Jak chránit zeď před nárazy židlemi?
V nově zrekonstruovaném bytě je stěna oddělující jídelní část v kuchyni nebo v obývacím pokoji nejnáchylnější vůči poškození. Kvůli omezenému prostoru je u zdi obvykle umístěn stůl, který šetří cenné místo a opticky odlehčuje místnost, ale má také své nevýhody. Pohybující se židle při sedání a vstávání od stolu způsobí, že se na natřené zdi rychle objeví špína, škrábance, oděrky a barva začně opadávat. Z tohoto důvodu je velmi důležitá promyšlená povrchová úprava stěn v jídelně - měla by být odolná proti mechanickému poškození a zároveň snadná k udržbě.
V tomto článku:
1. Co lze použít k dokončení stěny jídelního koutu? Nápady a inspirace
2. Obklady
3. Vinylová tapeta
4. Dřevěné obložení
5. Architektonický beton
6. Barva na tabuli
7. Kamenná zeď
Co lze použít k dokončení stěny jídelního koutu? Nápady a inspirace
Zeď, která plní praktický úkol, lze také úspěšně použít jako jedinečnou dekoraci do obývacího pokoje, jídelny nebo kuchyně. V současné době je na trhu k dispozici mnoho zajímavých řešení, což znamená, že si každý najde něco pro sebe, bez ohledu na preferovaný styl interiéru.
Odborník radí Při dokončování stěny v jídelně nezapomeňte také zajistit podlahu. Každá židle by měla být polepena speciálními plstěnými podložkami, aby nedošlo k poškrábání desek nebo panelů. |
Nástěnné obklady
Keramické dlaždice v kuchyni jsou obvykle umístěny nad pracovní deskou a dřezem, ale budou také dobře vypadat na zdi vedle kuchyňského stolu. Jejich nespornou výhodou je bezproblémová péče - rychle a efektivně odstraníte všechny i mastné skvrny. Aby obklady v jídelním koutě dobře plnily svou funkci, je lepší místo glazury zvolit terakotu nebo odolný vůči poškození, s výjimečnou mechanickou pevností gres, který může být například prodloužením kuchyňské podlahy.
Za zmínku stojí také to, že dlaždice nemusí byt nudné nebo nemusí mít typické rozměry či barvy - mohou například napodobovat přírodní kámen na zeď nebo dřevo, mít tvar voštin nebo prken, vytvořit originální mozaiku nebo patchworkovou nástěnnou dekoraci.
Vinylové tapety
Vinylem potažené tapety jsou mnohem odolnější než běžné tapety a jsou také voděodolné, takže se netrhají ani neodírají a lze je umýt vlhkou houbou. Důležité je, že pod vlivem silného UV záření neztrácejí původní barvu, a proto i za čas vypadají jako nové. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, tapety mohou dodat vašemu interiéru moderní vzhled, zejména pokud zvolíte vzor s 3D efektem.
V dnešní době jsou v jídelně a kuchyni také velmi módní laminované fototapety vyrobené na míru. Můžete si je vyrobit z vlastní fotografie, sami si je navrhnout nebo si pořidit hotovou fototapetu, například s motivem lesa nebo pláže.
Dřevěné obložení
Zní to jako vzpomínka z dob minulých? Nic více mylného! Ačkoliv jsou dřevěné obložení spojeny s 90. léty, stejně jako tapety, nedávno získaly druhý život na trhu interiérového designu. Konečný efekt závisí na tom, jak budou stěny dokončeny. Možnosti jsou téměř neomezené.
Mezi milovníky elegantních interiérů je obzvláště oblíbený bíle natřený a lakovaný dřevěný obklad, který sahá mírně nad výšku desky stolu, zatímco v bytech v rustikálním stylu vhodné budou nastěnné obkladové panely ze starých desek s odhalenými letokruhy a viditelnými přírodními nedokonalostmi. Toto řešení eliminuje problém poškození stěny v jídelně a obývacím pokoji, ale měli byste pamatovat na pravidelné impregnování surových desek.
Architektonický beton
Aby bylo možné židle do kuchyně a jídelny volně přemisťovat, aniž by jsme u toho poškodili stěny, mohou být zdi dokončeny architektonickým betonem, zejména pokud je interiér uspořádán v industriálním stylu. Místo přírodního betonu je zeď pokryta jeho imitací, tzn. jemnozrnnou minerální omítkou na bázi vápenného pojiva. Existují dva způsoby pokrytí zdi architektonickým betonem - tak, aby byl její povrch hladký nebo věrně imitoval přírodní beton s jeho drsnou strukturou a tonálními přechody. Betonová zeď v kuchyni nebo v obývacím pokoji je často vyrobena také z jednotlivých desek (jejich rozměry se mohou lišit), což působí efektně.
Betonový kamenný obklad je extrémně odolný a snadno se čistí a současně dává interiéru hodně originalní vzhled. Dokonale ladí ke dřevu, tvrzenému sklu a ocelovým dokončovacím prvkům.
Barva na tabuli
Pokud hledáte zajímavý nápad na ochranu zdi v kuchyni a zároveň chcete povzbudit svou rodinu, aby si kreativně hrála, místo obkladů na zeď si vyberte tabulovou barvu. Její černá barva je docela výrazným aranžérským akcentem, takže pro kontrast ke stěnám natřeným touto barvou byste měli zvolit světlý kontrastní kuchyňský nábytek - kuchyňské skříňky i stůl a židle.
Ke psaní na tabulové barvě se používá obyčejná křída, takže na ni můžete zanechat zprávy ostatním členům rodiny nebo například vytvořit nákupní seznam, a když přijdou hosté, jednoduše ji omýt vodou.
Kamenná zeď
Přírodní kámen často zdobí stěny elegantních interiérů v klasickém stylu. Jedná se o značné nákladné řešení, a proto se mnoho lidí rozhodne použit jeho imitací, tzn. syntetický kámen (také známý jako konglomerát). Tento materiál má větší flexibilitu a poskytuje více možností uspořádání. Kamenná zeď, stejně jako oblíbené cihly nebo dlaždice ze slínku, chrání zeď od poškození dokonce i před těžkým nábytkem.
Dekorativní kámen ( Obkladový kámen ) může mít libovolnou barvu - obvykle jsou to různé odstíny béžové nebo šedé, ale v obchodech je mnoho kamenných desek v barvách, které vůbec neodkazují na přírodu. S pomocí konglomerátu můžete podle svých preferencí zařídit byt v jakémkoliv stylu - od skandinávského, přes moderní až po glamour. Je však důležité nepřehánět to s jeho množstvím - nejlépe je dokončit zeď jen vedle stolu a židle.
Nechte se inspirovat !!!