je teplá a příjemná na dotyk.
Pamatujte!
Pokud se na povrchu pohovky drží kapka vody, to znamená, že je potažena kůží, která je odolnější vůči nečistotám a díky tomu se snadněji čistí. Nicméně, když voda zmizí, zůstane po ní jen tmavá, malá skvrna, je třeba si zapamatovat, že tento typ kůže je citlivější a náchylnější na zabarvení. To také vyžaduje větší pozornost a péči.
Proto předtím, než se rozhodnete koupit koženou rohovou sedačku, zamyslete se nad tím, jakou kůží je potažena. Má to zásadní význam především proto, že v závislosti na materiálu se pohovka bude během používání chovat poněkud odlišně.
Univerzální činnosti, aneb jemné odstraňování prachu suchým hadříkem
Jsou rozděleny podle četnosti, s jakou by měly být prováděny.
- Jednou týdně
Bez ohledu na to, jaké čalounění má rohová sedačka nebo jiný druh odpočinkového nábytku, stojí za to pravidelně ji zbavovat nahromaděné vrstvy prachu z koženého povrchu. Použijte k tomu suchý hadřík, který důkladně sbírá prach.
- Jednou nebo dvakrát v průběhu roku
Jednou nebo dvakrát ročně můžete bez ohledu na typ čalounění povrch navlhčit. Také je vhodné vetřít do něho trošku včelího vosku, počkat asi 2 hodiny a pak otírat kruhovými pohyby vlněným hadříkem.
Postup údržby přizpůsobený typu kůže
Kromě toho použij níže uvedená doporučení týkající se pravidelného čištění daného materiálu pro konkrétní typy čalounění kožené rohové sedačky.
- Pigmentované kůže
Čas od času můžete otřít jeji povrch vlhkým hadříkem z přírodního materiálu.
- Kůže s viditelnými póry
Vzhledem k tomu, že rychle absorbuje nejen vodu, ale i skvrny od tuku nebo bláta, je obtížné odstranit nečistoty vzniklé na jejim povrchu. Proto používejte pouze takové přípravky, které jsou speciálně určeny pro anilinové kůže.
Vaše pohyby by měly být plynulé a rovnoměrné. Nejlépe čistěte od jednoho švu k druhému, aby se předešlo případným šmouhám, které jsou nevzhledné.
Pro pravidelnou péči použijte vhodné prostředky
Na trhu existuje mnoho různých typů příslušenství pro čištění kůže. Za zmínku stojí mléka, která nejen odstraňují nečistoty, ale zároveň regenerují celý povrch čalounění a leštící prostředky a hadříky vhodné pro čištění kůži.
Čas od času stojí rovněž za to natřít čalounění speciálním impregnačním krémem. Tenkou vrstvu aplikujte bavlněným hadříkem přímo na povrch rohové sedací soupravy. Nezapomeňte však, že pravidelně, v tomto případě neznamená často. Jednou za pár měsíců úplně stačí.
Zdržte se od experimentování
Pokud si nejste jistí, jaké prostředky pro odstranění skvrn můžete použít, přečtěte si o tom více na internetu nebo se zeptejte někoho, kdo má s tímto více zkušeností. Nesnažte se experimentovat s různými typy přípravků, které, i když dobře plní svou úlohu na jiných površích, mohou trvale poškodit nebo odbarvit povrch jemné přírodní kůže. Stojí za to použít takové prostředky, které doporučuje výrobce. Můžete se spolehnout na jeho zkušenosti.
Pamatujte!
Přírodní kůže pohovky nebo křesel má svou vlastní ochrannou vrstvu, kterou lze snadno poškodit nevhodnými čisticími prostředky. Jedná se o takové prostředky, které jsou vyrobeny na bází amoniaku nebo alkoholu.
Odstraňujte vzniklé skrny co nejdříve
Pamatujte, že čerstvé znečištění lze mnohem efektivněji a snadněji odstranit zejména z tak jemného povrchu, jakým je přírodní kůže. V první chvíli nepoužívejte chemické prostředky, ale vzniklou skvrnu otřete měkkou houbičkou nebo hadříkem. Nezapomeňte také vše provádět jemně. Silné a soustavné tření může poškodit strukturu čalounění.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Jak vyčistit rohovou sedací soupravu a pohovku? Domácí způsoby a přípravky z obchodu
Moderní rohová sedací souprava do obývacího pokoje ve stylu art deco