Boříme největší mýty o interiérovém designu!

22.05.2025

Návrhy interiérů jsou rozmanité a zajímavé interiéry musí být jak vizuálně atraktivní, tak funkční. Pokud si zkoušíme zařídit interiér sami, často se spoléháme na informace na internetu, na blogy o interiérovém designu, poradenské weby nebo profily interiérových designérů. Zde se učíme z příkladů a chyb jiných lidí. Jsou však všechny informace správné a plně odrážejí situaci? Ne úplně. Internetem koluje mnoho mýtů o interiérovém designu a my se v tomto článku pokusíme některé z nich vyvrátit. Podívejte se, co vás může překvapit při zařizování interiéru.

Boříme největší mýty o interiérovém designu!


V tomto článku:

Mýtus 1. Dřevo není vhodné do koupelny a kuchyně

Mýtus 2. Malé místnosti musí mít světlé barvy stěny

Mýtus 3. Všechny stěny v místnosti by měly mít stejnou povrchovou úpravu

Mýtus 4. Minimalismus je nuda a tímto stylem se nemůžete vyjádřit

Mýtus 5. Eklektické interiéry jsou chaotické

Mýtus 6. Záclony a závěsy na oknech jsou nezbytné



Mýtus 1. Dřevo není vhodné do koupelny a kuchyně

Použití přírodních materiálů v koupelě vyvolává mnoho obav. Týká se to především přírodního dřeva, které je považováno za materiál, který není odolný vůči vlhkosti a poškození. To je jeden z největších mýtů mezi začínajícími interiérovými designéry a lidmi, kteří si zkoušejí zařizovat sami své byty a domy. Správně ošetřené dřevo dokáže odolávat nejen vlhkosti, ale i změnám teplot, slunečnímu záření a dokonce i poškození – nejlepším příkladem toho je dřevěný zahradní nábytek, který může v nepříznivých vnějších podmínkách vypadat atraktivně po mnoho sezón.

Dřevo se v koupelně stále více uplatňuje, a to jak v podobě koupelnového nábytku a pracovních desek, tak i povrchových úprav. Pokud kvalitní dřevené prvky vybavení či povrchové úpravy a obklad řádně ošetřime, bude tento materiál bezvadně fungovat i v koupelně, a to i přes vlhkost, hrozbu poškození a vyšší teploty. Do aranžmá přírodní dřevo přináší teplo a útulnost, takže pokud jej přidáme do koupelny, bude koupelna jako stvořená pro odpočinek a relaxaci.

Mýtus 1. Dřevo není vhodné do koupelny a kuchyně

Mýtus 2. Malé místnosti musí mít světlé barvy stěny

Dalším mýtem je, jakými barvami by měly být vymalovány malé místnosti. Většina interiérových designérů říká, že malé místnosti, zejména koupelny, by měly být zařízeny ve světlých barvách. To je další mýtus! Tmavé barvy nezmenšují interiéry – to nedostatek vhodného osvětlení způsobuje, že místnosti vypadají menší. Pokud navíc do takového interiéru umístíme spoustu nábytku a doplňků, bude celek působit nepříjemně a přeplácaně.

Co bychom tedy měli dělat, pokud se nám líbí tmavší barvy stěn, ale máme malý interiér? Svých preferencí se nemusíme hned vzdávat, tmavé barvy interiér nezmenší, pokud zadbáme na to, aby bylo v místnosti dostatek umělého i přirozeného světla. Velká okna, žádné těžké závěsy a rolety, víceúrovňové osvětlení jsou prvky, které bychom měli do interiéru zavést.

Aranžmá můžeme dále prosvětlit světlým nábytkem. Do koupelen volte například bílé lesklé koupelnové skříňky. Díky tomu budou tmavé stěny vypadat stylově a elegantně a uspořádání nebude tmavé.

Mýtus 2. Malé místnosti musí mít světlé barvy stěny

Mýtus 3. Všechny stěny v místnosti by měly mít stejnou povrchovou úpravu

Pokud už probíráme téma malování stěn, rozhodně bychom se měli podívat na to, jak k této problematice přistupuje tradičí interiérový design. Ve většině případů jsou stěny vymalovány jednobarevně nebo mají stejnou povrchovou úpravu - obklady nebo tapety, stejné v celé místnosti. Ukazuje se však, že nejde jen o aranžérský mýtus, ale také o dost velký omyl, který aranžmá nejen omezuje ale také děla nudným a nezáživným. Rozhodně se tohoto myšlení zbavme!

