Jak by měla vypadat koupelna pro handicapované?

17.11.2022

Koupelna je místnost, která by měla být navržena a vybavena tak, aby ji každý člen domácností mohl volně a pohodlně využívat. Vhodné uspořádání je zvláště důležité, v případě že s námi v domě bydlí osoba se zdravotním postižením ale i senioři. Omezená mobilita může vyžadovat použití speciálních řešení při zařizování koupelny. Největší výzvou může být přizpůsobení koupelny potřebám osob se sníženou pohyblivostí a vozíčkářů.

Co bychom měli zvážit při zařizování koupelny pro handicapovanou osobu? Jaká technická řešení a zařízení v koupelně mohou zvýšit funkčnost místnosti tak, aby ji zdravotně postižená osoba mohla volně používat?

Zjistěte, jak by měla být správně uspořádaná koupelna, včetně zařizovacích předmětů, aby jejich každodenní používání bylo pro handicapované osoby pohodlné a snadné.

Sanitární keramika- Baumax


V tomto článku:

1. Sprchový kout místo vany pro osoby vyžadující zvláštní péči

2. Sklopné sedátko do sprchy

3. Madla a přídržné tyče na stěně a do sprchového koutu

4. Umyvadlo na snadno dostupném místě

5. Nábytek přizpůsobený potřebám osob na vozíku

6. WC přizpůsobeno osobám s omezenou pohyblivostí

7. Jakou sanitární keramiku najdete v nabídce BauMax?



Sprchový kout místo vany pro osoby vyžadující zvláštní péči

Handicapované osoby s omezeným pohybem využívají vanu jen velmi obtížně. Při návrhu koupelny se proto vyplatí zvážit výměnu klasické vany za mnohem funkčnější bezbariérový sprchový kout s instalací bez vaničky.

Mezi mnoha různými modely sprchových koutů si zvláštní pozornost zaslouží sprchové kouty bez sprchové vaničky nebo zástěny. Použití takového sprchového koutu je obzvláště pohodlné a praktické. Sprchový kout typu walk-in mohou s úspěchem používat i lidé na invalidním vozíku. Komfortní dělící stěna poskytuje optimální množství prostoru ve sprše a umožňuje její snadné používání. 

Sprchový kout bez sprchové vaničky se montuje přímo na dlažbu. Vstup a výstup z něj je tedy jednoduchý a pohodlný. Totéž platí v případě kabin typu walk-in. Velký komfort používání sprchových koutů je bezesporu největší výhodou ve prospěch výběru takového řešení do koupelny, kterou má využívat handicapovaná či starší osoba.

Samotná sprchová kabina nestačí – důležitou roli hrají i jednotlivé prvky jejího vybavení. Při návrhu koupelny pro osobu se zdravotním postižením musíme myslet na klíčová řešení, která zajistí bezpečnost a pohodlí. Dveře do místnosti navrhujeme se šířkou 90 až 100 cm a bez prahu, který by mohl překážet při vstupu. Na podlahu volíme dlažbu s protiskluzovým povrchem, abychom minimalizovali riziko uklouznutí.

Sanitární keramika- Baumax

Sklopné sedátko do sprchy

Sedátko do sprchy nebo sprchové křeslo je důležité zvláště pro osoby na invalidním vozíku a seniory. Toto řešení umožňuje snadné používání sprchy osobám s omezeným pohybem.

Na trhu jsou k dispozici sklopná sedátka do sprchy, připevněná k jedné ze zdí. Díky pohodlné funkci sklápění lze sedátko rychle složit nebo rozložit. Sedátko může být také pevné. Musí být umístěno ve výšce 50 cm od podlahy. Nesmí zde chybět ani madla, nejlépe vedle sedátka .

Madla a přídržné tyče na stěně a do sprchového koutu

Při zařizování koupelny pro tělesně postižené osoby hraje klíčovou roli správné umístění madel – jak u umyvadla, tak po obou stranách záchodové mísy. K umyvadlu instalujeme madla přibližně ve výšce 80 cm, k toaletě ve výšce okolo 70 cm. U toalety se nejlépe osvědčí sklopná madla, která usnadní přesun a zároveň nezabírají prostor. Na trhu najdeme různé typy madel v různých velikostech a barvách, takže je snadno přizpůsobíme jak potřebám konkrétního uživatele, tak celkovému stylu koupelny. Madla a přídržné tyče instalujeme také do sprchového koutu – vodorovná madla umisťujeme ideálně 30 cm od rohu do výšky 80 cm, svislá pak přibližně 90 cm od rohu. Tím zajistíme maximální bezpečnost i pohodlí při každodenním používání.

