Jak navrhnout interiér šatní skříně? Poradíme, co hledat
Skříně na míru jsou ideálním řešením pro lidi, kteří sní o šatníku na míru nebo chtějí z malého prostoru vytěžit maximum. Díky moderním a funkčním úložným systémům můžeme vytvořit návrh vestavené skříně, který dokonale odpovídá individuálním preferencím a velikosti našeho bytu nebo domu. Pamatujte, že nábytek by měl být nejen estetický, ale také ergonomický. Prostorná skříň nemusí nutně zabírat spoustu místa - je důležité, aby do ní bylo díky promyšlené organizaci dostupného prostoru umístěno vše, co bychom chtěli uskladnit. Při plánování interiéru skříně bychom měli věnovat pozornost také jeho snadné údržbě a pohodlí při každodenním používání.
V tomto článku:
1. Jak bezchybně navrhnout vestavěnou skříň? Průvodce
3. Tyče a věšáky - dobrá alternativa k policím?
4. Co stojí vědět o policích a zásuvkách uvnitř skříně
5. Seznamte se s dalšími systémy pro uspořádání prostoru vestavěné skříně
Jak bezchybně navrhnout vestavěnou skříň? Průvodce
Nejprve vyberte vhodné místo pro skříň. Pokud nemáte samostatnou místnost, kterou plánujete využít jako šatník, může to být například předsíň nebo ložnice. Pamatujte, že kus nábytku vyrobený na míru na rozdíl od hotového, nemusí mít standardní velikost a tvar. Není důvod, abyste ji nemohli umístit pod schodiště nebo do podkroví - vše, co potřebujete, je dobrý návrh vestavěné skříně a zkušený odborník na jeho realizaci. Proč plýtvat prostorem, když ho můžete použít jako pohodlné místo k uložení oblečení a dalších věcí?
Hloubka šatníku je základ!
Hloubka šatníku, která by neměla být menší než 55-60 centimetrů, je velmi důležitá. Z čeho vychází? Samotné věšáky jsou dlouhé nejméně 40 cm a měli byste nechat místo i pro rukávy. Pokud se rozhodneme mít užší skříň, je lepší se vzdát tyčí na věšáky nebo počítat s tím, že když pověsíme oblečení, tak se to v následku tření o dveře zmačká. Zatímco v případě ložnicové skříně stačí 60 centimetrů, vestavěné skříně by měly být ještě hlubší (asi 70 cm), protože do nich uložíme svrchní oděvy, jako jsou velké kabáty a zimní bundy.
Při navrhování skříně stojí za to najít kompromis mezi preferovanou kapacitou a snadným přístupem ke všem věcem, které do ní uložíme. V případě hluboké skříně jsou skvělým řešením nejen četné zásuvky, ale také výsuvné koše a police, které nám umožní snadno najít to, co hledáme. Naproti tomu u užších skříní se doporučují příčné závěsy, tzn. výsuvné, na pojezdech připevněné kolmo k zadní stěně.
Tyče a věšáky - dobrá alternativa k policím?
Je těžké si představit šatní skříň bez věšáků. Věšíme na nich oblečení, které by se nemělo mačkat, například šaty, košile, bundy a obleky. Pokud takové oblečení chceme oblíknout, můžeme to udělat rovnou, aniž bychom ho museli žehlit.
Než namontujete tyče do nové skříně, zvažte, zda často používáme věšáky a jakou délku mají nejdelší prvky oblečeni. Obvykle se předpokládá, že první tyč by měla být ve výšce 160 centimetrů od země, ale je potřeba vzít v úvahu také svoji výšku. Pokud si nemůžeme dovolit širokou skříň, stojí za to umístit další tyč nad tu první (určenou pro halenky a košile), a dodržet minimální vzdálenost 80 cm. Kromě toho můžeme použít neobvyklý typ věšáků se speciálními otvory pro uložení kravat nebo opasků. Dalším populárním řešením je takzvaný pantograf, tzn. vysoko zavěšená pohyblivá tyč, která se spouští pomocí speciálního madla.
Co stojí vědět o policích a zásuvkách uvnitř skříně
Není bezdůvodné, že zásuvky a výsuvné koše na prádlo by měly být namontovány na spodní straně skříně, zatímco police se nejlépe osvědčí umístěné na úrovni očí. Jejich šířka je věcí individuálních preferencí, zatímco v hotových skříních je to obvykle 40-50 cm a standardní výška je 30-35 cm. Nad policemi na oblečení budou dobře fungovat o něco větší police pro ložní prádlo a ručníky, zatímco nahoře stojí za to ponechat místo, které bude fungovat jako úložný prostor k uskladnění sezónního oblečení a zřídka používaných předmětů. Důležité si je pamatovat, že jedna police by neměla být delší než 100 centimetrů, protože by se mohla vlivem příliš velkého zatížení deformovat.
Celková plocha zásuvek (obvykle vysoká 20 cm) zabírá uvnitř skříně mnohem méně místa než police, ale zásuvky jsou nezbytné pro pohodlné uložení drobných oděvů a doplňků. V dnešní době jsou velmi oblíbené modely s tvarovanou přední částí a měkkým zavíráním, stejně jako ty, které se při mírném stisknutí vysunou a zavřou. Pokud se rozhodneme mít široké zásuvky, sáhneme po speciálních organizérech, které nám umožní vyhnout se nepořádku.
Seznamte se s dalšími systémy pro uspořádání prostoru vestavěné skříně
Zajímavou alternativou k zásuvkám jsou výsuvné koše, drátěné nebo ratanové, díky nimž budou naše oblečení a další textilie větrány a snadno přístupné. Můžete se také rozhodnout koupit závěsné organizéry, kontejnery na kolečkách a boxy s víkem, které lze v případě potřeby snadno vyndat ven nebo přemístit na jiné místo.
Mnoho lidí se rozhodne umístit do šatní skříně v předsíni nebo v ložnici samostatnou část pro boty, aby se zabránilo jejich deformaci a poničení. Můžete si vybrat ze šikmých, výsuvných polic s odpovídajícím profilovaným čelem a dvoupatrových konstrukcí pro lodičky, vyrobených ze dvou tyčí, na kterých jsou podpatky zavěšeny na vyšší tyči.
Vnitřek skříně v předsíni by měl být také vybaven vhodnými systémy pro domácí spotřebiče, jako je železný stojan, držák trubky vysavače a věšák na žehlicí prkno. Pokud se rozhodnete tyto vymoženosti využít, vezměte to v úvahu již ve fázi návrhu u šatní skříně na míru.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Útulná a pohodlná – vybíráme nábytek do ložnice
Jak zařídit obývací pokoj se šatní skříní
Šatní skříň přes celou zeď. Posuvné dveře nebo otočné? Vybírejte s námi!