Bezpečnost na prvním místě. Jaký detektor plynu a oxidu uhelnatého vybrat?
Dobře zařízený dům není jen o moderním vybavení a módním nábytku. Jde také a v podstatě především o bezpečnost členů domácnosti. Topná sezóna nám bohužel pokaždé přináší informace o případech otravy oxidem uhelnatým nebo plynem. Existuje však důvod, proč se oxidu uhelnatému říká tichý zabiják - tento plyn je bezbarvý a bez vůně a lze jej detekovat pouze detektorem oxidu uhelnatého. Kolik takové zařízení stojí a proč se do něj vyplatí investovat? Testujeme dostupné kouřové a plynové senzory!
V tomto článku:
1. Otrava oxidem uhelnatým – jaké jsou příznaky?
2. Typy zařízení
3. Jaký detektor oxidu uhelnatého vybrat
4. Co dělat, když zazní alarm
5. Jak se chránit před oxidem uhelnatým
6. Kam nainstalovat detektor oxidu uhelnatého?
Otrava oxidem uhelnatým – jaké jsou příznaky?
Oxid uhelnatý je každoročně zodpovědný za smrt několika desítek lidí a několika stovek je hospitalizovano s příznaky otravy. Na vině je nejčastěji vadná nebo nefunkční topné zařizení na tuhá paliva – kotel na uhlí nebo plyn. O něco méně často - požár, zpětný tok kouře z komínových trubek, špatné větrání. Je třeba si uvědomit, že otrava kouřem není totéž jako otrava oxidem uhličitým. Neexistuje žádné takové zařízení jako senzor oxidu uhličitého. Smrtelnou sloučeninou je kysličník uhelnatý, který se vstřebává do dýchacích cest.
Oxid uhelnatý je plyn bez zápachu, který se snadno mísí se vzduchem. Jeho zvyšující se koncentrace způsobuje neduhy, které lze velmi snadno splést s infekcí – bolest hlavy, únava, malátnost, nevolnost. Měli bychom mít obavy z výskytu těchto příznaků u všech členů domácnosti současně. Vysoká koncentrace oxidu uhelnatého dokáže zabít dokonce do 30 minut – proto si otrava vybírá největší daň v noci, kdy všichni spí. U lidí při vědomí se při otravě oxidem uhelnatým objevuje bušení srdce, zhoršení zraku, dušnost, změna barvy kůže, křeče a kómat.
Typy zařízení
Senzor oxidu uhelnatého účinně ochrání členy domácnosti před smrtelnou otravou. Náklady na takové zařízení nejsou vysoké a rozhodně se vyplatí jej instalovat. Moderní detektory oxidu uhelnatého, kouře a plynu mohou fungovat samostatně nebo být součástí rozsáhlého zařízení.
Na výběr máme několik typů zařízení: detektor oxidu uhelnatého, detektor plynu a detektor kouře. Existují také verze 2 v 1 nebo dokonce 3 v 1, které jsou kombinací senzoru oxidu uhelnatého a dalších senzorů. Výběr detektoru závisí na typu použité instalace v bytě. V případě topného zařízení, jako je kotel na uhlí, je nutné instalovat detektor oxidu uhelnatého a kouře. Detektor oxidu uhelnatého nemusí být nutně použit pro vytápění z dálkového vytápění. Naopak v bytech, kde se používá zemní plyn, např. plynové sporáky, se detektor plynu jistě bude hodit.
Polovodič instalovaný v zařízení - elektrochemický senzor - reaguje s oxidem uhelnatým. V případě senzorů oxidu uhelnatého se k tomu nejčastěji používá oxid cíničitý. Pravidelně kontroluje množství částic oxidu uhelnatého, a když překročí nebezpečnou úroveň - spustí se alarm.
Senzory oxidu uhelnatého, které jsou integrovaným prvkem rozsahlého zařizení, dokážou nejen vyvolat poplach, ale také například odeslat příslušné informace do integrované aplikace nebo dokonce upozornit ostrahu objektu.
