Dlažba na schody - jak pokládat? Pokyny krok za krokem

05.02.2022

Pokládání dlažby na schody se může na první pohled zdát obtížné, ale ve skutečnosti to není tak složité. Nepotřebujete k tomu pomoc profesionála nebo dokonce zkušenosti – stačí správné nářadí, kvalitní materiály a vhodná příprava. V našem článku se dozvíte, jak efektivně a především správně pokládat dlažbu na schody.
 

Pohovky- Baumax.cz

V tomto článku:
1. Keramická dlažba na schody – jakou vybrat?
2. Co byste měli vědět než začněte dlažbu pokládat?
3. Příprava podkladu
4. Pokládka dlažby na schody



Keramická dlažba na schody – jakou vybrat?

Bez ohledu na to, zda plánujete dokončit venkovní nebo interiérové schodiště, optimálním řešením budou dlaždice. Proč? Jsou pevné, odolné proti vlhkosti a snadno se čistí. Je však třeba vědět, že ne všechny keramické dlaždice jsou vhodné pro obkládání schodů. Musí mít vysokou třídu otěru, mít protiskluzový povrch a vydržet intenzivní používání. V případě venkovních schodů by měla být dlažba navíc přizpůsobena náročným povětrnostním podmínkám, jako je déšť, sníh, velmi nízké teploty a silné UV záření. Všechny tyto podmínky splňuje slinutá dlažba a gres, díky své konstrukci mimořádně odolné a mrazuvzdorné.
Pokud budou schody využívat také senioři nebo malé děti, vyplatí se uvažovat o nákupu nášlapných dlaždic se speciálními drážkami na hranách, aby se snížilo riziko uklouznutí. Toto řešení se doporučuje zejména pro dokončení venkovních schodů, které jsou často mokré a tudíž méně bezpečné.
Na trhu jsou k dispozici speciální schodová dlažba s nosem. Mají takzvané nosy (nazývané kapinos), které výrazně usnadňují pokládku dlaždic, protože se vyhýbají potřebě spárování mezi nášlapy a podstupnicemi.

 

Dlažby- Baumax.cz

 

Co byste měli vědět než začněte dlažbu pokládat?

Při pokládce keramické dlažby je nejdůležitější pečlivost a přesnost. To rozhoduje nejen o vizuálním efektu, ale také o kvalitě povrchové úpravy schodů – zda budou mechanicky pevné, nebudou praskat nebo padat.

Záleží také na tom, zda byt rekonstruujete nebo pokládáte dlažbu na čerstvě zhotovenou betonovou základnu. Pokud se jedná o druhý případ, musíte po vylití betonu počkat nejméně čtyři týdny, než provedete jakékoliv dokončovací práce na venkovních nebo interiérových schodech.
Při pokládce dlažby by okolní teplota neměla být nižší než 5 stupňů Celsia. Pokud budete obkládat venkovní schody, ujistěte se, že schody mají správný sklon, aby se na nich neshromažďovala dešťová voda.

 

Židle- Baumax.cz
 

Obklad schodů znamená, že asi 3-4 dny nebudou použitelné. Zatímco v případě pokládky dlažby na venkovní schody by to neměl být problém, schody v interiéru vyřazené z užívání mohou členům domácnosti značně zkomplikovat život. Z tohoto důvodu se pokládka dlaždic na interiérové schodiště vyplatí naplánovat například na víkend, kdy bude dům prázdný.
 

Než začnete pokládat dlažbu, připravte si nářadí, materiály a příslušenství:

Dlažba, stupnice a podstupnice
Sokly
• Řezačka na obklady a dlažbu, například úhlová bruska
• Lepidlo na dlaždice
• Spárovací malta
• Penetrační hmota
• Distanční křížky
• Měrka, vodováha, úhelník a tužka
• Kbelík na přípravu malty
• Zubová stěrka pro nanášení lepidla
• Houba nebo hadřík

 

Přiležitostně :

• Vyrovnávací cementová hmota (pokud je povrch schodiště popraskaný nebo je třeba vyrovnat podklad)
• Elektrícké míchadlo (usnadní vám důkladné promíchání lepící malty)
• Schodové profily (pro zakrytí spojů mezi nášlapy a podstupnicemi)

 

Odborník radí!

V ideálním případě by všechny dokončovací a montážní prvky měly pocházet od jednoho výrobce.


