Dřevěná podlaha - cena materiálu a montáže. Proč se vyplatí si ji pořídit?

30.01.2021

 

Atraktivní vzhled bytu určuje elegantní a odolná podlaha. Dlažba, panely nebo dřevo na podlaze vytváří jedinečnou atmosféru a dává interiéru charakter.

K povrchové úpravě podlahy se v současné době používá mnoho různých materiálů, například: keramické dlaždice, laminované panely, koberce a dřevo. Dřevo je obzvláště zajímavé díky svým jedinečným vlastnostem. Nejdůležitější z nich je vysoká odolnost, velké množství druhů a estetický a přirozený vzhled. Jaký typ dřevěné podlahy si vybrat a který druh dřeva je nejlepší? Poradíme.

Podlahy- Baumax.cz

 Jaké si vybrat parkety do obývacího pokoje?

Dřevěné podlahy mohou mít mnoho podob. Nejběžnější jsou parkety, mozaiky, vrstvené panely a podlahové desky a dřevěná dlažba. Které z nich je nejlépe použít? Záleží především na stylu, v jakém je navržen interiér.

Na podlahu lze položit tradiční, dekorativní nebo lamelové parkety. Bez ohledu na typ, parketa je kus opracovaného tvrdého dřeva.

U tradičních parket jsou parketové desky vyrobeny z jednoho druhu dřeva. Jsou propojeny perem a drážkou. Díky levé a pravé orientaci parketové desky je lze pokládat do různých vzorů.

Dekorativní parkety tzv. intarzované podlahy mají sofistikovanější vzhled než tradiční. Jsou vyrobeny z různých druhů dřeva, odstínů a vzorů.

Lamelové parkety jsou vyrobeny z lamel s hladkými hranami, které nejsou opatřeny perem a drážkou a při pokládce se  lepí a sráží k sobě.

Všechny typy parket se pokládají pomocí lepidla na minerální podklad, jako je beton, cement nebo sádrový základ.

Mezi výhody parket patří: tvrdá vrstva jednoho druhu dřeva, která umožňuje několikanásobné broušení, velký výběr dřevin a velikostí prken, značná popularita, výběr modelů a přijatelná cena.

Hlavní nevýhodou parket je to, že pro správné pokládání jsou nutné odborné znalosti, což vylučuje možnost vlastní montáže. Jaký druh parket by měl být použit do obývacího pokoje? Záleží pouze na požadavcích a představách majitele.

Dřevěná podlaha a druh dřeva

K výrobě dřevěných podlah se používají domácí a exotické druhy dřeva. Z domácích druhů dřeva na podlahy můžeme rozlišovat listnaté stromy (dub, jasan, habr) a jehličnany (modřín, jedle, borovice a smrk). Mezi druhy exotických stromů pro dřevěné podlahy patří iroko, kompas, merbau, jatoba, americký ořech, teak, doussie.

Základní vlastností dubu je jeho pevnost a odolnost. Dubové podlahy jsou tvrdé a odolné proti opotřebení. Mají charakteristický vzhled díky viditelným letokruhům a sukům. Mohou být použity pro podlahové vytápění.

Jasan se vyznačuje především vysokou tvrdostí a širokou paletou barev. Dřevo je pevné, tvrdé, houževnaté a pružné. Je vhodný pro podlahové vytápění.

Akácie je velmi tvrdé a pevné dřevo. Je stabilní, zejména při změnách vlhkosti. Druhy exotického dřeva se vyznačují zajímavou barvou a vysokou odolností proti vlhkosti, oděru a poškození.

Dřevěná podlaha a třída dřeva

Jakostní třídu dřeva určují jeho individuální vlastnosti, jako je sytost barev, množství letokruhů, jeho struktura a počet vad: suků nebo prasklin. Podlahové dřevo rozdělujeme do tří tříd.

Podlahové dřevo v první jakostní třídě znamená nejvyšší kvalitu. Takové desky by neměly mít praskliny. Na povrchu nesmí být žádné zabarvení a suky by měly být zdravé a neměly by přesahovat průměr 3 mm. Desky této třídy se vyznačují rovnoměrnou kresbou dřeva, jednotnou barvou a atraktivním vzhledem.

