Jak navrhnout zahradu? Poznejte fázi plánování zeleného prostoru
Krásná zahrada zahrnuje nejen stromy, květiny a rostliny, ale také celou zahradní architekturu, zahradní nábytek, dekorativní prvky, osvětlení a venkovní svítidla, a dokonce i zavlažovací systém. Pokud jste teprve ve fázi plánování svého zahradního prostoru, pamatujte, že realizaci by vždy měl předcházet promyšlený projekt. V opačném případě pravděpodobně nemůžete počítat s uspokojivým konečným výsledkem, natož optimálním využitím prostoru dostupného na zahradě. Spontánnost se v této situaci rozhodně nedoporučuje, protože to obvykle znamená časem nákladné změny a spoustu zbytečného stresu.
S návrhem vlastní zahrady byste měli zacházet stejně zodpovědně jako s rekonstrukcí domu nebo s uspořádáním interiéru bytu. Rozdíl je v tom, že její vzhled se mění velmi dynamicky, takže abyste si mohli užívat krásnou zahradu po mnoho let, stojí za to její vzhled zvážit ve fázi návrhu. Samozřejmě si můžete usnadnit život a najmout si zahradního architekta, ale stále více lidí se rozhoduje, že si plán zahrady vytvoří sami. Proč? Zaprvé, to ušetří spoustu peněz a zadruhé, to přináší obrovské uspokojení s dobře odvedené práce.
Chcete si vyzkoušet navrhnout vlastní zahradu? Skvělé! Než se pustíte do práce seznamte se s fázemi plánování zeleně a několika velmi důležitými pravidly, která vám pomohou vyhnout se základním chybám.
Samostatné plánovaní designu zahrady-co je třeba vzít v úvahu?
Jedna věc je dokončit prací, ale projekt, který stojí za ní, je klíčový. Na internetu je k dispozici poměrně dost bezplatných projektů pro architekty, ale jejich použití je k ničemu, aniž by jste se nejprve zamysleli nad tématem. Výchozím bodem pro profesionální zahradní projekt je položit si několik základních otázek:
Jaké funkce má plnit nová zahrada? Bude sloužit pouze pro volný čas nebo také pro aktivní odpočinek? Nebo možná chcete mít záhony a pěstovat si vlastní zeleninu? Nezapomeňte vzít v úvahu velikost, životní styl, estetické preference a očekávání vaší rodiny, zejména dětí. Dobrým nápadem ve velkých zahradách je rozdělit oblast na několik samostatných zón, ale musíte pamatovat na udržení prostorového pořádku a vytvoření soudržného celku.
Dokážete se postarat o svou vysněnou zahradu? Větší plocha znamená více možností uspořádání, ale také obtížnější realizaci projektu, a především nové povinnosti. Oceníte své síly – téměř všechny rostliny a květiny vyžadují neustálou péči, takže jim budete muset věnovat spoustu času, pokud se nerozhodnete využít pomoci zahradníka. I ta pečlivě navržená a krásně upravená zahrada nebude vypadat dobře, pokud nebude pravidelně udržována.
V jakém stylu chcete uspořádat svou zahradu? Dokonalá zahrada vypadá pro každého jinak. Jinak bude vypadá pro minimalistický prostor, který lze decentně integrovat do okolí pozemku, jinak naopak – pro tebe, kteří chtějí, aby jejich zahrada vypadala působivě a originálně. Jaké jsou vaše preference? Upřednostňujete selský, rustikální zahradní nábytek a oblíbené rostliny nebo moderní styl, exotické druhy, designová řešení a spoustu dekorativních prvků na zahradě?
Jaký zavlažovací systém plánujete? Pokud nerozhodnete dopředu, zůstane vám ruční zavlažování nebo zahradní postřikovače. U velkých zahrad je nejlepší použití automatického zavlažovacího systému. Díky tomu nemusíte ztrácet čas a energii zaléváním půdy, trávníku, rostlin nebo záhonku – stačí naprogramovat systém tak, aby se pravidelně zapínal v určitou denní dobu nebo v noci.
