Jak vybrat kapacitu bazénového čerpadla
Bazén na zahradě je perfektním způsobem relaxace v horkých letních dnech! Ochladí, zrelaxuje a dětem zaručí skvělou zábavu na čerstvém vzduchu. Aby však relaxace a zábava byly bezpečné a pohodlné, musí být voda ve vašem bazénu čistá. Nejde jen o odstranění listí či hmyzu z hladiny, ale také o odstraňování nebezpečných mikroorganismů a nečistot, které nejsou viditelné pouhým okem. Pro zajištění hygieny koupání budete potřebovat vybavit bazén vhodným čerpadlem. V závislosti na velikosti vašeho bazénu a množství vody v bazénu musí být zvolena kapacita a výkon čerpadla pro čištění tekutiny v něm. Jak sladit jeho výkon s kapacitou bazénu a potřebami domácnosti? V tomhle ohledu je nejdůležitějším parametrem, jakou práci odvede čerpadlo za hodinu a jaký maximální průtok vody dokáže čerpadlo přečerpat v litrech za hodinu.
V tomto článku:
1. Jaké bazénové čerpadlo bude nejlepší?
3. Jak určit vhodný výkon čerpadla?
4. Bazénové čerpadlo není vše! Způsoby čištění vody
Jaké bazénové čerpadlo bude nejlepší?
Koupání ve špinavé vodě není nikdy příjemné. Naštěstí máme řešení, která umožňují, aby i velké množství vody bylo možné používat bez její výměny po celou sezónu! Jsou to čerpadla, která čistí pomocí filtrace.
Bazénová čerpadla jsou zařízení používaná v případě větších modelů, např. stojanové bazény, samonosné bazény a velké nafukovací zahradní bazény. Dětské bazény, vzhledem k jejich velikosti, nevyžadují použití bazénových čerpadel – je v nich tak málo vody, že v tomto případě může být měněna pravidelně jednou za pár dní.
Jaké čerpadlo pro bazén vybrat? V zásadě máme čtyři typy bazénových čerpadel, které se liší typem filtrace:
Čerpadlo k pískové filtraci. Bazénová čerpadla k pískové filtraci založená na přírodní úpravě vody, kdy se k filtrací používá buď křemičitý písek nebo štěrk. Prouděním vody částečkami písku, filtrace odstraňuje veškeré mechanické nečistoty z vašeho bazénu. Dobře zvolená písková filtrace umožňuje dostat do zahradního bazénu čistou vodu, odstranit nečistoty usazené na dně bazénu, ale i listí, hmyz atd. z jeho hladiny.
Písková filtrace umožňuje průběžné odstraňování nečistot i ve velmi velkém zahradním bazénu – s kapacitou 10 000 litrů a více. Čerpadlo k pískové filtraci se ukazuje jako optimální volba pro velké bazény s kovovou konstrukcí. Písek do čerpadla je třeba vyměnit dvakrát za sezónu. Písek je třeba vyměnit dvakrát za sezónu. Výhodou této filtrace jsou nízké náklady na spotřebu.
Kartušové filtrační čerpadlo. Kartušová filtrace je určena pro bazény s menší kapacitou. Je to levné řešení, které často volí majitelé pro bazén. Kartušová čerpadla do bazénu upravují vodu čištěním pomocí kartušové filtrační vložky. Čerpadlo je řešeno na principu cirkulace vody, která není založena na zpětném proplachu – díky tomu bazénové čerpadlo pravidelně odstraňuje nečistoty.
Kartušové filtrační vložky je třeba vyměňovat co nejčastěji – díky tomu máme jistotu koupání ve vždy čisté vodě. Naštěstí je výměna těchto prvků bazénového čerpadla relativně levná.
Kartušová filtrace má bohužel i své nevýhody. Jednou z nich může být nižší účinnost týkající se čištění. Další – poměrně složitá obsluha. Tento typ bazénového čerpadla se vyplatí používat, pokud máte menší samonosné nebo nafukovací modely bazénů, tak aby byla filtrace dostatečně účinná. Velikost bazénu v případě této filtrace hraje zásadní roli. Kartušová filtrace je vhodná pro bazény do velikosti 8m3. Pokud je váš bazén větší, její nákup se vám neoplatí.
