Jak postavit gril s udírnou
Máte rádi chuť uzených a grilovaných pokrmů? Klasické zahradní grily nesplňují všechna vaše očekávání? Pokud ano, pak se určitě chcete naučit, jak si postavit vlastní udírnu. Tento snadný a příjemný projekt vám pomůže vyrobit tento prvek samým, a každý den si vychutnat chuť uzených jídel! V tomto článku najdete tipy, které vám pomohou snadno sestavit grill s udírnou. Pokud chcete pro svou zahradu vytvořit další projekt, který ocení rodina, přátelé a všichni vaši hosté, postavte si s námi gril s udírnou! Díky tomu si zajistíte vysněnou chuť pokrmů a příjemnou relaxaci na zahradě.
V tomto článku:
1. Jak funguje udírna? Stavba udírny.
2. Horké uzení
3. Studené uzení
4. Teplé uzení
5. Stavba udírny krok za krokem
Jak funguje udírna? Stavba udírny
Uzení je mimořádná kulinářská technika, která po stovky let pomáhá lidem konzervovat jídlo, jako je maso, ale také sýry a ryby, a dodává uzeným pokrmům výraznou kouřovou chuť. Chuť uzeného jídla závisí na druhu dřeva použitého při zpracování. Tvrdé dřevo se tradičně používá k uzení. Jehličnany by se však neměly používat kvůli vysoké koncentraci pryskyřičných sloučenin, které dodávají produktům nahořklou chuť a nepříjemnou vůni. Kromě toho jejich spalování vytváří velké množství sazí, což může být znepokojující. Větvičky jalovce jsou v tomto ohledu výjimkou. Je třeba si uvědomit, že dřevo musí být zdravé a čisté, bez plísní a zbaveno ztrouchnivělého dřeva. K uzení se nejčastěji používá třešeň, jablko, olše, javor, vinná réva, buk, dub, jasan, akácie, lípa a bříza. Kouř dává jídlu hořkou chuť a tmavě hnědou barvu. Existují tři typy uzení:
Uzení horkým kouřem
Klasický proces uzení horkým kouřem zahrnuje tepelné zpracovaní jídla vysokoteplotním kouřem – dokonce až do 90 ° C. Celý proces trvá cca několik hodin. Během této doby získá uzeny produkt charakteristickou, intenzivní vůni.
Uzení studeným kouřem
Uzení studeným kouřem je obtížnější. Kouř musí být během uzení dlouhodobě ochlazován tak, aby jeho teplota zůstala na úrovni 15 ° C–20 ° C. U této metody uzení trvá v průměru několik dní. V celém procesu je velmi důležitá vysoká vlhkost vzduchu. Lze ji regulovat jemným namočením dřeva. Díky tomu uzené výrobky získávají větší ušlechtilost a vynikající kvalitu. Rovněž stojí za to zajistit, aby prostředí udírny bylo chladnější než kouř, a aby byla udržována vlhkost vzduchu kolem 80 %. Piliny musí být velmi suché, aby místo dohoření mohlo doutnat.
Uzení teplým kouřem
Uzení teplým kouřem je kompromisem obou předchozích metod. Je to tepelné zpracování, ale při mnohem nižší teplotě, přibližně 22-40 ° C. Tento typ uzení je často vstupem do uzení horkým kouřem. Pro uzení se používají piliny z tvrdého dřeva, lehce pokropené vodou, aby se dosáhlo jeho vhodné vlhkosti. Při této metodě můžeme udit produkty až 24 hodin.
Stavba udírny krok za krokem
Začněte plánováním vzhledu a rozložení udírny. Určete, zda bude svislá nebo s kanálem. Stojí za to hledat hotový projekt, z nichž mnohé najdete na internetu. Praktické tipy a rady najdete také na fórech o uzení. Jak se ukázalo, nejen grilování je náš „národní sport“. Tradiční grily na dřevěné uhlí, plynové grily nebo betonové grily se stále častěji předělávají na domácí udírny.
Krok 1. Připravte místo a základ pro udírnu
Pevné základy jsou velmi důležité. Podklad pro stavbu udírny musí být opravdu stabilní. Můžete použít klasický potěr. Betonové bloky, známé také jako struskové bloky, budou také fungovat perfektně. Je to dokonalý základ pro udírnu. Bloky jsou relativně levné a obecně dostupné v obchodech nabízejících cihly, bloky, dokončovací materiály a stavební materiály. K vytvoření pevného základu jsou zapotřebí asi dvě desítky tvárnic. Před položením do země vytvořte cementovou povrchovou vrstvu. Tato vrstva pomůže zvýšit životnost a trvanlivost konstrukce udírny. Nyní stačí bloky zformovat do čtvercového tvaru. Ponechte na jedné straně na úrovni země otvor pro kouřovod (jinak odvod zplodin). Kouřovod bude připojen k topeništi, díky čemuž bude dopravovat kouř přímo do komory.
Krok 2. Navrhněte topeniště a rozměry udící komory
Topeniště je nejdůležitější součástí každé udírny. Určuje parametry, jako je teplota, množství uvolněného kouře, druh uvolňovaných látek. Topeniště by mělo být širší než udící komora. V udírně s kouřovým kanálem je topeniště často umístěno v zemi – stejně jako samotný kanál. Ujistěte se, že k němu máte snadný přístup – bude pohodlnější přidávat dřevo a odstranit uhlíky.
Postavte topeniště ze dřeva obložte jej cihlami. Ujistěte se, že je připojeno k potrubí vycházejícímu z topné komory. Před uzavřením nainstalujte dveře na dřevěnou bednu. Během provozu je tak možné topeniště úplně uzavřít.
Krok. 3 Materiál pro udírnu a konstrukce udící komory
Můžete si vybrat z mnoha různých materiálů. Cedr je populární volbou, protože obsažené v něm oleje odolávají hnilobě. Někteří lidé používají ke stavbě surové dřevo s těsněním odolným proti povětrnostním vlivům. Jiní volí základní strukturované řezivo. Materiál je hlavně otázkou rozpočtu a preferencí. Můžete si také vybrat jeden z hotových modelů udírny, které nabízejí v zahradnictví a hobby markety. Takový výrobek může připomínat dřevěnou bednu nebo psí boudu. Konstrukci stačí umístit na dříve připravený základ.
Chcete-li dále vylepšit vzhled a funkčnost vaší udírny, postavte velkou střechu. Díky této konstrukci můžete palivové dříví použité ke zpracování uložit vedle udící komory bez obav, že za špatného počasí zvlhne.
Je čas na konečné úpravy. Budete muset dokončit připevnění celé dřevěné konstrukce k udící komoře a ke střeše, která zakryje uložené palivové dříví. Nad cihlovým topeništěm můžete vytvořit malou podložku, která se připojí k dřevěným sloupkům, které podpírají střechu. Poté nainstalujte dveře k udírně – levně zakupte panty, kliky a kovový posuvný zámek.
NECHTE SE INSPIROVAT!!!
Jaký koupit plynový gril? | |
Betonový gril na zahradě – jak jej zařídit? | |
Jak ohřívat vodu v bazénu? Zjistěte více o účinných způsobech! |