 

Příprava podkladu

Nejprve důkladně očistěte povrch schodů od všech nečistot, písku a prachu. Ujistěte se, že na něm nejsou žádné praskliny nebo hrbolky – pokud si všimnete nějakých mezer, vyplňte je cementovou hmotou (pokud je to nutné, použijte ji také k zbavení se nerovností).
Další fází je penetrace podkladu, která má za cíl zvýšit savost, a tím také přilnavost povrchu. Pokud podlahové dlaždice budete pokládat v exteriéru, můžete kromě základní penetrace použít dodatečnou hydroizolaci ve formě tekuté fólie nebo těsnící a izolační hmoty (taková hydroizolace se používá i v koupelnách vystavených stálému kontaktu s vodou).

 


 

Pokládka dlažby na schody

Krok 1: Suchá montáž

Než  začněte pokládat gres na schody je potřeba udělat návrh. Než sáhnete po lepící maltě, naplánujte si rozložení obkladů a označte si na nich tužkou místa řezu. Zkontrolujte, zda dlaždice nejsou vadné a ujistěte se, že jich máte dostatek (dlaždice se kupují vždy s 10% rezervou).
Z vizuálních důvodů se obklady na schody většinou umisťují tak, aby plná dlažba byla na vnějším okraji a pokud možno ve středu osy schodiště. Je však třeba pamatovat na to, aby dlaždice ořezané pro pokládku na okrajích , nebyly ani po pravé ani levé straně příliš úzké, protože to nebude vypadat dobře.
Pokud jste si již jisti, jak chcete dlažbu na schody položit, nařežte ji na správný rozměr úhlovou bruskou, díky čemu budou další kroky pokládky rychlejší a efektivnější.

 

Krok 2: Lepení dlaždic

Lepící maltu připravte dle pokynů od výrobce (lepidlo můžete co nejrychleji smíchat s vodou pomocí elektrické míchačky). Pokud budete pokládat dlažbu na venkovní schodiště, věnujte zvláštní pozornost vlastnostem lepidla – musí být mrazuvzdorné .
Dlažbu začněte lepit od horních schodů. Na podklad a na spodní stranu každé dlaždice nanesete zubovou stěrkou vrstvu lepidla o tloušťce nejvýše 5 mm. Poté dlaždice přitiskněte k podkladu a jemně nimi zatočte – odstraníte tak vzduchové bubliny pod nimi a zvýšíte účinnost lepící malty. Pokud při přitlačení zpod dlaždic vytéká přebytečné lepidlo, odstraňte jej co nejdříve vlhkou houbou, aby neztuhlo.
Při lepení dlaždic nezapomeňte ponechat rovnoměrné dilatační spáry pomocí distančních křížků (při pokládání dlažby na venkovní schodiště by měla být šířka spár o něco větší, od 8 do 14 mm). Ujistěte se, že jsou rovné, a že žádná dlaždice není nakřivo.

 

Krok 3: Spárování

Spárovaní lze zahájit až po zaschnutí malty použité pro pokládku dlažby. Po uplynutí doby doporučené výrobcem dlaždice očistěte, otřete a poté začněte vyplňovat dilatační spáry spárovací hmotou.
Spáry mezi dlaždicemi jsou profilovány tak, aby byly mírně vyhloubeny (nejjednodušeji tvarujete prstem, ale můžete použít i speciální plastové nebo silikonové šablony na spáry). Pokud mají dlaždice hladký povrch, můžete s čištěním zbytku malty počkat až několik dní, ale v případě dlaždic s nerovným povrchem je lepší to udělat v krátké době - čtvrt až půl hodiny po dokončení aplikace spárovací hmoty.

 

Krok 4: Dokončovací práce

Ne dříve než den po spárování můžete zahájit poslední fázi pokládky dlažby na schodech. V závislosti na tom, jaké nášlapy jsou na okrajích (s nebo bez nosku) a zda spárování vypadá esteticky, můžete namontovat ozdobné rohové lišty, které změkčí ostrou hranu a sníží riziko zakopnutí. Zvažte také instalaci soklů – ořízněte je na příslušnou šířku a připevněte ke zdi, přičemž nezapomeňte dodržet dilatační spáru (také ji vyplňte spárovací hmotou).
Hotovo! Nyní můžete svobodně používat nové schody a tešit se výsledkem práce.


NECHTE SE  INSPIROVAT!

Pokládka dlažby na balkón – tipy a inspirace
Jak položit dlažbu na podlahu a na schodiště? Efektivní poradenství
Jakou vybrat dlažbu na schody? Jak vybrat odolný materiál?

 


 

 

Zpět