Jaký detektor oxidu uhelnatého vybrat
Výběr senzoru plynu a oxidu uhelnatého závisí na potřebách domácnosti, typu instalace, ale také na kvalitě, na které nám záleží. Jaký senzor oxidu uhelnatého koupit? Na co si dát pozor:
Montáž senzoru. Některá zařízení byla navržena pouze k zavěšení na zeď. Jiné lze umístit například na polici nebo skříň, samozřejmě dostatečně blízko k potenciálnímu zdroji uniku oxidu uhelnatého.
Napájení. Senzory oxidu uhelnatého lze napájet ze sítě, akumulátoru nebo obyčejných baterií. Bateriové napájení nám dává více prostoru pro manévrování, pokud jde o montáž detektoru. Na druhou stranu síťové napájení nevyžaduje výměnu baterie.
Záruka. Senzory oxidu uhelnatého mají různé záruční doby. Čím déle, tím lépe. Někteří výrobci dávají na svá zařízení až 10 let záruky – to dokazuje jejich nezpochybnitelnou kvalitu a bezporuchový provoz.
Frekvence měření. Detektor oxidu uhelnatého v určitých časech kontroluje hladinu oxidu uhelnatého. Čím častěji to dělá, tím větší je jistota, že nebezpečí bude rychle odhaleno.
Nouzové napájení. Nejlepší detektor oxidu uhelnatého napájený ze sítě je ten, který dokáže využít vestavěné záložní napájení v případě výpadku proudu.
Způsob signalizace. Spolehlivé senzory vydávají v případě nouze akustický a světelný signál. Existují také detektory oxidu uhelnatého a plynů, které odesílají upozornění prostřednictvím vyhrazené aplikace.
Testování. Senzor oxidu uhelnatého a plynů by měl být vybaven speciálním tlačítkem, kterým můžete zkontrolovat jeho funkčnost. Tento testovací alarm je slyšitelný, ale má krátké trvání a vyžaduje úmyslnou aktivaci.
Signál slabé baterie. Detektor zemního plynu a oxidu uhelnatého na baterie vyšle v případě nebezpečí světelný signál v podobě rychle blikající červené LED. Pomalé blikání zase naznačuje, že baterie je téměř vybitá – tomu se vyplatí věnovat pozornost při výběru detektoru oxidu uhelnatého, kouře a plynu.
Co dělat, když zazní alarm
Když detektor oxidu uhelnatého a plynu spustí hlasitý zvukový alarm, je třeba co nejdříve otevřít všechna okna, opustit byt a informovat příslušné služby.
Pozor! Když nás senzor poinformuje o nebezpečí, nevstupujte do místnosti, kde se nacházejí peletová kamna nebo jiné místo spalování paliva. To je první myšlenka, která vás často napadne po aktivaci detektoru. Pokušení zjistit, proč topení nefunguje správně, však může mýt fatální následky. V takové místnosti může být koncentrace plynu velmi vysoká a velmi rychle vést k bezvědomí.
Jak se chránit před oxidem uhelnatým
Dobrý senzor ochrání rodinu, ale nezbavuje majitele nemovitosti od povinnosti dodržovat důležitá bezpečnostní pravidla.
Základní bezpečnostní pravidla:
• Provádějte pravidelné kontroly ventilace
• Nezakrývejte větrací mřížky (toto není místo pro koupelnové skříňky nebo předsíňové věšáky!)
• Zajistěte členům domácnosti přístup k čerstvému vzduchu – pravidelně byt větrejte
Oxid uhelnatý způsobuje poruchy dýchání a další příznaky otravy. Včasné odhalení nebezpečí a vhodná preventivní opatření zabrání možným tragickým následkům.
Kam nainstalovat detektor oxidu uhelnatého?
Dobrý detektor oxidu uhelnatého by měl být instalován v místnosti s největším rizikem přítomnosti nebezpečného oxidu. Ne však blíže než jeden metr, a ne více než 5 metrů od kotle. Pokud jde o výšku – asi 1,5-2 metry od podlahy, ne blíže než 30 cm od stropu. Daleko od oken a větracích mřížek. Dobrým místem pro detektor jsou například vitríny a regály, nepříliš vysoké pokojové šatní skříně a police.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Dlažba a obklady do koupelny Inverno | Dlažba a obklady do koupelny Sfumato Graphite | Dlažba a obklady do koupelny Amalfi | Dlažba a obklady do koupelny Origin |