Jak si samému vyrobit zahradní fontánu
Zahrady, které jsou součástí domů, se stále častěji aranžují podle dobře připraveného a promyšleného návrhu. V zelené relaxační zóně na zahradě není místo pro náhodné prvky a dekorace. Stále více si uvědomujeme, že na kvalitu odpočinku má obrovský vliv prostředí, ve kterém trávíme svůj volný čas. A k tomu, aby byl odpočinek opravdu kvalitní, stačí jej vhodným způsobem uspořádat.
Nic neuklidňuje tolik jako zvuk vody, zpěv ptáků a jemný vánek. Tato milá asociace přivolává ty nejpříjemnější prázdninové vzpomínky. Je inspirací pro uspořádání zahrady, jejichž srdcem a ústředním bodem je zahradní fontána
Pokud i vy toužíte po každodenním odpočinku v pohodlí domácí zahrady, jejíž atmosféra připomíná prázdninové výlety, popřemýšlejte o tom, jakým způsobem do ní aranžovat fontánu podle našeho návrhu.
Zde najdete několik tipů na výrobu fontány svépomocí. Napovíme, jaké materiály a nářadí pro tento úkol budete potřebovat. A také, jaké čerpadlo vybrat, tak aby správně sladit jeho výkon s vybraným typem nádrže.
Přesvědčte se sami, že zahradní fontánu si můžete zhotovit i sami.
V tomto článku:
1. Jak zhotovit zahradní fontány? Pár věcí, které byste měli vědět.
2. Jak funguje malá zahradní fontána?
3. Zahradní fontána – jak si ji vyrobit?
- Jak vyrobit zahradní fontánu? Praktické tipy.
- Výzdoba fontány – poslední krok práce
4. Nadzemní nádoba na domácí zahradě
5. Fontána? Nebo zahradní jezírko?
Jak zhotovit zahradní fontány? Pár věcí, které byste měli vědět.
Výstavba fontány je velmi jednoduchá. Celá konstrukce fontány se skládá z nádrže, elektrického nebo solárního čerpadla, hadice a trysky, kterou prochází a stříká voda. Další prvky vybavení a výzdoby závisí na vkusu a preferencích majitele zahrady. V aranžmá lze využít mnoho různých zahradních doplňků: figurky, kameny, hliněné zahradní dekorace či kaskády z kamene, květiny a keře.
Vlastnoručně vyrobené fontány ozdobí a oživí zahrady v každém stylu.\
Jak funguje malá zahradní fontána?
Pokud si plánujete zhotovit zahradní fontánu svépomocí, vyplatí se nejprve zjistit, jakým způsobem fontána funguje a jaké články takové zařízení obsahuje. Voda ve fontáně cirkuluje v uzavřeném okruhu. Z nádrže či jezírka voda je vytlačována čerpadlem do trysek. Pokud je vodotrysk provozován pod vysokým tlakem, dochází k dekorativnímu stříkání vody, u modelů s nižším tlakem voda plynule stéká přes dekorativní prvky fontány či kameny a následně padá do nádrže.
Existují dva typy čerpadel pro zahradní fontány:
- elektrické čerpadlo – je poháněno elektřinou, k jeho provozu budete potřebovat trvalé připojení ke zdroji energie, což může být problematické a omezuje možnosti umístění fontány. Většinou je fontán potřeba umístit blízko domu, abychom zajistili snadný přístup k zásuvce.
- solární čerpadlo – jeho použití je pohodlné, protože není nutné připojení ke zdroji elektřiny. Funguje stejně jako populární solární panely. Malé solární lampy zachycují sluneční paprsky a přeměňují je na energii, která pohání chod fontány. K provozu fontány je potřeba tak málo energie, že solární panel snadno nasbírá vhodné množství světla i v méně slunečných dnech.
Než si čerpadlo koupíte, promyslete si, jaké velikosti nádrže budete instalovat, ale i jaké množství vody bude fontánou protékat. Vyplatí se proto již ve fázi plánování seznámit se parametry a možnostmi čerpadel a přizpůsobit jejich kapacitu velikosti nádrže.
Pamatujte také, že čím větší vodní čerpadlo, tím vyšší jsou pořizovací náklady – ceny čerpadel se pohybují od tisíce do několika tisíc korun.
Zahradní fontána – jak si ji vyrobit?
Vyrobit si vlastnoručně fontánku je jednoduchá a příjemná práce. Určitě to vyjde levněji než koupě hotového výrobku. Produkty v obchodech jsou často drahé, takže stojí za to vyzkoušet si vlastní možnosti a vystavit si ji svépomocí. Pro zhotovení fontány postupujte dle níže uvedeného návrhu. Před zahájením práce naplánujte umístění fontány. Výběr vhodného místa je velmi důležitý, zvláště když máte velkou zahradu a vaši fontánu bude napájet elektrické čerpadlo. Při výběru místa pro její uspořádání se postarejte o snadný přístup ke zdroji energie. Zahradní altán nebo zahradní domek jsou většinou napojeny na zdroje energie, proto prostor poblíž nich by měl být vhodný rovněž pro fontánu.
