Instalace vinylových panelů na zeď. Jak na to?
Obklady nebo možná panely na zeď? Zní to zajímavě? A pokud ano, jaký materiál bude vhodný? Instalace vinylových panelů na stěnu není příliš oblíbeným a klasickým řešením pro dokončení interiéru. O této možnosti by nás však měly přesvědčit dva hlavní argumenty. Za prvé - rychlost, za druhé - estetický vzhled stěny. Ve kterých místnostech lze instalovat vinylová prkna? Bude výběr PVC materiálu dobrým řešením? Kde byste se tomu měli vyhnout? Odpovídáme a radíme.
V tomto článku:
- Vinylové panely
- Vlastnosti vinylových panelů
- Kam montovat panely?
- Výhody a nevýhody vinylových panelů na zeď
- Instalace vinylových panelů na zeď
Vinylové panely
Co způsobuje, že používání vinylových prken je stále populárnější? Zaprvé je rozhodující odolnost materiálu. Luxury Vinyl Tiles- tak se produkt jmenuje, je vyroben z polyvinylchloridu, který je ideální pro hodně frekventované místnosti. Vinylové panely ( Vinylové podlahy ) nejsou ničím jiným než kombinací linolea a PVC krytiny, modernizovaných a dostupných v pohodlné a trvanlivé formě, určené pro všechny typy interiérů. Vypadají však velmi odlišně od klasického linolea, které známe. Nazývají se také panely LVT (Luxury Vinyl Tiles) - luxusní vinylové panely pro interiéry. Stojí za zmínku, že na trhu jsou dostupné různé typy vzorů a barev prken, které dokonale napodobují přírodní dřevo, kámen nebo keramiku. Díky své snadné instalaci jsou vhodným řešením pro dokončení podlahy a stěn. Vinylové podlahové panely můžeme použít do obývacích pokojů, dětských pokojů a předsíní. Ve skutečnosti jsme omezeni pouze vlastní vynalézavostí ve způsobu uspořádání dané místnosti.
Velkou výhodou vinylových panelů je, že se snadno udržují v čistotě. Stačí pravidelné čištění vlhkým hadříkem a jemným čisticím prostředkem. Panely LVT, které lze pokládat na zeď a podlahu, se dodávají ve třech variantách: HDF deska – imitující laminované podlahové panely (Laminátové podlahy) - povrch s použitím tohoto typu materiálů má „plovoucí“ charakter, jejich tloušťka je obvykle cca 10 mm, SPC deska - jedná se o nosnou desku vinylových podlah, které jsou považovány za obzvláště odolné. Vícevrstvé vinylové panely - vyrobené z několika vrstev vinylu, mají tloušťku pouze 5 mm a lze je použít jako samolepící stěnové panely.
Vlastnosti vinylových panelů
Vinylové panely, bez ohledu na to, zda jsou umístěny na podlaze nebo stěně se vyznačují řadou vlastností oceňovaných a vyhledávaných zákazníky. První a nejdůležitější vlastností produktů LVT je odolnost proti vlhkosti. Díky tomu je můžeme snadno použít k instalaci i na místech se zvýšenou vlhkostí, jako je kuchyň nebo koupelna. Vzhledem ke specifickému složení mají podlahy nebo stěny z panelů také antistatické vlastnosti - nezachycují statickou elektřinu, takže nebudou hromadit prach na jejich povrchu. I když velmi dobře imitují dřevo, jejich udržování v čistotě je mnohem snazší než v případě povrchových úprav z přírodních materiálů. Voda s přídavkem jablečného octa nahradí chemické přípravky a vystačí na čištění podlah.
