Jak pokládat dlaždice u dveří, aby vypadaly esteticky? Tipy a triky
Obklady a dlažby jsou nejčastěji voleným prvkem povrchové úpravy koupelen a kuchyní. Na tom není nic zvláštního, dlaždice jsou nejen estetické, ale také praktické. Přestože se jejich uspořádání na problematických místech, jako jsou rohy, zídky nebo zlomy, může zdát komplikované, nemusí to tak být. Doporučujeme, jak správně položit dlaždice v obtížných místech tak, aby vypadaly esteticky a profesionálně.
Na co byste měli pamatovat při pokládání dlaždic? - podívejte se na naše osvědčené postupy.
Jak pokládat dlaždice na obtížná místa?
K tzv. „obtížným místům“ patří zalomení, úhly, vybrání, okraje vany nebo zárubně. Aby zabránit chybám a docílit estetického výsledku, stojí za to si zapamatovat asi 5 pravidel: dlaždice na ohybech stěn a sloupů by měly být uspořádány tak, aby byly celé dlaždice na vnějších rozích a řezané - na vnitřních; dělejte to velmi pečlivě, abyste zabránili zbytečnému poškození materiálu; pokud mají obklady a podlahové dlaždice stejnou velikost, měly by se jejich spáry spojovat na stejných místech. Pokud mají různé velikosti, neměly by se navzájem spojovat; u zárubně dveří nebo u okraje vany je lepší pokládat dlaždicemi oříznutými na vhodný tvar a velikost než obkládat tato místa úzkými, obtížně zpracovatelnými pruhy, které mají slabší přilnavost k podkladu; také lépe vypadají na stěnách koupelny obklady řezané symetricky, proto by měly být umístěny symetricky vzhledem ke středu povrchu tak, aby šířka okrajových obkladů činila alespoň polovinu šířky celé kachle.
Určení rozložení dlaždic
Než začneme práci, stojí za to provést předběžný návrh a změřit povrch, na kterém budou dlaždice rozmístěny. Tento první krok pomůže odhadnout množství potřebného materiálu s přihlédnutím k potřebné rezervě. Když je návrh zhotoven a dlaždice zakoupeny, vyplatí se je rozložit „na sucho“ a znovu zkontrolovat, zda je plánované uspořádání vhodné.
Dobrým způsobem jak naplánovat uspořádání, je pokládat dlaždice na daný povrch a zkontrolovat, zda je návrh rozmístění vhodný, zda je k dispozici dostatek materiálu a jak vypadá šířka spár. Při pokládání dlaždic na zeď začněte druhou řadou zdola. První dlaždici spolu s vhodnou šířkou spáry je třeba uložit „na zkoušku“.
Způsoby pokládání dlaždic - a plánování rezervy:
Máme tři základní způsoby pokládání dlaždic: na střih, na vazbu nebo také cihlová vazba a na koso.
Pro způsob pokládky na střih použijeme nejmenší množství materiálu - v tomto případě je potřeba asi 5% rezervy. V případě pokládky na vazbu by mělo být ponecháno přibližně 10% rezervy dlaždic a v případě pokládky na koso - dalších 15%. Při výpočtu plochy je třeba přidat asi 3%, protože je to obvykle velikost mezer. Aby se zachovala stejná vzdálenost od dlaždic, používají se distanční křížky.
Chcete-li koupit správné množství materiálu, je dobré nakreslit plán znázorňující vzor dlaždic. Tento krok vám také pomůže vypočítat množství dokončovacích materiálů, jako je spárovací malta, lepidlo nebo vyrovnávací hmota. Lepidlo nebo lepící malta musí být sladěny s typem základního nátěru nebo obkladu - například na staré nebo obtížné podklady se používají silnější malty. Při pokládání terasových dlaždic zvolte mrazuvzdornou maltu.
Pokládání dlaždic začíná od protějšího rohu ke dveřím. První řada pokládaných dlaždic by se měla skládat z celých dlaždic a poslední řada by měla končit v jedné rovině s dveřmi. To má zvláštní estetický význam, pokud se mají pokládat obklady imitující dřevo nebo dlažba chevron.
Příprava podkladu
Při pokládání keramických dlaždic musí být podklad řádně připraven. Za tímto účelem musí být podlaha očištěna od mastných skvrn a důkladně zametena. Při pokládání dlaždic na stávající podklad bude stačit jeho odmaštění a vyčistění a obroušení starých dlaždic bruskou nebo brusným papírem (hrubozrnným). Pokud není podlaha rovná, bude nutné nanést vyrovnávací maltu. Až bude povrch úplně suchý, můžete začít obkládat. Stále populárnější je vyrovnávat staré povrchy pomocí nalepení vodotěsných sádrokartonových desek, sádrovláknitých desek nebo OSB desek.
V místnostech vystavených vysoké vlhkosti (např. koupelny) se doporučuje podklad připravit v několika fázích: penetrace, izolace, nanesení těsnícího nátěru a elastické těsnící pásky.
