Chyby při pokládání panelů

27.01.2022

Podlahové panely můžete pokládat sami, ale také nechat si je položit pomocí odborníků. Moderní výrobky jsou vybaveny speciálními montážními systémy, díky kterým nemusíte mít žádné speciální dovednosti, aby je správně a rychle položit. Bohužel, snadnost pokládky podlahových panelů se pro mnohé stala pastí. Mnoho lidí je přesvědčeno o jednoduchosti této práce, a proto dělají některé zásadní chyby. Podívejte se, jak se vyhnout chybám při instalaci laminátové podlahy v místnosti, pokud má být výsledek pokládky panelů atraktivní a bez chyb!

Laminátové podlahy- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Chyba č. 1: Nečtení pokynů

2. Chyba č. 2: Nesprávná příprava podkladu

- Špatná podložka 

- Chybějící dilatační spáry

- Žádná izolace

3. Chyba č. 3: Nedostatek trpělivosti

4. Chyba č. 4: Chaos a nedostatečné plánování



 

Chyba č. 1: Nečtení pokynů

Všechny laminátové podlahy a další podobné výrobky jsou dodávány s montážním návodem. Je pravda, že pokládka panelů je poměrně jednoduchá, ale je třeba pamatovat na to, že každý výrobce ji může navrhnout trochu jinak. I když jste již v minulosti pokládali panely a desky, určitě je důležité si před pokládkou panelů na podlahy nebo stěny přečíst návod.

Jak se mohou laminátové podlahy od sebe lišit? Mimo jiné typem požadované podložky pod panely. Dalším problémem je spojování zámků. Zdá se, že všechny systémy na Click při pokládce fungují stejně. Panely dostupné na trhu mají však několik typů upevňovacích prvků. Nejčastější chybou při pokládce je použití příliš velké síly tam, kde je potřeba správná technika. Nesprávná instalace panelů je může dokonce poškodit nebo způsobit, že podlaha nebude vypadat atraktivně.

Mnoho lidí začíná pokládku tak, že si na internetu najdou instruktážní video. Je pravda, že film je sugestivnější než kreslený návod a je snadněji zapamatovatelný. Nalezený návod však může odkazovat na úplně jiný model panelů – i když budou od stejného výrobce!

Laminátové podlahy- Baumax.cz

Chyba č. 2: Nesprávná příprava podkladu

Bez ohledu na to, zda zvolíme dřevěné podlahy nebo moderní vinylové panely, je nutné předem řádně připravit podklad. V první řadě musí být rovný a plochý. Nejjednodušší je samozřejmě pokládka na nový základ. Často je však  potřeba  vhodný základ předem připravený. Použijte k tomu samonivelační potěr nebo cementovou vyrovnávací hmotu, které vám pomohou vytvořit dokonale rovný podklad.

Na betonovém potěru nesmí být žádné nečistoty. Kromě toho by podlaha měla být suchá. Vlhkost podkladu nesmí překročit 2,5 %, v případě použití anhydritového potěru musí být nižší než 1,5 %. Ke kontrole tohoto parametru se používají speciální měřidla. Nemusíte je kupovat, můžete si je zapůjčit v půjčovnách stavební techniky.

Vinylová podlaha je speciálním typem krytiny. Její velkou výhodou je to, že je možné ji použít přímo na starou podlahu, například na keramickou dlažbu. Jen je třeba pamatovat na několik důležitých faktorů.

V případě vinylových panelů montovaných na dlaždice věnujte pozornost rozměrům spáry. Pokud je širší než 4 mm a hlubší než 1 mm, musí být vyplněna např. pryskyřičnou spárovací hmotou. Vinylové prkna lze pokládat na podklady, jako je deska Barlinek, linoleum, OBS deska nebo PVC podlahová krytina. Jejich instalace se však nedoporučuje na koberce a jiné měkké materiály.

Špatná podložka 

Velmi důležitou součástí celé podlahy jsou podložky pod panely. Častou chybou je na tomto prvku šetřit. Správně zvolená podložka hraje velmi důležitou roli – tlumí nárazy, nese hmotnost a tvoří akustickou izolaci. Obecně platí, že čím silnější je podložka, tím lépe. Například podložka pod plovoucí podlahy MERCADO MATT 5 mm. Z tohoto pravidla však existují i ​​výjimky – platí pro krytiny montované na podlahové vytápění. V tomto okamžiku se opět vyplatí přečíst si návod od výrobce – ne každý panel můžete totiž umístit na topný systém.