Výhody a nevýhody vinylových panelů na zeď
- Výhody
Mezi hlavní výhody vinylových panelů na stěnu patří především jejich odolnost proti vodě a relativně snadná instalace - můžeme použít montážní lepidlo nebo zakoupit samolepící výrobky. Výhodou je také velké množství dostupných vzorů. Vinylové panely jsou také extrémně odolné. Instalovány v ložnici nebo koupelně poskytují dobrou zvukovou izolaci. Vinyl lze použít na podlahové topení, protože je dobrým vodičem tepla a zároveň není tak studený a tvrdý jako tradiční kamenina nebo terakota. Vinylová podlaha bude mít teplotu podobnou teplotě podlahy ze dřeva. Samozřejmě nelze opomenout, že tento typ podlahy je velmi pevný a odolný vůči nečistotám. K udržení čistoty jej stačí umýt jemným čisticím prostředkem nebo přírodním prostředkem, např. octem. Panely se vyznačují antistatickými vlastnostmi, což z nich činí vynikající alternativu povrchové úpravy interiéru pro alergiky.
- Nevýhody
Jednou z nejdůležitějších nevýhod je stále vysoká cena panelů. Tato cena je mnohem vyšší než u nejlevnějších laminátových panelů. Vinyl je bohužel hořlavý, což znamená, že vinylové panely na stěny lze použít jen v místnostech, které nemusí splňovat přísné požární normy. Za nevýhodu nebo složitost můžeme počítat také fakt, že pro pokládku panelů na zeď nebo podlahu, je potřeba připravit velmi rovné povrchy.
Kam montovat panely?
Vinylové panely a obklady budou fungovat zejména v místech, kde je vlhkost. V koupelně se doporučuje používat krytinu LVT nejen na podlahy, ale také pro obložení prostoru kolem sprchy nebo vany. Při dokončování kuchyně stojí za to ocenit také odolnost vinylových obkladů a panelů proti vodě. Pokud vezmeme v úvahu, že se jedná o produkt se snadnou instalací, který nahrazuje dřevo, a navíc je jeho vzhled velmi podobný přírodnímu materiálu, můžeme je úspěšně použít k uspořádání téměř jakékoliv místnosti: při dokončení interiéru kanceláří, obchodů, restaurací. Můžeme je dokonce použít pro vytvoření dekorativní zdi za postelí, která bude pevnější a snáze se udrží v čistotě než ta ze dřeva. Vinylová prkna LVT umístěná na stěně koupelny nebo kuchyně mohou také výrazně snížit náklady na glazuru a instalaci dlaždic.
Instalace vinylových panelů na zeď
Instalace vinylových panelů na stěnu není obtížná - můžete si vybrat ze tří způsobů: samolepící panely, panely na zámkový spoj a ty, které jsou pokládány s použitím montážního lepidla.
Instalace vinylových panelů na zeď je nejsnadnější způsobem lepení, protože nemají zámkový systém a jsou lehčí. Pokud se rozhodneme pokládat vinylové panely na stěny v koupelně, stojí za to věnovat pozornost tomu, aby měly jiný vzor než panely na podlaze. Takto se vyhneme efektu vizuálního zmenšení interiéru. Dalším způsobem je přenést vzor panelů z podlahy na jednu ze stěn nebo jen na její část.
Při pokládání vinylových prken dodržujte základní pokyny: ujistěte se, že je montážní povrch stabilní, také že je suchý a nezaprášený. Pro každou instalaci na zeď by se mělo použít speciální lepidlo, které je potřeba nanášet rovnoměrně po celém povrchu stěny, aby se zabránilo tvorbě bublin. Jelikož vinyl je pružný materiál, pokud jsou vinylová prkna instalovány na stěny vlhké místnosti, je bezpodmínečně nutné použít tmel na spáry.
Pokud na podlahu pokládáme také vinylová prkna, nezapomeňte na podklad použít parotěsnou fólii a akustickou izolační fólii. Panely se obvykle pokládají počínaje od levého zadního rohu místnosti, rovnoběžně s úhlem dopadu slunečních paprsků, tak aby spoje byly co nejméně viditelné. Můžete také použít lišty a dokončovací příslušenství.
ININSPIRUJTE SE !!!
Podlahy | Dlažby a obklad | Předsíňový nábytek | Nábytek do ložnice |