Interiéry ve vintage stylu — Návrat do minulosti v moderním provedení!
Pokud chcete bydlet moderně, ale milujete historii, hledáte vlastní kořeny a cítíte touhu být originální, vintage styl vás jistě nadchne. Vyberte si jej, pokud chcete, aby váš interiér měl duši a minulost se v něm krásně prolínala se současností.
Přestože pro vintage styl bydlení je vlastní záliba pro to co ohlodal zub času, vybízí další generace k respektu k tomu, co bylo a pominulo, a ukazuje, že dobrý styl nestárne. Vybízí k hledání a obnovování starých, zapomenutých předmětů a jejich kombinování s moderním nábytkem a aranžmá. V tomto článku se dozvíte, na co se zaměřit při zařizování stylového bytu v duchu vintage.
V tomto článku:
1. Vintage styl - historie a původ
2. Vintage styl interiéru – vlastnosti
3. Vintage styl v interiérovém designu
4. Vintage nábytek - moderní obývací pokoj s nábytkem z minulé epochy
5. Vintage interiérové aranžmá – doplňky
Vintage styl - historie a původ
Vintage se nevztahuje na konkrétní období v historii. Nejčastěji se však jeho obdivovatelé odvolávají na design z devatenáctého a dvacátého století, sahající až do 70. let minulého století.
Začněme vysvětlením odkud pochází název stylu. Samotné slovo vintage má anglický původ a v překladu znamená ročníkové víno. Znamená víno té nejlepší kvality, vyrobené z hroznů jedné sezóny. Tyto asociace jsou podobné pro vintage interiér. Vintage styl se snoubí s vyzrálostí - vše co je ušlechtilé, kvalitní a vkusné může být použito pro tento styl. Pro vintage styl bydlení jsou vlastní: kvalitní nábytek, dekorace a doplňky z českého designu staré minimálně 20-25 let. Týká se to samozřejmě nejen interiérového designu, ale i oblečení a různých módních doplňků, neboť vintage styl se nejdříve formoval v módě.
Český vintage odkazuje na 50., 60. a 70. léta 20 století, kdy vévodily zajímavě potištěné materiály, barvy a geometrické vzory. Výroba nábytku a dekorací byla v té době velmi rozšířená. Geometrické tvary a výrazné barvy stejně tak patří k vintage bytovému designu, kde se často používaly. Nejen k nábytku tehdejších designérů se dnes lidé rádi vracejí. Ke skutečným pokladům patří také předměty každodenního použití, jako je nádherný porcelán Thun, Karlovarský porcelán, či český křišťál Bohemia Crystal. Sklenice, stejně jako křišťálové mísy, karafy, misky a cukřenky z českých továren se zapsaly do historie. K vintage prvkům patří například také slavné skleničky na hořčici a další porcelánové nádobí.
Vintage styl interiéru – vlastnosti
Vintage styl a retro styl nejsou zasazeny do konkrétního časového rámce, jako většina stylů interiéru. Ve vintage interiérech panuje velká svoboda, pokud jde o věci. Jediným pravidlem je zde obdiv a obliba věcí a nábytku z dob minulých a vytvoření aranžmá, které bude kombinovat s moderním vybavením s vintage kousky. To mohou být nábytkové prvky, kvalitní materiály a dekorace, na kterých je vidět zub času.
Vzhledem k tomu, že původní nábytkové prvky a doplňky z toho období se vyznačují výraznými barvami, měl by být pro ně použit univerzálnější a světlejší základ. Do bydlení ve vintage stylu se hodí světlé barvy stěn, zejména bílá. Na její pozadí, více vynikne svými barvy vintage nábytek. Často se používají také béžové a šedé odstíny, které jsou perfektním pozadím pro barevnou grafiku a dekorace. Akcenty v intenzivních barvách oživují prostor, a jsou zde však vždy vítány. Můžete použít vzorované tapety s retro vzory nebo i například dekor cihel.
Pro vintage je charakteristické i všudypřítomné mořené masivní dřevo. Ve vintage aranžmá převládá dekor zlatý ořech, mahagon a dub se zřetelnou kresbou letokruhů. Na podlahy patří parkety ve vzoru rybí kostí nebo klasická prkna venkovského stylu.
Cenné prvky nalezené na půdě nebo koupené na bleším trhu, jako jsou například porcelánové figurky, retro hodiny, svícny, vázy nebo další obdobné kousky krásně ozdobí vintage byt. Je na vás, jaké kousky se vám budou nejlépe hodit.
