Jak se vypořádat s horkým počasím? Způsoby, jak snížit teplotu v bytě
Přehřáté místnosti jsou problémem, kterému každý z nás čelí během letních horkých dnů. Příliš vysoká teplota v bytě je velmi nepříjemná a brání v odpočinku a spánku. Redukce teploty v bytě během horkých dnů je obzvláště důležitá pro seniory a nemocné. Vysoké teploty mají nepříznivý vliv na jejich organismus.
V tomto článku:
1. Jak se vypořádat s horkem v bytě?
2. Horko v bytě - jak se s ním vypořádat?
Jak se vypořádat s horkem v bytě?
V horkých dnech přebývat doma je velmi obtížné. Naštěstí existují způsoby jak vzduch trochu vychladit bez drahé klimatizace. Vše, co potřebujete, je přenosný ventilátor, který Vám dopřeje trochu úlevy a chladu.
Ventilátory
Ventilátor neochladí vzduch, ale rozpohybuje jej a vytvoří umělý průvan. Dokonce i horký vzduch, poháněný vrtulí, má podobný chladicí účinek jako přírodní vánek. Citlivější lidé by se neměli nacházet v přímém chladícím proudu, aby neprochladnout nebo nechytit zánět ucha. Ceny ventilátoru jsou velmi příznivé. Ventilátory jsou vyráběny v různých velikostech, což umožňuje přizpůsobit příslušný model velikosti místnosti. Větší přistroj není vždy nejvhodnější. Lidé, kteří věnují pozornost spotřebě elektřiny, si mohou zakoupit menší a úspornější model. Je také vhodné věnovat pozornost způsobu regulace a fungování vybraného modelu. Ideální pokud ventilátor má regulaci chlazení a pohyblivou hlavu. To nám usnadní vybrat nejlepší nastavení dle aktuální potřeby a teplotních podmínek, abychom se stále nenacházeli v proudu chladného vzduchu.
V menších místnostech stacionární klimatizaci skvěle nahradí mobilní klimatizace, která nevyžaduje odbornou instalaci, stačí postavit klimatizaci na vybrané místo a připojit ji k přívodu elektřiny. Můžete ji kdykoliv přemístit a použít v jiné místnosti. Je to velmi pohodlné a poměrně levné řešení. Náklady na samotné zařízení nejsou nepřiměřené, ovšem musíte počítat s tím, že klimatizace zvyšuje spotřebu elektřiny, a tím i účty. Mobilní klimatizace získávají na popularitě, i když při provozu vytvářejí zvuk, který při delším provozu, může být rušivý. Mnoho modelů je vybaveno dálkovým ovládáním a funkcemi, které zvyšují komfort používání: automatický návrat do provozu po výpadku elektřiny nebo časovač. Díky tomu se vyhneme zbytečné spotřebě energie.
Horko v bytě - jak se s ním vypořádat?
Pro snížení teploty v bytě nebo domě v průběhu horkých dnů je nezbytné omezit přístup světla do místnosti. Majitelé záclon a interiérových žaluzií je mohou zatáhnout i během dne, kdy slunce svítí přímo do oken. Má to však jednu nevýhodu, ztěžuje fungování kvůli nedostatku světla pro práci. Lepším řešením jsou rolety typu den a noc. Takové rolety jsou navržené na principu spojení průhledných a neprůhledných pruhů co umožňuje částečné zatemnění místnosti, dává větší flexibilitu a nezabírá úplně světlo. Pokud máme velké balkonové nebo terasové okno, stojí za to zvážit instalace markýzy. Markýza nejen zastíní, ale také bude chránit terasu před spalujícím sluncem a dokonce i deštěm, i když to není její hlavní úkol. Moderní látky, ze kterých jsou markýzy vyráběny mají mnoho výhod: jsou odolné vůči vyblednutí, roztrhnutí, UV záření a jsou voděodolné. Markýzy nám budou sloužit po mnoho sezón a účinně chránit před teplem.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Světlý nebo tmavý interiér - jaký vybrat?
Obývací pokoj a ložnice v jednom – jak vybrat vhodnou rozkládací pohovku?
Dřevěná komoda do obývacího pokoje. Hit nebo šunt?