Garážová dlažba - kterou vybrat?
Keramické dlažby lze použít nejen v domácnosti, ale také v garáži, avšak aby byla zajištěna plná funkčnost a bezpečný provoz této místnosti, dlažba by měly mít specifické vlastnosti.
Garážové dlaždice - za jakým účelem?
Garáž je místo se zvláštním charakterem. Ve srovnání s ostatními místnostmi v domě garáž je ryze technická místnost, často se také používá jako dílna nebo jako domácí sklad, kde se uskladňuje nářadí, pneumatiky, jízdní kola nebo sportovní vybavení.
Hlavní funkcí garáže je však především chránit auto před nepříznivými povětrnostními podmínkami a sloužit pohodlí uživatelé, který díky tomu nemusí ztrácet čas a energii na odklízení sněhu a škrábání zamrzlých oken auta, ani mrznout venku před zahřátím motoru.
Vzhledem k účelu použití garáže potřebuje podlahu, která je obzvláště odolná vůči obtížným podmínkám. Využívání podlahy na takovém místě spočívá nejen v neustálých pohybech těžkého auta, ale také v znečištění zemí, pískem, oblázky, sněhem, často korozivní solí a jinými škodlivými faktory. Protože garáž také často slouží jako dílna, je podlaha vystavena také mastnotě, olejům, silným čisticím prostředkům a dalším škodlivým faktorům. Kromě toho je podlaha garáže také vystavena mechanickému poškozeni, a riziku prasklin a škrábanců.
Kvůli všem těm faktorům by podlaha v garáži neměla být omezena jen na vrstvu tvrdé zeminy, protože ta nejenže neposkytuje dostatečnou odolnost proti neustálému pohybu automobilu, ale díky své nasákavosti dokonce podporuje pronikání nebezpečných látek pro životní prostředí do půdy. Vzhledem k jemné struktuře nejsou pro garáž vhodné ani panely a koberce. Podlaha v garáži by proto měla být speciálně vytvrzena a chráněna betonovým potěrem, na který lze pokládat keramické dlaždice, co díky svým vlastnostem, zejména pokud jde o odolnost proti vodě, bude mít další estetickou hodnotu a zároveň zajistí vyšší úroveň bezpečnosti a snadnější udržovaní čistoty.
Která dlažba je vhodná pro garáž?
Při odpovědi na otázku jakou dlažbu zvolit pro garáž, je třeba zdůraznit, že při hledání dlažby pro tak náročnou místnost, jako je garáž, byste měli věnovat zvláštní pozornost typu podlahy a technickým parametrům dlaždic, které se musí vyznačovat vysokou tvrdostí, odolností proti mechanickému poškození a otěru, stejně jako mít protiskluzové vlastnosti. Nejčastěji používaným materiálem pro garáž je technický gres, který je extrémně pevný a odolný vůči absorpci vody a poškození.
Populární je také slínková dlažba a terazzo dlažba.
Tvrdost a otěruvzdornost garážové dlažby
Při výběru podlahové dlažby pro garáž je třeba věnovat zvláštní pozornost parametru udávajícímu její tvrdost a stupeň otěruvzdornosti, vůči možným škrábancům na povrchu a je popsáno symbolem PEI na obalu. Odolnost dlaždic proti hlubokému oděru je podle normy EN 154 rozdělena do čtyř kategorií, přičemž další, pátá a nejvyšší třída oděru je definována normou ISO 10545-7. Samozřejmě, čím vyšší třída, tím vyšší odolnost dlažby. V garáži kvůli extrémním podmínkám, které v ní převládají, měly být použity dlaždice se čtvrtou a pátou třídou PEI - 1, 2.
Další parametr odolnosti proti oděru, se označuje tzv. Mohsovou stupnicí tvrdosti, což je desetibodová stupnice minerální tvrdosti. Materiál, ze kterého je garážová dlažba vyrobena, by se měl pohybovat mezi 7 a 8 body na této stupnici.
V případě garážové dlažby má také velký význam jejich pevnost v ohybu, tzn. není náchylná k praskání, a měla by být nejméně 35 N / mm2, a nejlíp až 45 N / mm2. Taková dlažba by měla mít tloušťku nejméně 7–9 mm a dokonce 12 mm, pokud se jedná o vozidlo s velmi vysokou hmotností, jako je dodávka nebo nákladní automobil. Nejpopulárnější velikost, garážové dlažby, je 60x60 cm.
Protiskluznost garážové dlažby
Protože každý vůz, jeho pneumatiky, budou nést vodu, bláto, sníh a další látky způsobené nepříznivými povětrnostními podmínkami, měla by podlaha garáže z bezpečnostních důvodů mít protiskluzové vlastnosti, které zajistí odpovídající úroveň přilnavosti jeho uživatele. Maziva a oleje používané v garáži také vyžadují použití protiskluzného povrchu. Keramická dlažba má protiskluzové vlastnosti, pokud je uhel skluzu alespoň 6 °. V tomto rozmezí je základní protiskluzová ochrana R9 a má uhel skluzu mezi 6 ° a 10 °. V garáži by měly být ovšem použity dlaždice s minimální protiskluzným stupněm R10, s úhlem skluzu mezi 10 ° a 19 °. Za zvážení stojí použití v garáži keramických dlaždic s hrubou, nerovnou strukturou, které snižují riziko uklouznutí v důsledku lepší přilnavosti, co následně zvyšuji bezpečnost jejich použití.
