Jak pěstovat bylinky na parapetě
Bylinky jsou rostliny nenáročné na pěstování. Každý, kdo bude chtít mít tyto cenné druhy, si je bude moci vypěstovat sám, což dává možnost naprosté kontroly nad způsobem jejich pěstování. Snadno tak snížíte používání chemie, která v bylinkách ze supermarketů rozhodně nechybí. Pěstováním bylinek doma v truhlíku zajistíte, že budou ekologické a jejich léčivé vlastnosti zůstanou zachovány. Můžete i v zimě mít čerstvé bylinky, které nepochybně změní chuť každého pokrmu. Jak pěstovat bylinky v truhlíku na parapetu, abyste si užili jejich chuť a měli je vždy po ruce? V tomto článku vám prozradíme, jak je doma vysázet ze semínek, ale také jak o ně pečovat, aby vám posloužili k přípravě pokrmů v létě i v zimě! Pokud chcete vědět jak na to, co je důležité při pěstování, jaký substrát je vhodné použít a jak se dají následně využít, přečtěte si náš článek.
V tomto článku:
1. Čerstvé bylinky vždy na dosah ruky
2. Byliny na pěstování v květináčích
3. Kdy vysévat a sázet bylinky v květináčích?
4. Květináče vhodné pro pěstování bylinek doma
5. Substrát pro pěstování bylin a hnojení
6. Jak sklízet a uchovávat bylinky?
Čerstvé bylinky vždy na dosah ruky
Pokud rádi vaříte a připravujete různá chutná jídla, jistě budete souhlasit s tím, že čerstvé bylinky změní každé jídlo, ale také obohatí jeho chuť. Po přidání k masu mu dodají úžasnou vůni, stejně jako nápoji svěžest a lehkost a vylepší chuť dezertu. Čerstvé bylinkové listy navíc zatraktivní vzhled servírovaných pokrmů. Voňavé bylinky jsou chutným a aromatickým doplňkem jídla – zvláště když je pěstujete sami! Bylinky pěstované v květináčích zlepší chuť pokrmů, kvalitu jídel a budou přínosem pro zdraví. Za připomenutí také stojí, že takové domácí pěstování bylinek může být krásnou bytovou dekorací, která ozdobí okno. Proto je dobré vyzkoušet pěstování bylinek na parapetu uvnitř nebo za oknem. Mnoho odrůd bylinek lze s úspěchem pěstovat v květináčích nebo truhlících, ať už na balkoně nebo za oknem na okenním parapetu. Bylinky je možné pěstovat i v zimě. Pokud je chcete pěstovat venku, na to je ideální vybrat druhy, které bez problémů přetrvají venkovní podmínky. Venku se bude dařit meduňce, mátě, šalvěji, pažitce, libečku nebo tymiánu. Můžete je dát na okno nebo je umístit na balkon.
Byliny na pěstování v květináčích
Při výběru vhodných bylinek pro výsadbu do květináčů na okenním parapetu stojí za to zvážit své vlastní preference a určit jaké bylinky doma nejčastěji používáte. Ideální je vybírat takové druhy, které potěší nejen svým vzhledem, ale jejichž chuť a vůně se uplatní v kuchyni. Jsou navíc zdrojem cenných látek - minerálů, vitamínů nebo silice. Vyberte si bylinky, které se vám líbí, a které se dají použít při každodenním vaření!
Bazalka obecná a citronová - jsou to vytrvalé rostliny, ale pěstují se jako letničky- Pěstují se snadno a navíc rychle rostou. Bazalka potřebuje hodně světla, nejlépe roste na slunném okenním parapetu. Nezapomeňte ji pravidelně zalévat. Je vhodná pro úpravu mnoha jídel – pizzy, omáčky, těstovin.
• Koriandr je jednoletá rostlina, která má jedinečnou vůni. V kuchyni se používá do masových a zeleninových pokrmů, salátů a mořských plodů.
• Bobkový list je vytrvalá rostlina s aromatickými listy. Je vhodné jej používat do omáček, polévek a mnoha dalších jídel.
• Libeček je vytrvalá rostlina, která se může v zahradách velmi rozrůst, což znamená, jednou ročně ho musíme přesadit do většího květináče. Je vhodný do salátů, polévek a mnoha dalších jídel.
• Majoránka je vytrvalá rostlina, která se pěstuje v květináčích jako letnička. Skvěle se hodí do zelí, boršče a tučných jídel.
• Meduňka je trvalka, ale pěstuje se na parapetu jako letnička. Meduňka má osvěžující vůni. Její listy ideálně se hodí do čaje i pro ozdobu dezertu či jiných pokrmů.
