Jak nafouknout bazén bez pumpičky? Tři jednoduché způsoby

06.02.2022

Venku se dělá horko, takže vytáhnete nafukovací bazén a bazénové příslušenství ze sklepa a zjistíte, že nikde není pumpička? Vypadá to, že relaxaci na zahradě budete muset odložit na další den. Ovšem místo toho, abyste šli do obchodu pro novou pumpu, existuje několik jednoduchých triků, díky kterým můžete rychle a bez námahy nafouknout malý dětský bazén pomocí toho, co máte určitě doma.

Jak nafouknout bazén bez pumpičky?

V tomto článku:
1. Nafukování nafukovacích bazénů pumpičkou  - ruční nebo elektrická?
2. Jak nenafukovat  bazén nebo matraci?
3. Jak nafouknout matraci nebo bazén bez pumpy? Naučte se osvědčené triky
4. Jaké je riziko v případě nadměrného nafouknutí bazénu?
5. Co jiného stojí za to vědět, aby správně nafouknout matraci nebo bazén?



Nafukování nafukovacích bazénů pumpou - ruční nebo elektrická?

Nafukovací bazény se obvykle kupují v sadě s pístovou pumpou (ruční nebo nožní) integrovanou do ventilu. Její používání je intuitivní a pohodlné, ale vyžaduje trochu trpělivosti.
Existují také elektrické pumpy, které na rozdíl od pístových nepoužívají sílu svalů, ale pouze elektřinu. Nafouknout bazén velmi rychle a bez naší účasti (stačí je zapnout, takže se nemusíte namáhat). Můžete si vybrat pumpy do bazénu (elektrické), které fungují pouze připojenými ke zdroji energie (například do zásuvky zapalovače v autě), nebo zařízení, které fungují na baterie nebo aku pumpy ovládané akumulátorem.
Většina pump do bazénu se používá zároveň jak k naplnění bazénu vzduchem, tak i k jeho vyfouknutí, když zábava skončí. Stojí za to vědět, že některé bazénové ventily byly navrženy takovým způsobem, že je s nimi kompatibilní pouze produkt stejné značky. Pokud se tedy původní pumpa ztratí nebo rozbije, než si zakoupíte vhodný model, můžete nafouknout malý bazén nebo matraci pomocí jednoduchých, ale účinných metod popsaných níže.

 

Jak nenafukovat  bazén nebo matraci?

Pokud chcete nafouknout dětský bazén a nemáte u sebe pumpu, pravděpodobně bude vaším prvním nápadem pokus nafouknout jej ústy. Nedoporučujeme! Bazén, i malý, není balón, plavecký kruh ani plážový míč. Nafouknutí bazénové komory zabere hodně času a rozhodně to nebude mít dobrý vliv na vaše plíce, které nejsou přizpůsobeny takovému intenzivnímu výkonu.  
Také se nepokoušejte tlačit vzduch do bazénu nebo matrace pomocí výfuku z automobilu. Několikátým zapalováním motoru můžete účinně nafouknout komoru bazénu, ale kromě vzduchu se do ní dostanou také karcinogenní výfukové plyny, které budou škodlivé pro zdraví uživatelů, a také vinylový materiál bazénu.

 
Jak nafouknout matraci nebo bazén bez pumpy? Naučte se osvědčené triky

Nejlepší způsob, jak nafouknout bazén, je použít ... pytel na odpadky. Je důležité, aby neměl díry, a aby byl objemný - čím větší je, tím efektivněji můžete bazén nafouknout. Jak to udělat? Nasajte vzduch do plastového sáčku a poté jej umístěte kolem ventilu bazénu tak, aby k němu těsně přiléhal. Pomalu stlačte pytel (můžete to udělat pomocí vlastní tělesné hmotnosti), dokud nedosáhnete požadované míry nafouknutí (tuto akci opakujte tolikrát, kolikrát je třeba, nezapomeňte pokaždé zavřít ventil). Pokud má bazén více než jednu komoru , proveďte totéž samé pro vyplnění každé další komory.
Pokud máte přístup k elektřině a domácím spotřebičům, máte dvě další možnosti. Budete potřebovat vysavač a prázdnou plastovou láhev. Rozřežte láhev na polovinu a přiložte její horní část k výstupu vysavače ze strany řezu a přitlačte uzávěr  lahví na ventil bazénu. Použitím vysokého sacího výkonu vysavače, který bude v této situaci fungovat jako kompresor, můžete zahradní bazén naplnit během několika minut. Nezapomeňte neustále kontrolovat  stupeň nafouknutí komory.
K nafouknutí matrace na spaní nebo malého zahradního bazénu může být užitečný také vlasový fén s funkcí studeného foukání (vzduch nesmí být horký). Rozhodně to není nejrychlejší způsob, ale je rozhodně lepší než foukání ústy.

Jaké je riziko v případě nadměrného nafouknutí bazénu?

 Jednou z nejčastějších příčin poškození bazénů a nafukovacích matrací je, že nejsou správně nafukovány, a to vtlačením příliš mnoho vzduchu do komory. Obvykle se ihned po nafouknutí nic neděje, a až časem se začínají tvořit boule a praskaní ve švech. Z čeho vznikají ?
Pod vlivem vysoké teploty se zvyšuje tlak v komoře, což způsobuje, že vzduch v ní zvětšuje svůj objem a hledá únik, který poškozuje stěny bazénu nebo matrace. Matrace poškozené v důsledku nafouknutí nepodléhají reklamaci, proto je důležité naplnit zahradní bazén nebo matraci maximálně na 85% (při stisknutí by měl být stále měkký),  to výrazně prodluží životnost výrobku.
Jen málo lidí ví, že po prvním nafouknutí bazénu nebo matrace, na které budete spát, je potřeba ji nechat na několik hodin, aby se materiál přirozeně roztáhl - výsledkem toho se vám může zdát, že matrace ztratila část vzduchu, protože je měkčí, ale není to pravda  a neměli byste se pokoušet ji přifouknout.

Co jiného stojí za to vědět, aby správně nafouknout matraci nebo bazén?
 
Za prvé  by to mělo být provedeno mimo jakákoliv topná zařízení, jako jsou radiátory - vysoké teploty mohou totiž vinyl poškodit a ten může prasknout. V případě bazénu je důležité zvolit  vhodné místo -  povrch na kterém budeme bazén foukat, musí být rovný a hladký, bez drobných kamínků  nebo větviček. Dobrým řešením jsou  maty pod bazénem, které účinně chrání jeho dno před poškozením.

Zpět