Jak správně uspořádat zahradu? Čemu se vyplatí vyhnout? Poradíme.
Vyberte si vhodné rostliny, stromy a keře
Abyste si mohli sami navrhnout zahradu, musíte mít znalosti o pěstování různých druhů stromů, keřů a rostlin. Při nákupu sazenic se řiďte nejen svým vkusem, ale také zdravým rozumem – ujistěte se, že dobře snášejí sluneční světlo nebo dáváte přednost stinnému místu, v jaké půdě a terénu je lze vysadit a s jakými dalšími druhy rostlin budou spolu růst. Pamatujte také, že ne všechny zahradní keře vypadají dobře v každém ročním období a některé rostliny vyžadují mimořádnou péči a příznivé povětrnostní podmínky. Pokud například nechcete na podzim hrabat spadané listí, vysaďte na zahradě nebo pozemku pouze jehličnaté stromy a keře.
Dbejte na optimální rozložení vegetace
Zaprvé, nikdy nic nesázejte uprostřed zahrady, pokud nechcete vizuálně zmenšit dostupný prostor a narušit celou zahradní kompozici. Esteticky pohledná vegetace by měla mít kaskádové uspořádání – stromy jsou vysazeny nejblíže k plotu a bráně, poté keře, trvalky, jednoleté rostliny a květiny, které plynule přecházejí do dobře udržovaného trávníku. Každý druh rostlin na zahradu by navíc měl mít odpovídající úroveň slunečního světla a půdního typu, protože tak bude méně pravděpodobné, že onemocní a budou bohatěji růst a kvést.
Častou chybou při navrhování zahrady je umístění stromů a keřů příliš blízko u sebe, nebo, hůře, v blízkosti domu. Nejen, že se rozrůstají nahoru a dolů, ale jejich kořeny jdou hlouběji a hlouběji do země a rostou do strany. V důsledku toho můžou se dokonce zničit základy domu. Pokud rádi trávíte čas opalováním, nezapomeňte, že stromy každým rokem dosahují větší výšky a dávají více stínu. Na druhou stranu populární ovocné stromy vypadají velmi pěkně, ale ovoce je třeba sezónně sklízet, aby svou vůní nelákaly hmyz z celého okolí.
Co víc by měl zahrnovat projekt zahrady
Při tvoření projektu zahrady se zamyslete nad tím, jak vytvořit rovný a stabilní povrch pro soupravu zahradního nábytku, z čeho vytvořit cesty nebo například čím vyzdobit zahradní jezírko. Nejdůležitější je, aby všechny prvky odpovídaly stylu domu a stávajícímu zahradnímu uspořádání. Jejich uspořádání by mělo být dobře promyšlené, aby nebránilo sekání trávníku nebo přístupu na místa vyžadující častější péči, jako jsou zeleninové nebo květinové záhony.
Dalším krokem je výběr zahradního nábytku, který bude odolný vůči měnícím se povětrnostním podmínkám a vlhkosti. Vše, co potřebujete, je sada: zahradní stůl a židle nebo raději investujete do zahradní jídelní soupravy, u které povečeří celá rodina. Pokud často zvete hosty, budou ideální velké zahradní rohové sedací soupravy a zahradní sedací soupravy. Stále populárnější jsou také vícemístní zahradní houpačky a závěsná zahradní křesla.
Zvažte také, jaké prvky zahradní architektury zapadnou do vaší zahrady a rozpočtu. Zahradní domky na nářadí, zahradní jezírka obklopená rostlinami nebo třeba zahradní fontány? Fyzicky aktivní lidé a děti jistě potěší zahradní bazény a zahradní trampolíny.
Je těžké popřít, že navrhování vaší vysněné zahrady vyžaduje spoustu času a práce. Jako odměnu za vynaložené úsilí získáte pohodlné a příjemné místo k odpočinku, ve kterém budete příjemně trávit čas na jaře a v létě, nasávat uklidňující výhled do zeleně, dýchat čerstvý vzduch a zapomenout při tom na každodenní starosti.