Jak vyrobit zahradní fontánu? Praktické tipy.
Pokud se rozhodnete pro zahradní jezírko s fontánou napájenou solárním čerpadlem, zkuste jej umístit do osluněné části zahrady, aby mohlo čerpadlo efektivně fungovat. Po naplánování jejího umístění připravte nádobu na vodu. Můžete si vybrat podzemní nebo nadzemní nadrž. V místě, kde bude instalována, vykopejte pro ni díru. Nádrž nemusí být estetická, skrytá pod zemí nebude rušit svým vzhledem. Použít můžete například: plastovou krabičku, malý plastový soudek, květináč, kyblík – důležité je, aby měly přikrývku nebo speciální mřížku.
Umístěte nádobu do připraveného výkopu a vložte čerpadlo dovnitř. Vytáhněte hadici a napájecí kabel nahoru. Nádobu přikryjte víkem s vyvrtanými otvory či mřížkou. Nalijte do nádoby dostatek vody a spusťte zařízení, zkontrolujte, zda vše správně funguje. Pro zajištění čistoty protékající vody zakryjte víko agrotextilií. Tento materiál zabrání nečistotám a drobným kamínkům, které se nesou spolu s vodou, aby se dostaly dovnitř, ale je zadrží na povrchu, bez nutností je pak odstraňovat z vody.
Výzdoba fontány – poslední krok práce
Připravenou nádobu zamaskujte dekoracemi. Na víko nebo mřížku můžete umístit květináč, kamennou kouli, kámen s vyvrtaným otvorem nebo jiný dekorativní prvek, kterým bude protékat voda. K dokončení a dekoraci můžete použít květiny, rostliny a malé dekorativní kameny. Jaký tvar bude mít a jaké aranžmá vytvoříte, záleží na vaší fantazii. Ručně vyráběné fontány jsou opravdové skvosty. Jejich pozoruhodný vzhled vás okouzlí, a také inspiruje.
Nadzemní nádoba na domácí zahradě
V případě použití nadzemní nádoby celá konstrukce vypadá podobně s tím rozdílem, že nádoba na vodu je umístěna na povrchu a je zároveň dekorativním prvkem. Pro nadzemní nádrž můžete použít ozdobný květináč, džbán či elegantní nádobu. Ve spodu nádoby musíte udělat malý otvor. Umístěte čerpadlo do nádoby a vytáhněte hadici a napájecí kabel vytvořeným otvorem.
Poté otvor zalepte silikonem nebo voděodolnou výplní, abyste zabránili možnému vytékání nádoby.
Uspořádejte fontánu. Můžete například vytvořit kaskádu z kamenů, po kterých bude voda stékat s příjemným šuměním. Ozdobte ji rostlinami, kameny nebo figurkami a vaše zahrada se krásně promění.
Fontána? Nebo zahradní jezírko?
Zajímavé možnosti uspořádání poskytuje zahradní jezírka. Může se stát základem pro krásný, jedinečný vodotrysk. Umístěním čerpadla do jezírka z něj snadno uděláte fontánu. Když ji navíc ozdobíte vegetací, kameny či kamennou koulí či jinými prvky z kamene, vytvoříte jedinečnou dekoraci a dáte celé zahradě zcela nový vzhled. Zahradní architektura, která obsahuje jezírka a fontány je skutečným hitem nadcházející sezóny.
Musíme pamatovat, že kolem jezírek se shromažďuje hmyz – zvláště ten všemi nenáviděný – komáři. Je dobře se proti němu chránit, aby posezení nad vodou nic nerušilo.
Toužíte mít na své zahradě velké jezírko s fontánou nebo jen malý vodní pramen, protože pohled na hladinu vody, vám pomáhá relaxovat a nebo jejich šum vás uklidňuje, a na své zahradě chcete mít prvek, který vám navádí prázdninovou atmosféru? Tak neváhejte, protože veškeré příslušenství potřebné k výrobě fontánky najdete v zahradnictvích a hobby marketech, jako je BauMax. Koupíte tam všechen potřebný materiál, ale i zařízení, jakou jsou čerpadla, kameny, dekorace z kamene, nádrže na vodu, dekorace. Ty nejlépe doplní prostor kolem vodního pramene. Jestli však chcete raději hotový produkt, který jen namontujete, naplníte vodou a zapojíte, není problém. Velké a malé fontány najdete v naší nabídce. Tyto prvky mohou být více či méně zdobené, proto je při výběru vhodné rozhodnout, v jakém stylu mají být navrženy, aby dokonale ladily ke zbytku aranžmá zahrady. Její jednotné stylově uspořádání dá očekávaný efekt.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Jak zařídit zahradu kolem domu