Jak chránit zahradní pavilon před větrem?
Počasí v našem podnebí může být rozmarné a vítr je silný i uprostřed léta! Zahradní pavilony a stany jsou dobrou ochranou před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Snadno použitelné, pohodlné a praktické nás ochrání před větrnými poryvy a zajistí, že posezení u grilu nezkazí ani náhlá změna počasí! Zahradní pavilon však řádně plní svoji funkci, pouze pokud je dobře zabezpečený.
Přizpůsobení stanu počasí
Díky dobře navržené zahradní architektuře je venkovní prostor funkční, pohodlný při každodenním používání a rovněž estetický. Okouzlující zahradní domky, praktické dřevníky a domky na nářadí jsou dnes nejen pevné, ale také stylové. Jedním ze základních prvků dobře upravené zahrady je také místo k posezení a trávení času s blízkými - stůl, lavice, židle atd.
V teplých a slunečných dnech místo k posezení nevyžaduje žádné krytí. Počasí nám bohužel ne vždy umožňuje trávit čas venku bez obav z nachlazení způsobeného silným větrem. Dokonce ani zcela zděné dřevěné ploty neposkytnou úplnou ochranu. Bez ohledu na to, zda potřebujete ochranu před deštěm a větrem po celou dobu nebo jen příležitostně při setkání s rodinou a přáteli, pavilony a zahradní stany jsou skvělým řešením.
Aby zahradní pavilon mohl řádně plnit svoji roli, musí být přizpůsoben povětrnostním podmínkám. Na podzim častěji fouká a prší, takže řešení s jednoduchou konstrukcí nemusí stačit. Lepším řešením bude zahradní pavilon s bočními stěnami. Díky nim se do pavilonu nedostane vlhkost a studený vzduch. Odolný materiál úspěšně zastaví i silný vítr. Když vyjde slunce, stěny lze srolovat. Vzhledem k tomu, že takový pavilon je vybaven ventilačními otvory, můžete v něm strávit za nepříznivého počasí příjemný čas bez obav ze slabšího přívodu vzduchu.
Zahradní pavilon může být také skvělým krytem, například pro dětský bazén, pískoviště nebo dokonce pro obyčejné místo na hraní - tímto způsobem získají nejmladší příležitost trávit čas venku, a to i ve větrném počasí.
Alternativou k typickým pavilonům jsou zahradní altány a jiné stavby trvale instalované v exteriéru. Vyrobené ze dřeva vypadají stylově a perfektně zapadají do aranžmá zahrady.
Jakou rychlost větru vydrží typický pavilon?
Standardní pavilon zvládne rychlost větru 60-80 km / h. I při silných poryvech můžete trávit čas volně na zahradě. K dispozici jsou také pavilony se speciálně vyztuženou strukturou. Fungují dobře i při rychlosti větru přesahující 100 km / h – konstrukce si zachovává svůj tvar a poskytne dostatečnou ochranu. O volbě zahradního pavilonu však nejčastěji rozhodují ti, kteří plánují větší setkání nebo rodinné oslavy na zahradě. Je to obzvláště praktické řešení, když je například datum svatby nebo jiná oslava plánováno měsíce předem a nelze jej změnit. Pořízení pavilonu umožňuje vyhnout se nutnosti zrušit oslavu kvůli špatným vnějším podmínkám.
V naprosté většině případů však stačí obyčejný zahradní pavilon. V obchodech najdete pavilony různých velikostí - standardní a rovněž pro větší počet lidí. Pod pavilon se úspěšně vejde zahradní nábytek. Naopak, když pavilon nepoužíváte, můžete do něj umístit například zahradní doplňky, hračky, lehátka a dokonce i zahradní květináče, které chcete ochránit před silným větrem a velmi silným deštěm. Díky dobré ochraně se listy a jiné nečistoty nedostanou dovnitř pavilonu.
Zahradní pavilon také účinně chrání před sluncem. Díky tomuto řešení se zahrada stane příjemným místem za každého - také horkého počasí. Stříšky pavilonu, obvykle vyrobené z polyesteru, chrání před přílišným ohřátím vnitřku pavilonu.
Moderní zahradní pavilony se vyrábějí v různých stylech, barvách a tvarech. Některé modely připomínají spíše stylový altán než praktický stan. Ozdobná povrchová úprava pavilonu většinou perfektně ladí k ostatním prvkům zahradní architektury, jako jsou zahradní obrubníky, dekorace, kompozice z okrasných rostlin nebo houpačky.
Pavilon může plnit také jen čistě praktickou funkci, např. zakrýt kompostér nebo jiný méně reprezentativní prvek zahrady.
Jak chránit zahradní pavilon před větrem?
Konstrukce zahradního pavilonu si udrží svoji stabilitu, pouze pokud je řádně zabezpečena. Pokud pavilon je umístěn na měkkém povrchu - přímo na trávě nebo na zemi, stačí použít speciální kolíky, které jsou dodávané spolu s výrobkem. Připomínají kolíky používané ve stanech. Pavilon lze také dodatečně upevnit kotevními patky.
Velmi praktickým řešením jsou terasové desky a plošiny, na které připevňujeme zahradní pavilon. Také stojí za to použít příslušenství zahradní architektury. Na takový podklad ze dřeva nebo jiného materiálu postavíme pavilon na nohách se speciálním závažím – které jsou podpěrou celé konstrukce. Takové kotvící závaží obvykle obsahuje vodu nebo písek. V případě zahradního pavilonu s vyšší stabilitou a ochranou se používají litinové závaží.
A co když trávíme více času spíše na terase než v zahradních prostorech? V tomto případě budou lépe fungovat terasové pergoly a terasové ochranné stříšky. Velmi praktickým řešením jsou markýzy. Podívejte se, jak atraktivní jsou jako ochrana terasy:
Čas strávený na terase by měl být rovněž nerušený nepříznivými povětrnostními podmínky, jako je vítr nebo déšť. Takové zastíněné a chráněné před deštěm a větrem místo pro relaxaci vám umožní volně si užívat pobytu na čerstvém vzduchu, odkud máme dokonalý výhled na rybník, květinové záhony a zahradní palisády, které je obklopují, a také na všechny ozdobné prvky, např. zahradní fontány. Čas strávený venku bude opravdovou relaxací, pokud se předem postaráme o pohodlí a ochranu členů domácnosti a hostů před nepříznivým počasím. Určitě to stojí za vyzkoušení!