Jak přemalovat židli na bílo, aby jí dát druhý život?
Pokud už vás nudí vybavení bytu a plánujete jej osvěžit, můžete místo nákupu nového nábytku pomocí renovace radikálně změnit vzhled původního nábytku. Nejjednodušší způsob, jak dát vaší kuchyni nový vzhled, je přemalovat dřevěná čela skříněk a židle bílou barvou. Oproti všeobecnému názoru renovace neznamená mnoho práce a umožňuje dosáhnout velkolepých výsledků.
Bílý kuchyňský nábytek vypadá velmi úhledně a elegantně a zároveň je univerzální, protože ladí téměř k jakémukoliv uspořádání a dodává interiéru lehkost a styl. Dokonale zapadá jak do minimalistického skandinávského stylu, tak do nostalgického provensálského, vintage nebo shabby chic stylu. Navíc opticky zvětšují prostor a vytváří perfektní zázemí pro expresivní doplňky. Není divu, že bílé sady kuchyňského nábytku už mnoho let nevychází z módy a získávají si stále větší oblibu. V tomto článku se dozvíte, jak obnovit staré židle pomocí bílé barvy a několik dalších doplňků, aby vypadaly jako nové.
Nátěr židlí na bilo – jak se připravit na její renovaci?
Nejprve se ujistěte, že židle, které plánujete natírat, jsou v dobrém stavu a vhodné pro další bezpečné a pohodlné používání – konstrukce je stabilní a spoje pevné. Pokud ano, připravte si:
- K malování: molitanový nebo flockový váleček s jemnými polyamidovými vlákny (případně stříkací pistole) a malý kartáč
- K broušení: brusný papír (jemný a hrubý)
- K vyplnění: špachtle a tmel na dřevo
- K umývání a odstraňování prachu: kbelík s vodou, jemný čisticí prostředek a hadřík
- K impregnaci: lak nebo mořidlo
Výběr barvy závisí na tom, jaký efekt chcete malováním dosáhnout. Pokrytí nábytku by mělo být úplné nebo pouze částečné, provedení matné nebo lesklé, struktura dřeva viditelná nebo skrytá pod vrstvou barvy?
Můžete si vybrat z několika druhů barev vhodných pro malování dřevěného nábytku: akrylové, alkydové (ftalické), křídové a renovační.
Akrylová barva se snadno nanáší, rychle schne a poskytuje plné krytí. Má jemnou vůni, takže ji můžete použít, i když v místnosti, kde budete natírat židli, jsou děti. Funguje dobře jak při renovaci surového dřeva, tak i starého dřevěného nábytku a díky vysoké odolnosti proti povětrnostním podmínkám je vhodná i pro venkovní použití. Akrylové barvy nechrání před mechanickým poškozením.
Alkydová barva, známá také jako ftalická se vyznačuje obsahem oleje, který jí dodává výjimečnou přilnavost a lze ji proto také použít k natírání lakovaného nábytku, MDF a dřevotřískových desek. Vytváří jednotný, pružný a velmi odolný povrch, a proto je velmi oblíbená. Schne však mnohem déle než akrylové barvy a obsah benzínu a pryskyřice vydává silnou vůni, takže malování by mělo být prováděno pouze pří otevřených oknech.
Křídová barva na bázi vody, křídového prášku a přírodních pigmentů je plně ekologická a poskytuje efektivní, matný povrch renovovanému nábytku. Nanáší se rychle a má jemnou vůni. Není však příliš účinná, jelikož netoleruje kontakt s tekutinami a snadno se otírá i přes aplikaci několika vrstev. Z tohoto důvodu se doporučuje ji překrýt bezbarvým lakem nebo voskem.
Renovační barva je barva, která velmi usnadňuje natírání nábytku. Její použití nevyžaduje skoro žádnou přípravu povrchu, a natíraní je rychlé a efektivní. Je také velmi odolná a poskytuje dokonalý konečný výsledek. Ideální pro renovaci jídelních a kuchyňských židlí, zvláště vystavených kontaktu s vodou a mastnotami. Tato barva se nanáší v několika vrstvách, proto dlouho schne (cca 12 hodin), ale dokáže překryt i velmi tmavý nábytek.
Bez ohledu na to, jakou barvu se rozhodnete použít, pečlivě si přečtěte doporučení výrobce a řiďte se jim při natírání židlí.
Natíraní židlí bílou barvou – jak probíhá práce?
Příprava na malovaní
Před malováním povrch židle pečlivě očistěte a odmastěte, aby se barva lépe držela a nezačala se odlupovat. Nejprve odstraňte lak nebo starou šupinatou vrstvu barvy hrubým brusným papírem (zrnitost 50-80). Po obroušení vyplňte všechny škrábance a úbytky tmelem na dřevo (leda že chcete, aby zůstaly viditelné a židli jste dodali jedinečný, postaršený vzhled). Setřete prach a židlí důkladně umyjte vodou a jemným čisticím prostředkem, můžete jej také otřít acetonem a benzínem. Počkejte, až židle důkladně uschne, a její povrch ještě jednou otřete brusným papírem, tentokrát se zrnitostí 200-400 - tím se zvýší přilnavost barvy a získáte matný povrch. Po opětovném odprášení můžete aplikovat podklad, i když to není nutné.
Nanášení barvy na dřevěnou židli
Pokud je to možné, natírejte nábytek venku, například na terase. Při malovaní židlí začněte tím, že malým štětcem precizně natřete těžko přístupná místa a zdobení na opěradle bílou barvou. Poté pomocí válečku natřete zbývající hladké povrchy překrývajícími se pruhy. Nejlepší je natřít celek, než barva zaschne – vyhnete se tak nevzhledným šmouhám a pruhům. Když je první vrstva suchá (nejméně 4 hodiny), můžete ji lehce obrousit a nanést druhou vrstvu barvy.
Ochrana povrchu židle
Židle natřené bílou barvou lze impregnovat dvěma způsoby:
Naneste na barvu vosk a vytvořte hladkou vrstvu, která mírně změní barvu bíle natřené židle. Tato metoda však nezaručuje dlouhou životnost ani odolnost proti skvrnám.
Mnohem lépe bude fungovat bezbarvý lak (na vodní nebo polyuretanové bázi), který je odolný vůči poškození, nečistotám a neabsorbuje kapaliny. Pomocí laku můžete povrch židle upravit na – matný, polomatný nebo lesklý.
Stejným způsobem jako kuchyňské a jídelní židle můžete přemalovat bílou barvou i ostatní kuchyňský nábytek: dřevěný kuchyňský a jídelní stůl, kuchyňské rohové soupravy, kuchyňské skříňky a kuchyňské sokly. Problémem není ani odlupování stávajícího povrchu, ani velmi tmavá barva dřeva – pomocí vhodných barev můžete snadno obnovit starý nábytek a vytvořit zcela nové uspořádání interiéru pro vaření a stolování s rodinou a přáteli. Existuje pouze jedna podmínka: renovační práce je potřeba naplánovat a každý krok provést se stejnou péčí. Jinak bude konečný výsledek vzdálený vašim očekáváním, a čas, který strávíte malováním židlí, bude ztracený.