Jak sestavit zahradní pavilon?
Slunce, vítr, déšť - co dělat, aby počasí neovlivnilo naše plány trávit čas s blízkými na zahradě? Zahradní pavilony jsou dokonalým řešením. Jsou k dispozici v různých velikostech a poskytují ochranu před nepříznivými povětrnostními vlivy, čím zachrání každé naplánované setkání na zahradě! I když se konstrukce pavilonu může zdát komplikovaná, montáž zvládnou 2–3 lidé. Zkontrolujte, jak je snadné sestavit zahradní altán!
Součásti pavilonu
Na rozdíl od zahradních altánů nejsou zahradní pavilony a stany trvalou výstavbou - lze je rozložit a složit, například na zimu. Instalace není složitá a nevyžaduje odbornou pomoc. Řešení dostupné na trhu se samozřejmě liší z hlediska způsobu konstrukce, použitých materiálů atd. Proto, než zvolíte zahradní pavilon, pečlivě si prostudujte návod k použití. Připravte si předem zahradu – odstraňte všechny věci, které by mohly překážet při práci.
V závislosti na modelu zahradního pavilonu může být pavilon vybaven například otevírací střechou, funkcí rychlého rozložení a složení, nebo moskytiérou. Pavilon s moskytiérou je obzvlášť praktický v zahradách s rybníky, zahradními fontánky nebo v blízkosti rybníků nebo jezer. Volba takového pavilonu nás ochrání proti hmyzu.
Zahradní pavilony se prodávají složené v baleních - obsahují jednotlivé komponenty pro montáž. V této fázi můžeme zakoupit doplňky pro zahradní architekturu a vybrat místo, kde bude náš pavilon stát umístěn.
Konstrukci typického zahradního pavilonu tvoří: nosné konstrukční sloupy, kovovou základnu, diagonální lišty, kovovou střešní vazbu, opláštění, háky a kotvy.
V závislosti na modelu může zahradní pavilon mimo jiné také obsahovat dříve zmíněné moskytiéry, závěsy atd.
Jak sestavit kostru pavilonu?
Montáž pavilonu vyžaduje přísné dodržování pokynů krok za krokem. Je to důležité pro zajištění stability a ochrany před povětrnostními vlivy. Před montáží pavilonu stojí za zvážení pokládka terasových prken nebo podesty, které vytvoří praktickou a estetickou podlahu pod pavilon a usnadní její montáž.
Pokud plánujete postavit zahradní pavilon na měkký povrch, trávu nebo půdu - ujistěte se, že je povrch rovný a jednotný. Měli bychom také pamatovat na umístění pavilonu na takové místo, že i za deštivého dne budeme mít hezký výhled do zahrady. Pokud bude pavilon a jeho vchod umístěn směrem k plotu nebo (co je horší!) ke kompostéru, určitě nezajistí stejný pocit relaxace jako při výhledu na krásné zelené keře nebo zahradní květináče s barevnými květinami. Moderní pavilony jsou vizuálně velmi atraktivní a tvoří doplňkovou ozdobou zahrady!
Montáž zahájíme sestavením nosných sloupů na kovovou základnu obsaženou v sadě. Zahradní pavilon sestavujeme podobně jako je turistický stan. Po sestavení konstrukce skládáme elementy střechy.
Dalším krokem je přišroubování střešního rámu ke čtyřem nosným sloupům. Pro přesné provedení této práce budete potřebovat nejméně dvě osoby. Tímto způsobem máme sestavenou hlavní konstrukci – ta někdy vyžaduje ještě další zajištění horních rohů pomocí spojovacích úhelníků. To je důležité, obzvláště pokud jsme vybrali velký pavilon se složitou konstrukcí.
Jak sestavit střechu pro zahradní pavilon?
Když máme postavenou kostru pavilonu, je čas sestavit střechu. Začínáme s montáží kovového krovu. Po jeho umístění na střechu napneme látkový kryt. Teprve poté sešroubujeme střechu s kostrou pavilonu.
Zcela jinou kategorií produktů jsou přístřešky montované na terase, tzv. markýzy. Nevyžadují žádné speciální konstrukce, protože jsou připevněny přímo ke zdi domu. V letních dnech poskytne markýza ochranu před intenzivními slunečními paprsky a za mírně horšího počasí ochranu před deštěm.
Zastřešení terasy má podstatnou výhodu - obvykle poskytuje velmi dobrý výhled do zahrady, a tím i okouzlující podívanou - květinové záhony obklopené stylovými a zároveň praktickými zahradními palisádami.
Jak sestavit opláštění pro zahradní baldachýn?
Aby zahradní pavilon poskytoval ochranu před deštěm, sluncem nebo větrem, musí mít opláštění. Pro jeho umístění na střeše pavilonu, stačí uchytit látku z obou stran a natáhnout ji přes rám střechy. Některé modely jsou dodatečně opatřené malou větrací stříškou. Takové řešení chrání před větrem, deštěm nebo sluncem a současně zajišťuje adekvátní cirkulaci vzduchu uvnitř pavilonu.
Na vnitřní straně opláštění najdete malé háčky, které se připevňují na speciální místa v konstrukcích pavilonu. Zkontrolujte, zda v některých částech pavilonu nejsou žádné podélné kusy materiálu, které je potřeba svázat.
Pokud jsme vybrali zahradní pavilon s moskytiérou, musí být její úchytky umístěny na háčky. Materiál se nejprve upevní na střechu a poté na stěny. Díky tomu bude interiér pavilonu v letní sezóně dobře chráněn proti komárům a hmyzu. Kromě toho, že zahradní pavilon je místem k posezení s rodinou a přáteli, je také skvělým místem pro děti, které si chtějí hrát venku v době, kdy je výskyt komárů extrémně velký.
Zahradní pavilon perfektně ladí ke statickým prvkům zahradní architektury, jako jsou zahradní altány, ale i zahradní domky nebo dokonce dřevníky. Je důležité, aby byly ve stejném nebo alespoň podobném stylu. Dřevěný altán, terasové pergoly, ale také domky na nářadí jsou prvky, nejčastěji vyráběné ze dřeva.
Dobře sestavený zahradní pavilon učiní ze zahrady atraktivní a bezpečné místo. Máme na výběr z mnoho různých modelů. Pavilon je praktičtější než altán, lze jej v případě potřeby složit a rozložit. Zjistěte, zda bude ladit i na vaši zahradu!