Jak používat parní saunu ke zlepšení vaší pohody?
Pobyt v parní sauně - odborníky označovaný jako saunování - nám umožňuje relaxovat a regenerovat. Lékařský výzkum také ukazuje na další výhody používání parní sauny, jako je snížení frekvence nachlazení a chřipky. Kromě toho se zlepšuje metabolismus a tělo je očištěno od toxinů. Než však vstoupíme do parní sauny, musíme znát několik důležitých pravidel, aby byl pobyt bezpečný a pohodlný. Vysvětlíme, co hledat, kdo může saunu pravidelně používat a jaké jsou kontraindikace pro vstup do ní.
V tomto článku:
1. Parní sauna a parní lázeň
2. Parní sauna - jaké jsou podmínky během saunovaní?
3. Parní lázeň - jak to funguje?
4. Parní sauna - jak využít její výhody?
5. Parní sauna - nejdůležitější kontraindikace
Parní sauna a parní lázeň
Ačkoliv se zdá, že tyto termíny odkazují na stejnou metodu relaxace, jsou spojeny s různými podmínkami, které převládají během jednotlivých sezení (ošetření). Sauna znamená horkovzdušnou koupel a parní lázeň - parní koupel. Kromě toho můžeme také použít infračervené sauny (Infrasauny), ve které speciální infrazářiče ohřívají tělo infračerveným zářením.
Donedávna jste mohli parní saunu využívat během pobytu v hotelu, lázeňském centru nebo bazénu. V současné době je sauna stále častěji instalována doma (např. v rodinné koupelně), ale může být umístěna také na zahradě. Zahradní sauny jsou obvykle samostatné objekty, ale mohou být také spojeny s domem jako zastřešený prostor s lehátky. Ty nám poskytnou odpočinek po opuštění sauny a sprchování.
Pokud plánujete zařídit okolí kolem domu, podívejte se na naše obchody BauMax nebo navštivte www.baumax.cz v kategorii zahrada a stavebniny, a také Zahrada a volný čas . Najdete tam mimo jiné zahradní bazény, zahradní grily, zahradní trampolíny a houpací sítě.
Parní sauna - jaké jsou podmínky během sunování?
V sauně jsou zdrojem tepla speciální kamna naplněná kameny. Saunová kamna mohou být na dřevo, plyn nebo elektřinu. V současné době jsou nejoblíbenější ty, které používají elektřinu. Bez ohledu na model kamen umožňují vytváření vhodných proporcí mezi teplotou a vlhkostí v souladu s tzv. "zákonem částky 110". To znamená, že součet teploty (ve stupních Celsia) a relativní vlhkosti (v procentech) v sauně by měl být 110. Důležité je, že s jednou saunou si můžete užít různé druhy koupelí - například suché sauny, parní sauny a bylinné parní sauny.
Tradiční finské sauny nabízejí saunování, při nichž se udržuje vysoká teplota (od 75 do 90 ° C) a nízká vlhkost. Suchá skandinávská sauna má ještě vyšší teplotu – dokonce až 95 ° C. Výsledkem je, že se tělo v suché sauně rychle potí.
V parní sauně však vlhkost vzduchu nepřesahuje 65% při teplotě 45 až 65 ° C
Prospěšné pro zdraví našeho těla může být také vdechování různých olejů a bylinek.
Parní lázeň - jak to funguje?
V parní lázni (známé také jako římská lázeň) je zdrojem tepla parní generátor. Výsledkem je, že lázeň má vysokou vlhkost (až 100%) a teplota se pohybuje od 40 do 55 ° C. Kvůli takové vysoké vlhkosti má římská lázeň sedačky a opěradla z keramických nebo PVC materiálů.
Parní sauna - výhody
Výhody používání parní sauny nelze přeceňovat pro naše zdraví. Pobyt v ní má blahodárný účinek na celé tělo a na účinky nebudete muset dlouho čekat, zvláště když saunujete pravidelně. Vzhledem k mírně vysoké teplotě nezpůsobuje parní sauna během relace dýchací potíže ve srovnání se suchou saunou. Naopak poskytuje úplnou relaxaci a má proto protistresový účinek. Kromě toho zlepšuje práci krevního oběhu a fungování horních dýchacích cest (pára s přídavkem olejů čistí průdušky a dutiny), posiluje srdce a zmírňuje revmatická onemocnění. Systematickou návštěvou sauny také získáváme větší odolnost proti nachlazení. Naše tělo je navíc očištěno od škodlivých sloučenin, protože spolu s vylučovaným potem mimo jiné klesá hladina olova, mědi, zinku a rtuti. Póry pokožky jsou také vyčištěny – díky čemu se pokožka zjemní.
Parní sauna - jak využít její výhody?
Aby parní sauna přinesla očekávané účinky pro naše tělo, musíme se na ni řádně připravit. Existují také pravidla, která je třeba dodržovat. Doporučuje se, abyste parní saunu používat alespoň dvě hodiny po jídle, a nikdy pod vlivem alkoholu. Před vstupem do sauny si sundejte šperky, osprchujte se (i když jste se koupali doma) a poté tělo důkladně osušte. Do parní sauny vstupujeme nazí - můžeme si s sebou vzít ručník, který poslouží jako sedadlo. Obuv necháváme před saunou. Obvykle trvá jedno zahřátí těla od 5 do 15 minut, přičemž celkem byste v parní sauně neměli trávit více než 30 minut (např. 3krát po 10 minutách). Po opuštění sauny opláchněte se vodou (ochlazení od nohou směrem k srdci) a poté chvíli odpočívejte. Odborníci naznačují, že cyklus ohřevu, chlazení a odpočinku lze opakovat 2-3krát.
Parní sauna - nejdůležitější kontraindikace
Před použitím sauny je nejlepší poradit se s lékařem, zvláště pokud máte pochybnosti o svém zdraví. V případě parní sauny jsou nejdůležitější kontraindikace: těhotenství, rakovina, křečové žíly, kožní onemocnění, onemocnění ledvin, onemocnění štítné žlázy a astma. Kromě toho by se lidé, kteří bojují s onemocněním srdce, hypertenzí, glaukomem, jsou po cévní mozkové příhodě, a rovněž ti kteří mají potíže s krevním oběhem, měli vzdát koupání v parní sauně.
Závěrem je třeba zdůraznit, že parní sauna nám poskytuje mnoho zdravotních výhod. Stejně důležité je, že po pobytu v ní se cítíme plně uvolněni a všimneme si zlepšení pohody a vzhledu. Měli byste však pamatovat na doporučení lékařů, protože ne každý může užívat výhod saunování.
Nechte se inspirovat!!!
Finské sauny | Infrasauny | Saunová kamna | Ručníky |