Jak pečovat o zahradu na podzim
Léto pomalu končí. Jeřáb ptačí zčervenal mezi mírně zažloutlými listy, zahrada voní podzimními květinami, bylinkami a rostlinami, mezi stromy jiskří nitky indiánského léta. Přestože si stále užíváme příjemné letní večery a chytáme poslední teplé sluneční paprsky, stále více lidí vnímá, že je podzim za dveřmi. Zahrada, která nám po celé prázdniny sloužila jako místo pro relaxaci, zábavu, odpočinek, setkání s rodinou a přáteli, nyní potřebuje naši péči. Toto je poslední okamžik, jak jej připravit na nadcházející chladnější dny, deště a první mrazy. Listí padající ze stromů jsou připomínkou toho, že je čas zahájit podzimní úklidové práce! Je čas ochránit před zimou stromy, keře a květiny. Postarat se o zahradní nábytek, zahradní bazény, zahradní trampolíny, zahradní grily a veškeré vybavení, které jsme během léta používali, a které by nemělo na zahradě zimovat.
Máte obavy, že čeká vás spoustu práce? Nevíte, jak se o svou zahradu na podzim starat a kompostovat listí? Hlavu vzhůru! Máme pro vás tipy, které vám pomůžou rychle a efektivně uklidit vaši zahradu, připravit ji na zimu a zdůraznit její podzimní krásu.
V tomto článku:
1. Jak zabezpečit zahradní nábytek před podzimním deštěm?
2. Údržba zahradní techniky a zahradního příslušenství
3. Podzim na zahradě může být mrazivý – zazimujte rostliny
4. Podzimní výsadba – je to dobrý nápad?
5. Velký úklid – pár slov o tom, co je potřeba dalšího udělat na zahradě.
Jak zabezpečit zahradní nábytek před podzimním deštěm?
Podzim je zvláštní roční období. Na jedné straně je krásný a malebný, na druhé je deštivý a chladný. Na jeho začátku stojí za to zazimovat nábytek, který jste používali celé léto. Toto je ideální čas na jeho vyčištění, osvěžení a ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami nadcházejícího podzimu.
Jak pečovat o zahradu na podzim, aby vynikla svou krásou
Jaké práce stojí za to udělat? Nejprve naimpregnujte nábytek ze dřeva, tj. zahradní lavice, zahradní houpačky, zahradní stoly a židle a zahradní křesla. Natírání, lakování nebo voskování chrání dřevěný povrch před vlhkostí. To je obzvláště důležité v případě veškerého zahradního nábytku, který je součástí zahradního prostoru, a musí v něm strávit nejen podzim, ale i zimu. Za ošetření stojí také prvky zahradní architektury, tj. altány, zahradní domky a domky na nářadí, pergoly, také vyžadují ochranu a impregnaci, zvláště pokud jsou vyrobeny výhradně ze dřeva.
Druhou možností a opravdu skvělým řešením pro zahradní nábytek jsou kryty, určené k ochraně před vlhkostí a chladem. Pokud během podzimního deště nemůžete uschovat nábytek uvnitř svého domova, altánu nebo garáže, můžete použít ochranné kryty.
Údržba zahradní techniky a zahradního příslušenství
Údržba zahradního nářadí a vybavení před zimou, jako jsou grily, trampolíny, zahradní hračky (Hračky na zahradu), mobilní hřiště, by měla začít velmi důkladným jejich vyčistěním od zeminy, písku, listí a případné rzi. Tu je nejlépe odstranit drátěným kartáčem a poté poškozená místa pokrýt odstraňovačem rzi nebo speciálním antikorozním přípravkem. Ani ty nejmenší stopy rzi byste neměli podceňovat, protože postupem času mohou vést až k úplnému poškození zařízení. Je snazší opravit menší vady než se později starat o rozsáhlé poškození. Toto pravidlo je dobré dodržovat.
Na podzim stojí za to uklidit veškeré zahradní nářadí. Hrábě, motyky, zahradnické nůžky, sekačky, pily atd. Pokud chcete, aby vám v další sezóně bez úhony sloužily. Vyčistěte je a zabezpečte před zimou. Nejvíce práce vyžadují dřevěné rukojeti a držadla zahradního nářadí, která se během sezónních prací zašpiní. Nečistoty můžete odstranit brusným papírem nebo drátěným kartáčem. Po vyčištění nezapomeňte ošetřit celý povrch lakem nebo ochranným prostředkem na dřevo.