• Máta je vytrvalá rostlina, která se pěstuje v květináčích jako letnička. Máta se používá do čaje a mnoha sladkých jídel. Čerstvé lístky máty se používají i ke zdobení pokrmů.
• Oregano je trvalka, pěstuje se jako letnička. Je oblíbenou bylinou na pizzu, omáčky a rajčatová jídla.
• Šalvěj lékařská je trvalka, která se pěstuje v květináčích jako letnička. Používá se hlavně na čaj.
• Tymián je vytrvalá rostlina, ale pěstuje se na okenních parapetech jako letnička. Tymián je vhodný pro marinování masa, do polévek a hrachových jídel.
• Petržel – oblíbená dvouletá rostlina pěstovaná doma, používaná k ochucení mnoha jídel.
Kdy vysévat a sázet bylinky v květináčích?
Když se rozhodnete pěstovat bylinky, můžete je vyset ze semínek nebo použít hotové sazenice. Při pěstování bylinek, které se vysévají ze semínek, je nejlepší je vysévat brzy na jaře. Přestože se bylinky dají vysévat do květináčů umístěných na okenní parapety po celý rok, ideální termín výsevu, aby se dobře ujmuli, je pro ně březen a duben. Většina bylinek má drobná semena. Truhlíky s vysazenými bylinkami se umisťují na okno, na sluneční stanoviště a je potřeba dodržovat pravidelnou zálivku. Pamatujte, že ani suchý substrát, ani přespřílišné zalívaní jim nesvědčí. Je dobré dát pod ně podtácky, aby přebytečná voda měla kam odtěkat. Semena obvykle vzejdou do dvou týdnů – jednoleté a dvouleté odrůdy. Semena byliny jakou je máta, vám mohou vzejít až za měsíc.
Jak na to, pokud chcete si bylinky v květináči rychle užít a vypěstovat si je na okenním parapetu rychleji? V tom případě bude lepší koupit si hotové sazenice v zahradnictví. Stačí je přesadit do většího květináče, doplnit substrát a jejich listy lze hned použít.
Květináče vhodné pro pěstování bylinek doma
Při výběru květináčů a nádob pro pěstování bylinek doma na okenním parapetu pamatujte, že je vhodné vybírat takové, aby ladily do vašeho interiéru. Perfektní budou obyčejné keramické nebo hliněné květináče, ale do moderních minimalistických interiérů se budou hodit i kovové a betonové nádoby. Pokud máte rádi skandinávský nebo rustikální styl, použijte proutěné koše a dřevěné truhlíky. Velmi dobrou volbou budou také květináče z pevného plastu odolného vůči častému kontaktu s vodou, jejichž výběr barev je obrovský. Je dobré, když je každá z vypěstovaných bylinek v samostatném květináči. Všimněte si, že některé druhy pěstované v květináčích, a to bazalka či koriandr, jsou letničky, takže po uvolnění semen odumírají a nepotřebují velké květináče. Většinou jsou to trvalky, ale pěstují se jako letničky, protože například máta a oregano rychle rostou. Potřebují větší květináče, protože mají větší kořenový bal. Možná budete také potřebovat speciální podpěry pro rostliny, abyste je udrželi vzpřímeně, to ale závisí na konkrétním druhu rostliny.
Substrát pro pěstování bylin a hnojení
Bylinky mají rády světlé, vzdušné a na živiny bohaté substráty. Můžete použít zahradní substrát pro pěstování zeleniny nebo speciální směs na byliny. Jednoleté rostliny vysazené v dobré půdě nevyžadují dodatečné hnojení. Dvouleté a víceleté druhy je potřeba doplnit univerzálními hnojivy nebo přírodními hnojivy. Bylinky na parapetu je potřeba pravidelně zalévat.
Jak sklízet a uchovávat bylinky?
Bylinky je nejlepší stříhat nůžkami. Můžete si koupit nůžky určené speciálně pro bylinky, které by se ovšem neměly používat pro jiné hrnkové rostliny, protože ty mohou být jedovaté. Lze je samozřejmě trhat i ručně. Čas od času je dobré seříznout vršky mladých výhonků, protože to podporuje větvení rostlin, jakými jsou oregano, majoránka, tymián.
Bylinky pěstované na okenních parapetech se pravidelně spotřebovávají. Bazalka a koriandr dávají výjimečně dobré výnosy. V tomto případě je dobré přebytečné plody uchovat sušením nebo zmrazením pro budoucí použití.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Jak zařídit předzahrádku před vstupem do domu
Jak levně zařídit terasu - nejzajímavější nabídky na léto 2022!