Bazénová chemie pro zahradní bazén
Pořízení zahradního bazénu je spojeno nejen s potěšením, ale také s povinnostmi. Údržbu bazénu, zajištění vhodné hodnoty pH a čistotu vody je nutné provádět pravidelně, stejně jako dodávku chlóru . Aby byla voda křišťálově čistá a vy jste si mohli užít čas strávený v bazénu s rodinou, musíte jí udržovat v dobrém stavu, aby se v ní nevyskytly řasy a jiné mikroorganismy. Nejběžnější jsou 200 g chlorové tablety, ale v nabídce obchodů v kategorii bazénová chemie najdete spoustu produktů, nejen chlorové tablety, ale rovněž tablety do bazénu pro úpravu hodnoty pH, přípravek chlor šok či přípravek proti řasám. Jak se zorientovat, jaká bazénová chemie nejlépe ošetří vodu v bazénu, či na co je třeba pamatovat při dezinfekci vody bazénovou chemií, abyste se efektivně zbavili nečistot a předešli růstu řas a zdravotním problémům? Jakou bazénovou chemii je nutné koupit pro první použití v bazénu a jaká bazénová chemie je vhodná pro pravidelnou péči? Vše se dozvíte v našem článku.
V tomto článku:
1. Bazénová chemie vhodná pro úpravu bazénové vody – proč byste ji měli používat?
2. Čím začít neboli regulace hladiny pH vody v bazénu
3. Krok 2: dekontaminace vody. Chlorové a kyslíkové metody – čím se liší?
4. Jaké další přípravky se používají k čištění bazénu?
Bazénová chemie vhodná pro úpravu bazénové vody – proč byste ji měli používat?
Voda stojící v zahradním bazénu, vyhřívaná slunečními paprsky je ideálním prostředím pro množení patogenních mikroorganismů. Navíc se do bazénu při jeho používání dostává listí padající ze stromů, drobný hmyz a písek a zemina nanesená na nohou. Tyto organické polutanty urychlují růst bakterií, plísní a řas, způsobují tvorbu nevzhledných usazenin ve vodě a způsobují její zakalení. I když se voda v bazénu zdá na první pohled čistá, neznamená to, že péče o ni není nutná, a že plavání v ní bude bezpečné ke stavu naší pokožky či pohody.
Používání chemie pro bazény, jako jsou tablety do bazénu, je tedy nutné nejen z estetických, ale i hygienických a zdravotních důvodů. Jedná se o tablety na úpravu vody, které na jedné straně bojují se znečištěním, na druhé straně působí preventivně a udržují správnou hodnotu pH a tvrdost vody. Z tohoto důvodu je vhodné mít vždy po ruce vhodné přípravky od prvního napuštění bazénu a používat je k pravidelné dezinfekci po celou letní sezónu. Je potřeba podotknout, že dezinfekční a algicidní přípravek je vhodný i pro dětské bazény.
Čím začít neboli regulace hladiny pH vody v bazénu
Voda pro bazény by měla mít neutrální hodnotu pH pro lidskou pokožku, tedy v rozmezí 7-7,4. Pokud je hodnota pH příliš kyselá (pH menší než 7), může způsobit svědění pokožky, zakalení vody, srážení a korozi kovových součástí. Příliš zásaditá voda (pH vyšší než 7,4) naopak dráždí sliznice, zejména oči. Proto před prvním užitím upravte pH na hodnotu 6,8 – 7,4 a proveďte šokovou dezinfekci. Regulace pH bazénové vody je rovněž zaměřena na zvýšení účinnosti dezinfekčních procesů a chemie do bazénu.
Ke zvýšení a snížení pH vody se používá speciální bazénová chemie, kterou je vhodné používat jednou týdně po kontrole hladiny pH testerem nebo obyčejnými lakmusovými papírky - ty se ponoří se do vody, chvíli se počká a poté hodnota pH se odečítá na speciální vícebarevné stupnici .
Krok 2: dekontaminace vody. Chlorové a kyslíkové metody – čím se liší?
Úprava vody by nebyla možná bez její dezinfekce. Úprava vody má za úkol zabránit množení bakterií a dalších mikrobů a je účinná pouze tehdy, je-li prováděna nepřetržitě. Vodu v bazénu lze dezinfikovat dvěma způsoby, ke kterým slouží chlorová chemie a kyslíková chemie.
Chlorová chemie do bazénu
Tento nejoblíbenější způsob dezinfekce spočívá v dávkování chloru do vody ve formě tablet, granulí nebo tekutiny. Stojí za to vědět, že zatímco se granule sypou přímo do vody, použití tablet vyžadují použití plovoucího dávkovače, který zabraňuje lokálnímu zabarvení bazénu chlorem.