Postarejte se o jemné rostliny a pomozte jim přežít zimu
Kam uložit zahradní nářadí a vybavení? To je otázka, která trápí mnoho vášnivých zahradníků. Na podzim stojí za zvážení místo, kde mohou všechny prvky bezpečně zazimovat. Zvláště vhodné pro tento účel jsou kovové domky na nářadí, dřevěné domky na nářadí nebo plastové zahradní domky na nářadí. Konec prázdnin je skvělý čas na nákup takového prvku zahradní architektury. Zahradní domky vám usnadní úklid a uskladnění veškerého vybavení, aby vám na jaře mohly opět sloužit.
Odborník radí! Na podzim by měl být ze zahrady odstraněn nábytek, dekorace a vybavení. Nemá cenu tuto činnost odkládat na poslední chvíli. |
Podzim na zahradě může být mrazivý – zazimujte rostliny
Jak připravit zahradu na podzim? Nemůžete zapomenout na ochranu stromů a keřů, zejména těch, které jsou citlivé na nízké teploty a přízemní mráz. Mnoho druhů rostlin rostoucích v našich zahradách jsou mrazuvzdorné. Existují také některé, které vyžadují zvláštní péči a adekvátní ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Jak se starat o nejjemnější květiny a keře? Zde je několik osvědčených tipů, jak pečovat o rostliny a chránit je v zimě:
• odstraňte spadlé listí a zbytky květin a větví;
• obvažte provázkem velké keře, aby je padající sníh nepolámal;
• po skončení sezóny přikryjte choulostivé rostliny geotextilií;
• zakryjte kořeny rostlin kůrou nebo jedlovými větvičkami;
• před nástupem prvního mrazu hojně zalévejte všechny rostliny;
• odstraňte letničky a uvolněte místo novým, například cibulovinám.
Podzimní výsadba – je to dobrý nápad?
Konec léta je ideálním obdobím pro výsadbu nových rostlin a přesazování jehličnanů a stálezelených rostlin. V tuto roční dobu by měly být na zahradě vysazeny cibuloviny a okrasné rostliny, které budou kvést na jaře. Cibule a hlízy tulipánů, krokusů, narcisů nebo hyacintů mohou v zemi bezpečně přezimovat. Můžete také zasadit podzimní květiny, jako je cyklámen nebo amarylis. Září je ideálním obdobím pro výsadbu okrasných, jehličnatých a ovocných keřů a stromů. Výsadbu je potřeba naplánovat a provést dříve, než se objeví první mráz, který může oslabit nově vysazené rostliny.
Pamatujte, že rostliny vysazené na podzim se lépe přijmou díky lepším klimatickým podmínkám: více srážek, žádné teplo, kratší dny a menší denní intenzita slunečního záření.
Rostliny vysazené na podzim se po skončení zimy a příchodu jara krásně zazelenají a ozdobí interiér zahrady.
Velký úklid – pár slov o tom, co je potřeba dalšího udělat na zahradě
Zazimování zahradních jezírek a malých vodních nadrží
Pokud máte na zahradě jezírko nebo malou vodní nadrž, nezapomeňte, že stejně jako rostliny také potřebují přípravu na podzimní a zimní období. Přemístěte rostliny a ryby citlivé na mráz do místnosti s vhodnou teplotou, kde mohou bezpečně přezimovat, zároveň zabezpečte vodní hladinu sítí. Takto připravená jezírka a jiné vodní nádrže, které v létě zdobí zahradu a dům, budou moci bezpečně přezimovat až do jara.
Sekání trávníku
Pamatujte! Trávník by se měl sekat tak dlouho, dokud bude tráva růst – často dokonce až do listopadu. Než přijde zima, měla by být tráva posekaná do výšky cca 5 cm. Příliš krátké sekání může oslabit odolnost trávy a poškodit ji během přízemních mrazů. Ponechání příliš vysoké trávy může způsobit její choroby. Sněhová plíseň je jedna z nejběžnějších. Do seznamu prací na zahradě také stojí za to přidat provzdušnění trávníku a pravidelné odstraňování podzimního listí.
Poslední teplé okamžiky
Relaxace v paprscích podzimního slunce může být opravdu příjemná. Až budete o svou zahradu pečovat a dokončíte všechny plánované práce, využijte tyto poslední příjemné chvíle odpočinku na podzimní zahradě. Pamatujte si, že podzim je magické roční období. Barevné listy, červený jeřáb ptačí, zlaté slunečnice, babí léto – vytvářejí jedinečnou atmosféru a zpříjemňují relaxaci na zahradě v tomto ročním období.
Pamatujte, že se o zahradu vyplatí pečovat po celý rok!
NECHTE SE INSPIROVAT!!!
Rostliny | Zahradní houpačky | Zahradní altány a pergoly | Zahradní sety |