Jak obložit rámový bazén? Navrhujeme zajímavá řešení

19.06.2022

Nadzemní bazén s kovovou konstrukcí je jedním z nejčastěji volených produktů – velký, stabilní a odolný poskytuje zábavu a relaxaci pro celou rodinu! Mnozí však přiznávají, že velké konstrukce nadzemních bazénů s viditelným rámem a čerpadlem do bazénu, estetiku zahrady mírně narušují. Skvělým způsobem, jak tento efekt eliminovat, je obložit konstrukci stojanového bazénu. Jak to udělat, tak aby byl výsledek nejen funkční ale i atraktivní? Jaké materiály jsou vhodné na jeho obložení? Tipy a rady jak docílit nejlepších výsledků, vám představíme v následujícím článku.


V tomto článku:

1. Nadzemní bazén - skvělý způsob, jak relaxovat na zahradě

2. Proč se vyplatí obložit stojanový bazén

3. Kam umístit stojanový nadzemní bazén

4. Jak obložit rám stojanového bazénu?

5. Zapuštěný bazén

6. Volně stojící nadzemní bazény



Nadzemní bazén - skvělý způsob, jak relaxovat na zahradě

Zahradní nadzemní bazén můžete dnes pořídit mnohem levněji než před desetiletím. Moderní stojanové bazény jsou založeny na systému spojených trubek - pevných a odolných vůči velkému zatížení. Rám bazénu dává celé konstrukci tvar a stěny vyrobené z několika vrstev odolné vinylové fólie - stabilitu. Ke stavbě nadzemního bazénu na zahradě nepotřebujete povolení - pokud jeho plocha nepřesahuje 50 m2. V podstatě nadzemní bazén je samostatně stojící konstrukce, a tedy prvek, který lze kdykoliv složit a schovat do garáže nebo kůlny.

Majitelé malých pozemků a lidé, kteří bazén využívají například jen při příležitosti návštěvy svých vnoučat, mohou zvolit jiné řešení, a tedy například mnohem menší než jsou stojanové bazény, nafukovací bazény - ideální pro nejmenší uživatele. Na druhé straně, samonosné bazény jsou stejně snadné na instalaci, ale dospělí je mohou také používat. Výhodou samonosných bazénu je o něco nižší cena, než u stojanových.

Proč se vyplatí obložit stojanový bazén

Obložení stojanového bazénu má mnoho výhod. Jednou z nich je na začátku zmíněná estetika. V závislosti na vašich preferencích můžete vytvořit vizuálně atraktivní prvek, který dokonale zapadne do designu zahrady. Obložení bazénu navíc usnadňuje jeho používání - pro dospělé a děti

Kam umístit stojanový nadzemní bazén

Než bazén rozložíte a začněte jej obkládat, je velmi důležité určit nejlepší místo pro nadzemní bazén. Mělo by být hlavně dobře prosluněné. Ideální bude, pokud poblíž bazénu nebudou žádné stromy nebo keře s dlouhými vyčnívajícími větvemi. Jejich padající listí a větvičky by vodu rychle znečistily. Navíc v případě silného větru by se bazénová fólie mohla poškodit vlivem padajících silnějších větví.

K bazénu je nutné připojit filtrační čerpadlo, jako je například písková filtrace nebo kartušová filtrace. Na to potřebujete zdroj elektřiny, ale pamatujte, aby nadzemní bazén neumisťovat příliš blízko k elektrické síti. Rovněž je nutné poskytnout členům domácnosti dostatečný prostor pro svobodný přístup a užívání bazénu. Kolem konstrukce ponechte alespoň 50 cm volného prostoru. Usnadní vám to také zapojování filtrace či následné obložení nadzemního bazénu.

Jak obložit rám stojanového bazénu?

Než začnete přemýšlet, jak designově obložit nadzemní bazén s kovovou konstrukcí, zamyslete se, co bude pro vás praktičtější, jestli zapustit nadzemní bazén do země nebo umístit jej jako jako volně stojící jednotku. V případě stojanových bazénů můžete volit mezi oběma možnostmi. Samonosný bazén je možné umístit na zahradě jen jako nadzemní bazén.

První možnost je zvláště užitečná, když bazén využívají děti. Po zapuštění budou bazény nižší a konstrukce je stabilnější. Díky tomu docílíme efektu tradičního bazénu zapuštěného do země. Druhá možnost vypadá také velmi efektně. Nadzemní bazén s kovovou konstrukcí můžeme například obložit pomocí dřevěných nebo terasových prken. Pro snadnější používání budou potřeba schůdky, které ovšem jsou málokdy součástí sady nadzemního bazénu. Proto jsme v našem internetovém obchodě pro vás připravili jak schůdky, tak další bazénové doplňky. Součástí nabídky je i bazénová chemie, která je nezbytná pro dezinfekci, a odstranění škodlivých mikroorganismů. Cena těchto výrobků není vysoká, zato jejich účinnost neoceněná.