Pokládka dlaždic pomocí lepicí malty
Lepicí maltu lze nanášet na připravený a vysušený podklad. Budete potřebovat špachtli vhodnou pro vybranou maltu. Lepící malta se nanáší na plochu přibližně 1 m2 podlahy. Po uložení 2 paralelních řad dlaždic je nejlepší uložit 1 řadu kolmo. Tento krok zajištuje, aby se dlaždice držely na místě a neklouzaly po lepidle. Pro tuto práci budete potřebovat dva nástroje: vodováhu (pro kontrolu rovné pokládky) a gumovou paličku (pro doklepání dlaždic).
Lepíme dlaždice na podklad
Je důležité zvolit lepidla, spárovací hmoty a příslušenství pro pokládku keramických dlaždic se zvýšenou přilnavostí, určené pro zvolený typ podlahy. Lepidlo se nanáší pomocí špachtle a před úplným zaschnutím se odstraní distanční křížky. Jakmile lepidlo vyschne, může být nemožné nebo velmi obtížné ho odstranit.
Před pokládkou terakoty na starý podklad stojí za to zkontrolovat, zda je stabilní. Při klepání by neměl vydávat dutý zvuk. Pokud se však části podlahy pohybují nebo štěpí, bude nutné je odstranit. Jednotlivé podlahové dlaždice by měly být odstraněny a místo po nich vyplněno cementovou maltou a kamenivem. Po zaschnutí je třeba povrch zmatnět - například brusným papírem nebo bruskou.
Spárování
Přibližně po 12 hodinách od odstranění distančních křížů a položení dlaždic můžete začít vyplňovat spáry mezi dlaždicemi spárovací hmotou.
Nejpohodlnější bude nanést spárovací hmotu gumovou špachtlí, protože pokryje všechny mezery. Polské a španělské dlaždice se zpracovávají stejným způsobem. Ve velkých místnostech by se neměly spárovat dilatační spáry. Pro kuchyně a koupelny stojí za výběr spárovací hmota, která chrání před tvorbou hub a plísně. Pro obtížná místa, jako jsou rohy a úhly, místa vystavené vlhkosti, se doporučuje použít sanitární silikon, který je k dispozici v široké škále barev (což usnadňuje přizpůsobení použité spárovací hmotě). Přípravek odolný vůči plísním se pokládá nejen na podlahu, ale také na stěny.
Množství použité spárovací hmoty závisí na jejím typu a mezery mezi dlaždicemi. Každý výrobce uvádí na obalu produktu přesnou tabulku spotřeby injektážní malty. Dlaždice vyplněné spárovací hmotou je třeba po několika minutách otřít vlhkou houbou nebo hadříkem. Po hodině se plocha znovu otře hadříkem (tentokrát suchým), proto aby se zbavit přebytku materiálu.
Pokládání dlaždic
Pokládání glazury začíná od rohu místnosti, ale stěny vyžadují speciální způsob pokládky: první dlaždice se nanáší bez malty, šířka mezery se přidá k jejímu vnějšímu okraji, který bude později vyplněn spárovací hmotou, všechny místa křížení ve vzoru jsou označeny, po dokončení výše uvedených kroků můžete pokračovat v práci - tzn. položení první dlaždice ve druhé řadě.
Užitečné budou pomocné lišty a distanční křížky, špachtle a zubová stěrka. Stejně jako při pokládce terakoty najednou pokrýváme lepidlem maximálně 1 m2. Na dlaždici lze také nanést tenkou vrstvu lepicí malty, je důležité ji rovnoměrně pokrýt. Poté lehce zatlačte na obklady a pomocí vodováhy zkontrolujte, zda jsou rovně uloženy. Musíte zajistit, aby byla lepící vrstva lepidla pravidelně odstraňována, pokud pokryje povrch dlaždic. Glazura na místech vyžadujících ořezávání a spodní řada dlaždic se umísťuji jako poslední. Mozaika by měla být přitlačena ke zdi dřevěným hladítkem. Distanční křížky je potřeba odstranit před úplným zaschnutím lepidla a asi po 12 hodinách po aplikaci – stejně jako pomocné lišty.
Plánujeme rozložení dlaždic
Způsob pokládky dlaždic určuje vzhled interiéru a jeho charakter. Tipy na zkušební pokládku dlaždic a kontrolu vybraného vzoru jsou velmi užitečné - umožňují vám ověřit výslední efekt na podlaze nebo zdi bez plýtvání materiálem nebo práce. Je to také skvělý způsob, jak naplánovat uspořádání řezaných dlaždic - musíte si pamatovat, že jsou položeny symetricky po obou stranách zdi.
Při pokládaní velkoformátových dlaždic nebo patchwork - kobercových dlaždic je třeba postupovat obzvlášť pečlivě. Při pokládání dlaždic je užitečné určit pracovní osy, které umožňují přesnou práci.