Stěny můžeme dokončit různými způsoby – natřít interiérovou barvou, tapetani, obkladami, dřevěným obkladem nebo čalouněnými panely. Barvy mohou být také různé. Zajímavých kombinací lze dosáhnout smícháním různých materiálů v podobných barvách nebo vhodným kombinováním barev. Vzory a textury lze libovolně míchat. Snažte se to však nepřehánět, protože přebytek barev a struktur materiálů může vytvořit dojem chaosu.

Mýtus 3. Všechny stěny v místnosti by měly mít stejnou povrchovou úpravu

Mýtus 4. Minimalismus je nuda a tímto stylem se nemůžete vyjádřit

Minimalistický styl nás těší už řadu let, ale v poslední době se objevuje názor, že je nudný a bez výrazu. Je to pravda? Méně věcí vytváří větší prostor, který působí dojmem prostornosti, ale to neznamená, že jde o nudné uspořádání, které si neumíme přizpůsobit svojím preferencím. Odkud se tedy tento názor vzal? Zařizování interiérů v minimalistickém stylu začínajícími designery vytváří úsporné a často strohé aranžmá, které vlastně postrádá výraz. Bez problémů aranžmá však doplníme osobitymí dekoracemi, rodinnými fotografiemi, oblíbenými motivy, třeba i teplou dekou na pohovku. Doplňků by nemělo být mnoho, ale měly by být personalizované a dodávat útulnost.

Při zařizování interiéru v minimalistickém stylu se snažte zaměřit na úspornost, ale vyvarujte se vytváření příliš prázdných a tudíž nudných místností. Použijte pečlivě vybrané doplňky, tlumené barvy a materiály a prolomte nudu zajímavými kombinacemi. Nezapomeňte sladit interiéry k sobě! Zvýrazněte interiéry a vyjádřete se prostřednictvím svých oblíbených barev, prvků a vzorů.

Mýtus 4. Minimalismus je nuda a tímto stylem se nemůžete vyjádřit

Mýtus 5. Eklektické interiéry jsou chaotické

Zdánlivě nudný minimalismus byl v jednu chvíli proti maximalismu a eklektickému uspořádání. Tyto styly se zaměřují na množství barev a vzorů v interiérech, můžeme zde také vidět nepřeberné množství prvků. Taková aranžmá jsou plná všeho, jak prvků vybavení, tak doplňků, takže je někdy težko se vyhnout chaosu, a nepřehledným a přehnaně stimulujícím uspořádáním. Je však s timto stylem vždy spojen chaos? Rozhodně ne!

Odkud se tento názor vzal? Eklektické a maximalistické aranžmá není snadné vytvořit. Jde o velmi křehkou rovnováhu barev, vzorů a textur a výběr prvků je třeba pečlivě zvážit. Proto jsou chyby začínajících interiérových designérů nebo příznivců vytváření aranžmá svépomocí tak časté. Eklektické interiéry se však mohou líbit a mohou být stejně funkční a estetické jako jiné aranžerské styly – jen je třeba jednat chytře, vkusně a s určitou mírou. Neumisťujme prvky náhodně.

Mýtus. 5. Eklektické interiéry jsou chaotické

Mýtus 6. Záclony a závěsy na oknech jsou nezbytné

Možná to někoho překvapí, ale mezi mnoha interiérovými designéry panuje pověra, že okna musí být vždy uspořádána klasicky – s bílými záclony a závěsy. Je to výsledek jak vlastního lpění designérů na tradičních řešeních, tak naplnění očekávání zákazníků, kteří se záclony a závěsy počítají. Není to však pravidlo, kterého se musíme nutně držet! Záclony a závěsy nejsou povinným vybavením a v moderních interiérech, a v těch kde je důležité světlo a prostor, se naopak vůbec nedoporučují.

Vzhledem k tomu, že záclony a závěsy nejsou povinné, jak uspořádat okna? Zcela se můžeme obejít bez látkového stínění oken. Pokud nám záleží na větším soukromí, můžeme záclony a závěsy nahradit roletami (zejména vhodné jsou rolety den-noc, které jsou mimořádně funkční).

Zpět