Jak ohraničit trávník nebo záhon
Ohraničení trávníku definují jednotlivé zóny v zahradě jejich oddělením od cest a záhonů, a také zabraňují nežádoucímu růstu rostlin. Trvanlivost obrubníku do značné míry závisí na způsobu, jakým je instalujeme. Jeho jednotlivé prvky mohou být položeny volně (například štěrk nebo kameny) nebo na pevno (a zde stojí za zmínku dlažební kameny a kamenné bloky). V prvním případě se mohou okrajové prvky v důsledku nárazu přemisťovat, proto vyžadují častou úpravu. U pevně fixované hrany to není nutné. Dodejme však, že tvar volně položeného ohraničení se nám bude snadněji měnit. Dnes představujeme krátkého průvodce, kde se můžete naučit, jak vyrobit ohraničení trávníků a jak je pokládat.
V tomto článku:
1. Ohraničení trávníku nebo jak oddělit trávník od záhonku a cest
3. Terénní úpravy a vyznačení obrysů okrajů
4. Vyrábíme trávníkové ohraničení z kostek
6. Několik závěrečných úvah k provádění ohraničení v zahradách
Ohraničení trávníku nebo jak oddělit trávník od záhonku a cest
Hotové obruby, které lze zakoupit ve stavebních marketech nebo v zahradnictví, jsou mezi vlastníky zahrad velmi oblíbené. Můžeme si vybrat z několika typů plastových obrubníků (plastové palisády, pásky, lišty), dřevěných palisád a betonových palisád. Mimořádně působivé jsou široké obrubníky z cihel, železničních pražců, kamenů a oblázků, stejně jako betonových desek nebo žulových kostek. Velmi estetické zahradní obrubníky mohou být také vyrobeny ze štěrku, drceného kamene nebo kůry. Pružný obrubník zajistí skrytý obrubník na trávník, po kterém lze snadno pojíždět sekačkou. Jeho montáž je velmi jednoduchá. Rýčem vytvořte asi 15 cm hluboký řez a pásku vložte do výsledné drážky. Zvláštní pozornost si zaslouží také trávníkové obrubníky z recyklovaných materiálů, jako jsou lahve, sklenice a dlaždice.
Skvělým způsobem, jak ohraničit záhon, je vytvořit nízký živý plot nebo tvarované rostliny. Pokud hledáme způsob, jak mít minimalistický okraj oddělující trávník od cest a záhonu, pak bude nejlepším řešením takzvaný anglický roh, který nevyžaduje použití žádných dalších materiálů. Pomocí speciálního rýče jednoduše odryjete rýčem trávník zasahující do záhonu, a vytvořte mezi trávníkem a záhonem malý "žlábek" - drážku hlubokou několik centimetrů oddělující trávník a záhon. Oddělí dva sousední povrchy. Po tomto počátečním přehledu typů zahradních obrubníků je čas podrobně si projít jednotlivé kroky vytváření ohraničení, jako je například ohraničení z dlažebního kamene.
Než začnete pracovat nad ohraničením trávníku, stojí za to připravit návrh. V této fázi mohou nastat okolnosti, které jsme dříve nezohledňovali, například nerovný terén. Návrh může být proveden v počítačovém programu nebo na kousku papíru. Je důležité, aby představoval cíl, o který usilujeme. Pokud jde o přírodní svahy, čeká nás ještě spousta práce, ale efekt bude stát za to.
Terénní úpravy a vyznačení obrysů okrajů
Vyrovnání nerovností terénu v zahradě spočívá v určení požadované úrovně pomocí kolíků a šňůr a odstranění přebytečné zeminy nebo její nasypání na místa, kde není její dostatek. Práci provádíme kousek po kousku a zde je třeba dodat, že je to obvykle ta nejnáročnější a časově nejdelší fáze úpravy zahrady, zvláště když musíme trávu překopat. Jakmile jsou všechny nerovnosti vyrovnány, můžeme definovat obrysy budoucích ohraničení, které jsou zahrnuty v návrhu. Písek je pro tento účel ideální, protože bude dobře vidět na temné zemi.