Vintage styl v interiérovém designu
Vintage styl v interiérovém designu může mít mnoho podob. Do místností jej lze vnést dvěma způsoby.
Prvním způsobem je doplnění starého interiéru v činžáku nebo domu po prarodičích moderními prvky. V tomto případě se vyplatí zachovat původní povrchové úpravy a detaily v interiéru, jako jsou rozety, ozdobné lišty, staré dveře, okenice, okna, podlahy, kování. Určitě bydlení bude potřeba obnovit, a to bude nejnáročnější na práci. Pak vám zbývá už jen zařídit interiér, do kterého můžete umístit současný nový moderní nábytek. Vyplatí se na něj dát vintage doplňky, na kterých je vidět zub času, ale co si uchovaly kvalitní vzhled v odstínech červené, zelené, oranžové, které zaměřeně budou kontrastovat s moderním vybavením. Vyplatí se vám však najít leitmotiv, který určí směr, aby interiér nebyl příliš pestrý a nebolela z něj hlava. Kombinace současného moderního aranžmá s prvky z minulosti může být velmi efektní a dodat vašemu bydlení atraktivní, pestrý charakter.
Dalším způsobem je vnést vintage do moderního, současného bydlení. Stará komoda, toaletní stolek na vysokých nohách, konferenční stolek, skříň nebo křeslo mohou být ideálním základem pro vytvoření vintage aranžmá. Ve většině případů bude nábytek potřebovat renovaci. Vyplatí se vyměnit staré čalounění za nové, které bude odkazovat na vintage vzory. Celé aranžmá tak můžete vytvořit kolem daného kusu nábytku, který se vám nejvíce líbí.
Vintage nábytek - moderní obývací pokoj s nábytkem z minulé epochy
Pokud je vám estetika starých časů blízká a chcete vytvořit vintage uspořádání obývacího pokoje, stačí si pořídit jeden nebo několik stylizovaných kusů nábytku.
Pro vintage styl je typický světlý nábytek minimalistických tvarů a přírodní materiály. Překvapí však výraznými barvami a designem. Jednoduchý nábytek vhoadný k vintage aranžmá je ten s dřevěnou konstrukcí. Obývací pokoj je ideálním místem na příborníky, světlé kávové stolky, stoly ve vysokém lesku, čalouněná křesla nebo prolamované regály.
Dodejte do interiéru sedací soupravu s barevným čalouněním, které dodá starému nábytku druhý život. Dobře se zde uplatní čalounění s geometrickými vzory, puntíky, kostky či pruhy. Sedací soupravy a křesla v tomto stylu aranžmá jsou velmi často potaženy velurovou látkou, která se objevuje i v doplňcích, jako jsou povlaky na polštáře, přehozy a závěsy. Mnoho kusů nábytku v tomto stylu je speciálně postaršováno. Do moderního interiéru vnášejí tak klimat dávných let.
Vintage interiérové aranžmá – doplňky
Každé aranžmá je doplněno vhodnými dekoracemi. Byt ve vintage stylu bude ladit s postaršenými doplňky, jako jsou lampy, truhly, lenošky potažené prošívaným čalouněním, stojany na noviny nebo stylizované kulaté pufy. Hlavní roli zde plní sentimentální drobnosti, i ty zvláštní či extravagantní doplňky. Vintage styl je rozmanitost a svoboda, protože má mnoho verzí – od romantických po minimalistické. To vám dává možnost vytvořit a přizpůsobit si jedinečný design interiéru, vytvořený především individualisty, kteří nechtějí mít bydlení jak z katalogu bytového designu, ale interiéry s duší.
Máte chuť vytvořit si u vás doma vintage interiér, který bude mít klimat dob minulých, není na tom nic složitého. Začněte shánět retro doplňky a nábytek. Nejde samozřejmě o drahé starožitnosti, ale o předměty s historií, které se vyznačují originálním designem nebo jsou vyrobeny tak, aby poutaly pozornost. Bleší trhy, komisní prodejny nábytku, staré kufry na půdách nebo ve sklepech u rodičů a prarodičů vám dávají možnost získat perly, které dodají vašemu interiéru neopakovatelnou atmosféru.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Co dát místo šatní skříně do vstupní haly - nápad na praktický předsíňovy nábytek
Montáž čalouněných panelů krok za krokem. S námi to zvládněte!
Sedací soupravy do moderního obývacího pokoje