Chybějící dilatační spáry

Pokládání podlahových panelů vyžaduje ponechání dilatační spáry u stěn a mezi místnostmi. Po položení podlaha nedrží trvale svůj tvar, ale pracuje. Plovoucí podlaha „pracuje“ pod vlivem teploty, tlaku, vytěžování a mnoha dalších faktorů. Jestli zapomeneme na dilatační spáry, mohou se na podlaze mezi panely časem objevit nevzhledné deformace.

Na vinylové podlahy je možné použít menší dilatační spáru než na laminátové panely. Navíc ne každý typ podlahy vyžaduje vytvoření dilatačních spár v zárubních dveří – mezi místnostmi. Volba takového produktu umožňuje velmi atraktivní konečný výsledek - jednotnou podlahu bez prvků, jako jsou přechodové lišty.

Žádná izolace

Aby nedocházelo k vystavení panelů v místnosti vlhkosti, a tím ztrátě jejich vlastností, je nutné použít parotěsnou fólii – zejména při jejich instalaci v přízemí. Pokud nepoužijete fólii, můžete si být jistí, že to nepříznivě ovlivní parametry panelů.

Laminátové podlahy- Baumax.cz

Chyba č. 3: Nedostatek trpělivosti

Je zřejmé, že bychom chtěli podlahu v interiéru zrekonstruovat co nejrychleji. Ve spěchu se však můžeme dopustit zásadních chyb. Jednou z nich je nedostatečná aklimatizace podlahových panelů. Před zahájením montáže by měly být uchovány minimálně 48 hodin v místnosti, kde budou instalovány – v originálních, uzavřených obalech.

Aklimatizace panelů je zaměřena na vyrovnání jejich teploty a vlhkosti s těmi převládajícími v interiéru. Díky tomu si při montáži zachovají všechny své vlastnosti. Například při převozu ze studeného a vlhkého sklepa do teplého bytu ve druhém patře by se mohly při instalaci dokonce poškodit.

Při pokládce panelů rozhodně není radno spěchat. Všechny práce by měly být prováděny v intervalech podle doporučení výrobce. Mezi nejčastější chyby patří příliš krátká doba mezi zhotovením potěru nebo zajištěním spojů hmotou a položením panelů. Pokud soklové lišty přilepíme příliš rychle, můžeme brzy čekat nepříjemné následky v podobě vyboulení podlahy, a dokonce i plísní na zdi.

Židle- Baumax.cz

Chyba č. 4: Chaos a nedostatečné plánování

Skutečnost, že dýhované podlahové panely a další podlahové  krytiny tohoto typu lze snadno pokládat svépomocí, nás nezbavuje potřeby dobré strategie pokládky a plánování práce. Začněme určením  směru montáže panelů. Obecně platí, že pokládka by měla být prováděna kolmo ke zdroji přirozeného světla. Díky tomu jsou mezery méně viditelné. Toto pravidlo neplatí pro panely s tzv. V- spárou. V jejich případě je samotná spára dekorativním prvkem a měla by být viditelná.

Pokud umístíme stejné podlahy do sousedních místností, měli bychom se snažit, aby tvořily jednotnou plochu. Pokud to z různých důvodů není možné nebo bude vypadat neatraktivně, lze od toho upustit.

Než začnete pokládat první řadu panelů podél stěn, zvažte, zda začít s celým prvkem nebo částí panelu. Když to dobře nenaplánujete, může vzniknout na konci nevzhledný úzký pruh. Nejlepším způsobem je pomocí tužky a papíru si udělat plán místnosti s ohledem na její rozměry a promyslet optimální uspořádání a řezání desek pro danou místnost. 

Nejčastější chyby uvedené výše nejsou bohužel jediné. Ta hlavní, které se příliš často dopouštíme, je výběr nekvalitních stálých prvků, tedy panelů, a materiálů jako jsou lepidla nebo montážní příslušenství pro podlahu. Pouze kvalitní výrobek bude vypadat atraktivně a zachová si své vlastnosti a trvanlivost po mnoho let! Nezapomínejte na to před nákupem těch vhodných materiálů. 

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!

 

Parkety ve vzoru rybí kosti - jak je uspořádat? Praktické rady a inspirace
Podlahové panely jako parkety
Pokládání panelů symetrické nebo asymetrické

 

Zpět