 

Sanitární keramika- Baumax

Umyvadlo na snadno dostupném místě

Lidé s pohybovým omezením mají často velký problém s prováděním takových základních činností, jako je například mytí rukou. Umyvadlo pro vozíčkáře by mělo mít speciální vybrání v přední části. Spodní hrana umyvadla by měla být ve výšce 80 cm nad podlahou, aby se pod něj dalo pohodlně zajet s vozíkem. I nenápadnou skříňku pod umyvadlo je třeba zavěsit do takové výšky, která tyto činnosti umožní.

Měli bychom pamatovat na to, že osoby se zdravotním postižením si zaslouží pohodlí při každodenních činnostech, a koupelna je místem, kde by pohodlí mělo být na prvním místě. Proto je nutné všechny ovládací prvky umístit ve výšce 60 až 120 cm

Umyvadlo pro handicapované osoby musí být vybavené správně zvolenou baterií – ideálně s prodlouženou pákou, která usnadní ovládání a umožní pohodlný dosah. Nejkomfortnější, i když cenově náročnější, variantu představuje bezdotyková senzorová baterie. Nad umyvadlem je vhodné nainstalovat zrcadlo, jehož spodní hranu umístíme minimálně 90 cm nad podlahou. Horní hranu pak volíme tak, aby se v zrcadle pohodlně viděli i ostatní členové domácnosti. Tak zajistíme maximální funkčnost i pohodlí pro všechny uživatele.

Nábytek přizpůsobený potřebám osob na vozíku

Aby byla koupelna pro osoby s omezenou schopností pohybu 100% funkční, musí být uspořádaná tak, aby umožňovala volné užívání všech prvků vybavení, včetně koupelnového nábytku.

Nábytek v koupelně pro handicapované nebo seniory by měl být upořádaný takovým způsobem, aby jej mohli svobodně používat. Koupelnové skříňky by neměly viset příliš vysoko, ale být na dosah ruky osoby sedící na vozíku.

Aranžmá interiéru můžete zařídit pouze s použitím stojacích skříněk nebo koupelnové komody.

WC přizpůsobeno osobám s omezenou pohyblivostí

Abyste mohli koupelnu či toaletu plně přizpůsobit potřebám člověka s pohybovým omezením, je nutné myslet na každý prvek vybavení. Dalším z nich je záchodová mísa.

Horní hrana sedátka záchodové mísy pro osoby na invalidním vozíku musí být umístěna ve výšce 45-50 cm a vzdálenosti od stěny minimálně 70 cm. Vedle záchodové mísy - na úrovni sedátka vozíku - se vyplatí nainstalovat madla, která poskytují dostatečný manévrovací prostor a usnadňují používání toalety.

Zároveň je nezbytné ponechat dostatečný manévrovací prostor vedle toalety. Ten musí být široký alespoň 95 cm a měl by být dostupný alespoň z jedné strany záchodové mísy.

Také stojí za to přemýšlet i na automatizované splachování, a pokud to není možné - splachovací tlačítko umístit z boku WC mísy. Koupelna a toaleta, která je přizpůsobená handicapovaným osobám vyžaduje řešení na míru, která v běžných koupelnách nenajdete.

Pokud se osoba užívající koupelnu nepohybuje na invalidním vozíku, můžete použít klasické závěsné WC nebo WC s bidetem. Díky němu budou lidé se sníženou pohyblivostí nebo starší lidé více samostatní. A bude to velmi komfortní řešení.

Sprchové kouty- Baumax

Jakou sanitární keramiku najdete v nabídce BauMax?

V obchodě BauMax nabízíme široký sortiment nejen klasického koupelnového vybavení, ale také speciálních doplňků určených pro osoby s handicapem. V našem internetovém i kamenném obchodě najdete produkty, které usnadní každodenní fungování a zvýší bezpečnost v koupelně. Vyberete si u nás například baterie s prodlouženou pákou, bezbariérové sprchové kabiny a sprchové kouty typu walk-in, které poskytují dostatek prostoru pro pohodlný pohyb. Nabízíme i sprchová sedátka a židle, které instalujeme přímo do sprchy, a praktické sprchové závěsy pro větší komfort. V sortimentu najdete také WC a umyvadla s ergonomickými bateriemi, které odpovídají potřebám osob se sníženou pohyblivostí.

Pomůžeme Vám zařídit koupelnu vhodnou pro potřeby osob tělesně postižených.

Sprchové kouty- Baumax

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Vzdušný prostor v koupelně. Minimalismus je vždy trendy!


Koupelna - jak zařídit interiér? Jaké rostliny a barvy vybrat pro malou koupelnu?


Sprchový kout se sprchovou vaničkou či bez?


 

Zpět