Zapuštěný bazén

Začneme tím, že vykopeme jámu – měla by být o půl metru širší a delší než samotný nadzemní bazén. Zajímavým řešením je zarovnání výšky bazénu s úrovní terénu. Pamatujte, že bazény by se neměly pokládat na písek. Nesprávný podklad může výrazně snížit životnost fólie a konstrukce bazénu. Proto je nutné zpevnit půdu na zvoleném místě. Bazén musí mít solidní základnu .

Zahradní bazén musí mít dostatečný prostor pro zapuštění. V připravené jámě musí být navíc místo pro bazénové čerpadlo. Dalším krokem je vytvrzení jámy, která musí mít stabilní základ. Nejlepší je použít bednící překližku. Můžete také použít vhodně impregnované dřevěné trámy. Stojanový bazén by měl být umístěn na tvrdém povrchu – k tomu poslouží např. betonové základové bloky umístěné pod nim. V této fázi se vyplatí uvažovat o dodatečné tepelné izolaci – zajistí ji XPS desky uložené vedle sebe. Takto rozložený a usazený bazén obsypte betonovou směsí. Je možné jej rovněž vyzdít pomocí betonových tvárnic.

Bazénové příslušenství - žebříky pro vstup do vody, odrazové můstky a jiné, které chcete použít, bude mnohem snazší namontovat do bazénu, který je zapuštěný do země a je jen 10 cm nad povrchem trávníku.

Zapuštěný zahradní bazén má také své nevýhody. Tou největší nevýhodou, která se naskýtá jako první, je nemožnost složit bazény a jejich příslušenství, a uschovat je na suché místo na zimu. Při nepříznivých povětrnostních podmínkách se může jak bazén, tak bazénová filtrace rychleji poškodit. Proto se pro zajištění co nejdelší životnosti vyplatí vybírat bazény s ocelovou konstrukcí.

Volně stojící nadzemní bazény

Pokud se chcete vyhnout kopání jámy a zároveň chcete, aby relaxace na zahradě šla ruku v ruce s atraktivním vzhledem, nechte bazén volně stát, a jeho konstrukci obložte tak, aby nebyla vidět bazénová fólie ani rám. Nejjednodušším řešením je již dříve zmíněné umístění dřevěného obložení kolem něj. Takto obložený bazén vypadá skvěle – může být například prodloužením terasy.

Začněme s přípravou základu pro stavbu bazénu. Základna by měla být na každé straně alespoň o 50 cm větší než bazén. Každých 1,5 metru umístíme stojanové podpěry. Poté na něj připevněte dřevěná prkna – k tomu vám poslouží terasová prkna. Nejlepší je, aby pokrývaly celek a tvořily jednotný povrch. Barvu desek si vyberte podle svých preferencí – zajímavě vypadají jak barvy přírodního dřeva, tak výrazné barvy, např. žlutá nebo červená. Pamatujte, že vybraná barva nebo lak pro natření obložení bazénu a jeho okolí by měly být voděodolné, aby se neloupaly.

Je vhodné připomenout, že dětské bazény by měly být také částečně zapuštěny do země, aspoň několik cm pod povrch země. To zajistí jak dodatečnou ochranu stěn, tak stabilitu bazénu a tím i větší komfort používání. Po odstranění vody lze takový bazén bez problému vyndat a uschovat. Obložené stojanové bazény musí mít v obložení dvířka, které vám umožní snadný přístup k čerpadlu s filtrem. To dovolí mimo jiné výměnu filtračních vložek a udržení čistoty vody. Ani při používání bazénové chemie nesmíme zapomínat na správnou filtraci.

Na zahradu, vedle stojanového bazénu, se vyplatí umístit další prvek vybavení, jakým je zahradní vířivka. Kombinace vířivka a bazén je často voleným způsobem na zařízení volnočasové zóny na zahradě. Výhodou zahradní vířivky je možnost jejího využití jak v létě, tak i v zimě. Pokud vás taková možnost oslovila, podívejte se na produkty dostupné v našem obchodě, které se vyznačují velmi atraktivním designem a kvalitním zpracováním. Stěny takového vířivého bazénu mohou mít dekor napodobující strukturu dřeva, cihel a dokonce i betonu. Díky takové rozmanitosti snadno přizpůsobíte jejich vzhled zahradnímu aranžmá.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jak vyčistit vodu v bazénu


Jaký vybrat bazénový vysavač? Najděte ten nejlepší model pro vás!


Malé zahradní bazény


 

Zpět