Nespornou výhodou této metody je její vysoká účinnost, nízká cena a snadné použití dezinfekce. Na druhou stranu chlor do bazénu nepříliš příjemně voní a může dráždit sliznice, proto se použití chloru ne vždy doporučuje.
Chlor by se měl používat pravidelně, ale mohou nastat situace, které vyžadují rychlou dezinfekci bazénové vody, tzv. šokové chlorování – například po každém novém napuštění bazénu vodou nebo jeho aktivaci před sezónou. Slouží k tomu přípravek chlor šok.
Kyslíková chemie do bazénu
V tomto případě je nutné použití aktivního kyslíku, který nahrazuje chlor. Bezchlorová bazénová dezinfekce je ideálním řešením pro lidi, kteří se potýkají s různými druhy alergií. Aktivní kyslík do bazénu nezpůsobuje štípání očí ani podráždění pokožky a nemá charakteristickou vůni chloru, proto se doporučuje zejména v případě, že zahradní bazény budou používat malé děti. Na druhou stranu tablety s vysokým obsahem aktivního chloru prodávané v sadě s aktivátory Aquablanc jsou mnohem dražší než bazénová chemie s obsahem chloru, proto je jejich popularita o něco menší.
Jaké další přípravky se používají k čištění bazénu?
Je těžké si představit řádnou péči o bazén bez prostředků, které brání růstu řas. Jestli se přemnožily, poznáte podle zakalené vody, která zezelená a začne nepříjemně zapáchat, navíc se na dně a stěnách bazénů objevuje kluzký sediment.
Antiřasy do bazénu zabraňují růstu nejen řas, ale i plísní, škodlivých sinic a bakterií, které mohou způsobovat poruchy trávicího traktu a také astma. Můžete si vybrat mezi tekutými přípravky a tabletami, obě mají stejnou účinnost i při vysokém obsahu řas a rozhodně se vyplatí si je kromě chlóru koupit.
Bazénová chemie proti řasám je sice koncentrovaný prostředek k odstranění různých druhů mikroorganismů, který je relativně levný, ale nelibě voní. Řasy ve vodě se zejména v horkých dnech velmi rychle množí, proto by se tento typ bazénové chemie měl v sezóně používat alespoň jednou týdně.
O čistou vodu se účinně postarají i vločkovače a koagulanty. Tato bazénová chemie se používá, když jsou nečistoty tak malé, že je prakticky nemožné je odstranit filtrací. Tyto přípravky způsobují spojení menších molekul ve větší nebo jejich absorpci na povrchu flokulantu. Díky tomu lze většinu nečistot odstranit mechanicky, například bazénovým vysavačem, pískovým čerpadlem nebo kartušovým čerpadlem. Flokulační a koagulační činidla se obvykle kupují ve formě kapaliny, ale jsou k dispozici i jednorázové dávkovací bóje.
Další produkty bazénové chemie dostupné na trhu jsou čisticí a odvápňovací prostředky. První odstraňují staré nečistoty ve vodě a zajišťují téměř křišťálově čistou vodu. Naopak přípravek pro odvápnění eliminuje vodní kámen ze stěn bazénů, jehož vznik způsobuje příliš tvrdá voda. Existují i speciální přípravky na odstranění mastných usazenin z vodorysky.
Pokud však budete vodu v domácím zahradním bazénu dezinfikovat poprvé a stále máte pochybnosti o tom, která bazénová chemie bude fungovat nejlépe, je nejlepší investovat do hotové startovací sady bazénové chemie. Zde najdete vše co potřebujete. Sada obvykle obsahuje několik vhodných přípravků pro dezinfekci vody v zahradním bazénu: bazénový chlor, přípravek proti řasám (chlor nebo tablety), pH testery a pH-plus a pH-minus granule. Čištění vody v bazénu pomocí bazénové chemie je mimořádně snadné, ale určitě si přečtěte doporučení výrobce k dávkování - díky tomu se vyhnete jejich případnému negativnímu vlivu na pokožku a bazén.
V nabídce našeho obchodu najdete vše pro bazény. Můžeme vám nabídnout bazénovou chemii jak v jednorázových baleních, tak i větší například 1 l čí 5 l balení. Ty budou vhodné pokud chcete mít zásobu na celou sezonu. Zboží je většinou skladem, ihned k odběru, tak si jej můžete koupit v našich kamenných obchodech a internetovém obchodě. Podívejte se ještě dnes, jaké zahradní bazény, příslušenství pro ně a bazénovou chemii, bez které se neobejde žádný zahradní bazén, vám můžeme nabídnout. Pokud chcete mít přehled o všech akcích a novinkách, přihaste se k odběru našeho newsletteru.