Jak čistit zažloutlý bílý nábytek? Zjistěte, které prostředky budou vhodné

07.05.2021

 

Bílý nábytek je estetický, elegantní a… velmi módní. Dokonale ladí s ostatním vybavením interiéru, navrženém v nyní velmi oblíbeném skandinávském stylu. Bohužel většina bílého nábytku časem ztrácí svou atraktivní barvu a žloutne. Naštěstí jej můžeme chránit před zažloutnutím a osvěžit jeho vzhled doma. Podívejte se, jak pečovat o bílý nábytek ve vaší domácnosti!

Kuchyňský nábytek - Baumax.cz

Jak čistit bílý nábytek?

Bílé sady kuchyňského nábytku žloutnou hlavně tedy, jsou-li vyrobeny z materiálů nedostatečné kvality. Nesvědčí jim také tabákový kouř, UV záření a vlhkost. Pokud je například modulární kuchyňský nábytek nebo nábytek v koupelně vystaven působení vody po delší dobu, např. přetrvávající kapky vody, objeví se na nábytku po čase nevzhledné tečky.

Abychom zachovali atraktivní barvu bílého nábytku, musíme pamatovat na jeho pravidelné čištění. Někdy stačí skříňky nebo police otřít hadříkem, aby odstranit mechanické nečistoty - prach, špínu, písek atd. Pokud váš kuchyňský nábytek není ve vysokém lesku, použijte houbu s mírně drsným povrchem. Tímto způsobem nejen vyčistíte, ale také jemně obrousíte nábytek. Samozřejmě to nesmíte přehánět - příliš silné drhnutí by mohlo zničit barvu.

Obchody nabízejí speciální čisticí prostředky na bílý kuchyňský nábytek a ostatní nábytek. Alternativou je například běžná zubní pasta. K aplikaci je nejvhodnější měkký hadřík z mikrovlákna.

Kuchyňský nábytek - Baumax.cz

Příprava na čištění

Než přistoupíte k jakýmkoliv činnostem, určete, z jakého materiálu je vyroben váš bílý kuchyňský nábytek, skříně, police a stoly. Díky tomu budete schopni přizpůsobit jak čisticí prostředky, tak způsob ​​jejich použití podle typu povrchu. V závislosti na tom, zda máme co do činění s nábytkem z masivního dřeva, dřevotřískových desek, MDF dýhovaných desek nebo jiným materiálem, musíte k jejich čištění použít vhodné přípravky.

Na začátku je potřeba konferenční stolek do obývacího pokoje, stůl, skříň nebo komodu v obývacím pokoji důkladně zbavit prachu a nečistot na sucho. K odstranění všech mechanických nečistot stačí použít výše zmíněnou utěrku z mikrovlákna nebo akrylovou metličku. Čištění vždy provádíme shora dolů - nikdy naopak. V opačném případě by se odstraněný prach z horních částí přemisťoval na spodní, již vyčištěné. Vznikly by také skvrny, které bychom zase museli z nábytku odstranit!

Kuchyňský nábytek - Baumax.cz

Jaké čisticí prostředky používat na bílý nábytek

V závislosti na typu povrchu lze rohový kuchyňský nábytek, police, TV stolky, atd. očistit pomocí následujících prostředků:

Masivní dřevo, dřevotřísku - stačí použít prostředek na čištění nábytku. Alternativou k produktům dostupným v obchodech může být ocet, jar nebo čistá voda.

MDF dýhovaná deska - lze použit mléko na čištění bílého nábytku, ale nesmí se používat okena nebo ocet. Měli byste se také vyhnout vodě. Každá z těchto látek může vést k delaminaci vrstev.

Lakované povrchy - k čištění lakovaného nábytku se nedoporučuje žádný z výše uvedených přípravků. Místo toho použijte speciální čisticí přípravky ve spreji.

Než se rozhodnete vyčistit bílý nábytek konkrétním přípravkem, nejprve vyzkoušejte jeho působení na neviditelném místě. Samozřejmě si předtím pečlivě přečtěte pokyny na obalu. Vždy je lepší dodržovat zásadu, podle které používáme nejméně invazivní čisticí prostředky. Teprve, když se ukážou jako neúčinné, sáhněte po silnějších prostředcích.

Bez ohledu na to, jaký čisticí prostředek použijete k čištění vašeho bílého nábytku, pořiďte si vhodné kuchyňské příslušenství, jako jsou gumové rukavice. Zajistěte také všechny prvky v blízkosti nábytku, které nechcete namočit nebo vystavit působení čisticích prostředků.

 

Jak čistit bílý nábytek

Abyste měli jistotu, že nábytek ve vašem bytě nezežloutne a nezbarví se, měl by být důkladně očištěn každé 2-3 měsíce.

To platí zejména pro kuchyňský nábytek, který se časem pokryje vrstvou prachu a mastnoty. K tomu bohužel dochází, i když se tomu snažíme veškerými možnými způsoby předejit.

Bílý kuchyňský nábytek - skříňky, zásuvky atd. - musí být nejen umyté, ale také odmaštěné. Nábytek do obývacího pokoje, ložnice nebo dokonce koupelnový nábytek toto nevyžaduje. Nejprve použijte speciální čisticí prostředky na jemné povrchy. Teprve pak začněte čistit bílý nábytek, například výše uvedeným mlékem na nábytek nebo jarem na nádobí.

Aby na bílém nábytku nezůstaly žádné šmouhy, naneste na začátku malé množství čisticího prostředku. To platí zejména pro jar na nádobí, který obvykle hodně pění a na jeho opláchnutí je potřeba hodně vody. A nábytek, jak víte, nemá rád přebytečnou vlhkost!

Kuchyňský nábytek - Baumax.cz

Bílý kuchyňský nábytek - krásný a čistý každý den

Na rozdíl od přesvědčení, není těžké udržet původní barvu a vzhled bílého nábytku. Nejdůležitější je prevence - stačí jednou za několik dní otřít jejich povrchy čistým hadříkem. Rovněž stojí za to pravidelně používat leštící, antistatické a ošetřující přípravky. Díky tomu bude nábytek lépe odolávat škodlivým faktorům a bude se snáze čistit.

V případě potřeby co nejdříve odstraňte všechny nečistoty, které by mohly váš nábytek vystavit nevzhlednému zbarvení. V kuchyni nebo koupelně může dokonce dojít k netěsnosti instalace. Kapky vody ponechané na bílém nábytku nejenže ničí jeho bělost, ale mohou dokonce poškodit jeho strukturu! Pojďme tedy zkontrolovat, zda některé prvky v našem bytě vyžadují opravu.

Bílý nábytek vypadá opravdu krásně, dodává interiéru jas, vizuálně jej zesvětluje a zvětšuje. Kromě toho dává pocit svěžesti a pohodlí. Všechny tyto přednosti si zachováte, pokud se o tyto jedinečné prvky vašeho interiéru náležitě postaráte. Stojí to jen trochu námahy a výsledek rozhodně stojí za to!

Zpět