Mezi charakteristické vlastnosti dřevěných podlah druhé třídy patří: povrchové praskliny, zdravé suky o průměru do 6 mm, mírné zabarvení a zakřivení kresby dřeva.

Třetí třída podlahového dřeva může mít zdravé suky v průměru do 20 mm, poškozené suky a úbytky do průměru 5 mm, povrchové trhliny a kontrastní barvu kresby.

Podlahy- Baumax.cz

Dřevěná podlaha a tvrdost

Trvanlivost závisí na tvrdosti dřevěné podlahy. Čím vyšší je hodnota tohoto parametru, tím odolnější je dřevo proti oděru a všem druhům poškození. V místnostech s vysokým stupněm zatěže se používají tvrdší druhy dřeva. Tvrdost dřeva se určuje podle Brinellovy stupnice a dělí se do tří tříd - měkké, středně tvrdé a tvrdé.

Dřevěná podlaha a vlhkost

Odolnost dřevěné podlahy proti vlhkosti je důležitým parametrem. Čím vyšší je, tím méně je pravděpodobné, že se podlaha bude deformovat. K pokládce na podlahu je nejvhodnější dřevo s obsahem vlhkosti 7 až 11%. Je třeba vědět, že i po položení dřevěné podlahy hraje parametr vlhkosti velmi důležitou roli.

Výsledkem vytápění bytu nebo domu v zimě je zvýšená teplota a snížení vlhkosti vzduchu v místnostech. Dřevo se přizpůsobuje okolním podmínkám. Pokud je sucho, desky uvolňují vlhkost do vzduchu a vysychají. To má za následek smrštění, které způsobuje mezery mezi deskami. Když je topení vypnuto, zvyšuje se úroveň vlhkosti. Pak se dřevěná podlaha vrátí do své původní velikosti. Necháte-li podlahu příliš vyschnout, desky budou praskat. Doporučená vlhkost vzduchu je mezi 45 a 65% a teplota by neměla být nižší než 18 ° C a vyšší než 22 ° C. Zvlhčovače vzduchu jsou nezbytné, pokud vlhkost klesne pod tuto hodnotu.

Dřevěná podlaha - způsob povrchové úpravy

Každá dřevěná podlaha by měla být po pokládce dále zpracována. Zpracování spočívá v její úpravě, broušení a ochraně povrchu lakem, mořidlem, olejem nebo olejovým voskem. Podlahové desky lze také kartáčovat, aby dodat podlaze vintage vzhled.

Použitím mořidel a olejových vosků mohou parketové podlahy získat celou škálu barev. Díky použití laku je podlaha odolná proti oděru a chrání ji před pronikáním nečistot. Rovněž usnadňuje udržování čisté podlahy. Pokud je lak matný, zvýrazní strukturu dřeva, zejména její kresbu, a dodá ji přirozený vzhled. Lak s vysokým leskem mírně ztmaví barvu dřeva a zároveň odráží světlo. Olej chrání podlahu před „nečistoty“ a zdůrazňuje její přirozené vlastnosti.

Jaké jsou náklady na dřevěnou podlahu?

Cena dřevěné podlahy závisí na požadavcích investora a povaze místností, ve kterých bude pokládána. Na cenu dřevěné podlahy bude mít zásadní vliv druh dřeva, typ použité podlahy a způsobu jejího uspořádání a způsobu ochrany. V koupelně nebo kuchyni bude vhodné použít odolnější dřevo, jehož cena je vyšší. Cena exotického dřeva je vyšší než místního původu. Podlahové desky výrazně převyšují cenu panelů nebo lamel.

Orientační ceny podlahových krytin

Dřevěná podlaha - příklad ceníku s využitím vybraných výrobků ze sortimentu BauMax.

Tradiční parkety - podlahová deska Barlinek Jasan Standard - 579,00 Kč / m2

Lamelové a mozaikové parkety - dýhovaný podlahový panel Dub Naverina - 699,00 Kč / m2

Průmyslové parkety - dýhovaný podlahový panel Dub Solid - 699,00 Kč / m2

Dokončovací lišty a příslušenství – od 17,00 Kč / ks.

Pro kalkulaci ceny realizace dřevěné podlahy je potřeba k ceně na vybraný typ panelů a desek zahrnout také nákupní ceny parketové chemie

 

.

 

 

 


 

 

Zpět