Mrazuvzdornost garážové dlažby
Mrazuvzdornost dané dlažby závisí na parametru její absorpce vody, označené symbolem E a na stanovení stupně jejich absorpce. Keramické dlažba s kompaktní strukturou a menším počtem mikro pórů bude mít zpravidla menší nasákavost, což je důležité, protože jinak by došlo k její poškození, při spádu teploty v místnosti pod 0 ° C. tzn. praskání, rozpadání atd. Je to způsobeno tím, že mrznoucí voda rychle zvětšuje svůj objem, a tím oslabuje strukturu dlažby. Platí tedy pravidlo, že čím nižší je absorpce vody u dané dlaždice, tím lepší je její mrazuvzdornost, proto by se v garáži měly používat dlaždice s nízkou absorpcí vody pod 2,3%. Porcelánové dlaždice se vyznačují touto hodnotou na úrovni 0,5%, takže porcelánové kameniny jsou mimořádně odolné vůči možnému uklouznutí. Gres je také skvělý pro dům a zahradu - jak na podlahu, tak na cesty. Informace o mrazuvzdornosti dané dlažby by měla být uvedena na obalu.
Snadné udržování čistoty garážové dlažby
Protože je garáž místem, kde je podlaha obzvláště vystavena nečistotám, zvláště obtížně odstranitelným jako olej nebo maziv (a jiných znečišťujících látek), je důležité v této místnosti používat dlaždice s vysokou třídou odolnosti proti nečistotám a prachu a odolné vůči chemikáliím se silným čisticím účinkem, jelikož ty se budou nejčastěji používat.
Nejlepším řešením, zajišťujícím vysokou odolnost proti možnému znečištění, je impregnace dlažby (pomocí speciálních produktů), která je nanesena během výrobního procesu, tzn. nanesením ve výrobě speciálního prostředku na povrch dlaždic, ještě předtím, než budou vypáleny ve speciální troubě. Po nanesení impregnace se porcelánové dlaždice vypalují při teplotě 1270 ° C po dobu asi 40 minut, což způsobí, že se trvale utěsní póry, do kterých impregnační přípravek pronikl. Nevýhodou tohoto typu dlaždic je jejich mnohem vyšší cena, tzn. přibližně o 20 - 30%. Dlaždice lze impregnovat také doma pomocí speciálního impregnačního prostředku na již položenou dlažbu, čímž se zvýší jejich odolnost vůči nečistotám a prodlouží životnost.
Kromě impregnace dlažby je velmi důležité pravidelně odstraňovat vzniklé nečistoty (jako je bláto nebo sůl a sníh pod koly automobilu) a věnovaní náležité péči čištění garážových dlaždic na sucho i na mokro. Jaké produkty k tomu zvolit? Můžeme použít prostředky určené pro keramické povrchy. K odstranění obzvláště odolných nečistot používejte speciální přípravky určené pro daný druh nečistot, které se vyznačují obzvláště silným čisticím účinkem.
Pamatujte na estetiku
Ačkoli to není prvoplánová otázka, estetika v místnosti, jako je garáž, má také svůj význam. Dlažba v garáži by měla mít zpravidla tmavou barvu, například grafitovou, antracitovou, černou nebo béžovou a hnědou. Estetiku povrchu garáže bezpochyby zvýší použití soklů, jejich přilepení ke zdi do určité výšky, aby povrchy, které jsou rovněž vystaveny nečistotám byly dostatečně chráněny. Takové řešení navíc umožní velmi estetické a praktické dokončení spojení mezi rovinou stěny a podlahy.
Podlaha v garáži - základní pravidla
Před nákupem dlažby pro garáž je třeba pečlivě změřit její velikost, vybrat vhodný druh dlažby a stanovit rozpočet na tento účel. Prvním krokem, který je základem pro pokládku dlažby, je provedení samonivelačního potěru, který zajistí dokonale rovný podklad a bude základem pro pokládku dlažby. Samotná dlažba by měla být nalepena na zcela čistý podklad, který byl předtím opatřen základním nátěrem. Pokud jde o dokončení podlahy, je třeba si uvědomit, že vzhledem k přetrvávajícím v zimě nízkým teplotám, použití spárovací hmoty určené pro venkovní použití, takže spáry by měly být vyrobeny z epoxidových spárovacích hmot. Při pokládce podlahy v garáži je velmi důležité dlažbu správně nalepit, aby se pod jejich spodním povrchem nemohly vytvářet vzduchové bubliny, jinak by vysoký tlak vyvíjený motorovým vozidlem mohl způsobit prasknutí, zlomení nebo odštípnutí Aby se tomu zabránilo, je nutné nanášet lepidlo velmi přesně, a to jak na spodní povrch dlažby, tak dodatečně na podklad pomocí stěrky vybavené jemnými zuby.