Vyrábíme trávníkové ohraničení z kostek
Podle určených obrysů vykopeme drážku asi 10 cm hlubokou a 20 cm širokou. V této drážce vytvoříme kamenný základ o tloušťce 3 cm. Nejprve jej zasypeme směsí cementu a písku. Na základ položte dlažební kameny, jejichž výška by měla být určena vodorovně napnutými šňůrami. Při ukládaní kostek věnujeme zvláštní pozornost jejich rovnoměrnému rozmístění, protože na nich závisí celý výsledný efekt. Ohraničení trávníku z dlažebních kamenů po stranách zasypte směsí cementu a písku do výšky 3 cm pod horní část kostek, poté je ještě zasypte a vyrovnejte zeminou. Celý základ zalijeme vodou a necháme do druhého dne.
Pokládka geotextilie pod rostliny
Určené záhonky lze posypat jakýmkoliv podkladem a způsob jejich implementace bude podobný tomu, který za chvíli představíme. Půdu vybíráme minimálně a vytváříme malou prohlubeň. Po zasypání materiálem se povrch vyrovná horní části ohraničení z kostek. Nyní položíme vrstvu geotextilie, která ohraničí pronikání plevelů. Při pokládce ji pevně přitlačte, uložte betonové nebo dřevěné kostky a přibijte ji speciálními plastovými kolíky. V takto uložené geotextilii provádíme řezy ve tvaru kříže, otevíráme je, vykopáváme otvor a rostlinu zasazujeme a následně zase překryjeme geotextilií. Tuto operaci také opakujeme pro všechny ostatní rostliny.
Sypání mulčovací kůry
Vysypeme kůru na určená místa a ujistíme se, že její horní vrstva je na stejné úrovni jako horní část dříve vytvořeného ohraničení. Bude to možné díky dříve vybrané třícentimetrové vrstvě zeminy. Další část zahrady může být pokryta například žulovým pískem. Provádíme podobné činnosti jako v případě sypání kůry.
Několik závěrečných úvah k provádění ohraničení v zahradách
Není pochyb o tom, že zahrady jsou mnohem atraktivnějšími, pokud je zdobí nejen trávník, ale i různorodé rostliny. Zde bude velmi důležitý typ povrchu ohraničení a cest, stejně jako způsob jejich uspořádání. Proto stojí za to věnovat čas a úsilí tomu, aby ohraničení trávníku bylo vyrobeno s maximální péčí. Zde je několik poznámek a informací, které nám s tím mohou pomoci: geoBORDER je neviditelný obrubník, který vám umožní pohodlně dokončit povrch z dlažební kostky nebo žuly. Umožňuje trvalé a estetické oddělení jednotlivých částí zahrady.
Obrubník může být umístěn v jedné rovině s trávníkem nebo nad jeho úrovní, díky čemu získáme účinné ohraničení; z každé mezery dříve nebo později vyrostou stébla trávy, takže je dobré trávník oddělit pevným materiálem, který co nejvíce eliminuje spojení; pokud zvolíme kámen jako materiál na vytvoření cesty, pak by okraj měl být o něco vyšší. Kameny se přemisťují mnohem méně než například kůra, ale měly by mít malé, pevné ohraničení; nejodolnější jsou žulové, kamenné a betonové obrubníky (dlažební kostky, dlažební desky, zahradní palisády); plastové a dřevěné obrubníky jsou nejvíce náchylné vůči poškození; umělá tráva je také vhodná na obložení povrchu zahrady (často ji najdeme v internetových obchodech v sekci Koberce). Jedná se o velmi estetický materiál a zároveň dokonale rovný, který navíc nevyžaduje péči.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Zahradní domky | Zahradní sety | Zahradní křesla | Umělá tráva |