Filtrační čerpadlo s papírovou filtrací. Levné a jednoduché řešení, které vám umožní několikrát vyčistit vodu ve vašem zahradním bazénu. Papírový filtr lze vyčistit – opláchnout pod tekoucí vodou, ale po několika použitích je nutné jej vyměnit. Při výběru čerpadla s papírovým filtrem musíme počítat s nízkými, i když dost častými náklady. Je to volba pro lidi, kteří využívají bazén příležitostně – několikrát do roka nebo jen o prázdninách.
Ozonové generátory. Toto moderní, i když málo používané řešení, je založeno na úpravě bazénové vody ozonem. Způsobuje, že znečištění z vodní hladiny padá na dno, odkud je snadno odstranitelné např. bazénovým vysavačem. Kolem zahradního bazénu se zase zvedá ozonový mrak, který mimo jiné čistí vzduch od volných radikálů.
Jaké čerpadlo vybrat?
Nejlepší je vybrat si filtrační čerpadlo od stejného výrobce, jako je váš bazén. Pak si můžete být jistí, že všechny prvky do sebe zapadají, spojovací prvky mají správný průměr atd. S výběrem obou prvků od stejné značky získáváte záruku dokonalé kompatibility. Pokud zvolíte bazén a čerpadlo od různých výrobců si určitě ověřte kompatibilitu všech prvků a parametrů. Obvykle se však zahradní bazény a bazénová čerpadla prodávají v sadě. To je nejbezpečnější a nejpohodlnější řešení, které se rozhodně vyplatí. Při výběru bazénu a jeho příslušenství je vhodné to vzít v ohled.
V případě, že filtrační čerpadlo a zahradní bazén nejsou kompatibilní a potrubí na něj nepasuje, může nás zachránit vhodně zvolené bazénové příslušenství k čerpadlům – hadice, spojky atd. Naštěstí výrobci čerpadel dbají na to, aby jejich produkty byly vhodné pro vyrobky různých značek, stejně jako příslušenství.
Při zjišťování, jaké bazénové čerpadlo bude pro vás nejlepší, je potřeba vzít v ohled další existující faktory. Jedním z nich je průměr čerpadla, který musí odpovídat konkrétnímu modelu. Další vlastností je kapacita čerpadla. Pokud je nevhodně zvolena, nebude čerpadlo schopné přefiltrovat dostatek vody a odstranit všechny nečistoty
Jak určit vhodný výkon čerpadla?
Výkon bazénového čerpadla se obvykle udává v litrech za hodinu provozu. Doplňkovým parametrem je rychlost zařízení – průtok vody filtrem. Tyto parametry musíme přizpůsobit velikosti bazénu. Princip je jednoduchý: čím je větší zahradní bazén, tím účinnější bazénové čerpadlo potřebujeme. Například bazén o objemu 5000 litrů by měl mít bazénové čerpadlo s výkonem alespoň 1000 l/h.
Bazénová čerpadla určená pro velké bazény budou samozřejmě dražší než čerpadla na malé bazény. Šetřit za každou cenu se však nevyplatí. Špatně přizpůsobený výkon čerpadla bude mít za následek nedostatečné čištění. Filtrování vody bude trvat déle a méně efektivně. Příliš vysoký výkon zařízení a tím zbytečné filtrování čisté vody se zase projeví vysokou spotřebou elektřiny a vystaví nás dodatečným nákladům.
Jak často zapínat filtrační čerpadlo? Používáme-li bazén každý den, měli bychom jej zapnout alespoň 3x denně. Ve dnech, kdy bazén nepoužíváme, stačí čistit vodu jednou denně. Pamatujte, že dlouhá přestávka v používání zahradního bazénu nás nezbavuje povinnosti zapnout bazénové čerpadlo. Pokud tak neučiníte, může dojít k nahromadění nečistot, které je obtížné odstranit.
Bazénové čerpadlo není vše! Způsoby čištění vody
Ani to nejlepší filtrační čerpadlo – včetně pískových, kartušových nebo papírových filtrů – vodu nedezinfikuje. Umožňuje průběžně odstraňovat mechanické nečistoty, jako jsou listí, hmyz, písek, případně i vlasy, ale nezlikviduje nejmenší „obyvatele“ bazénu – bakterie, viry a další mikroorganismy. K tomuto účelu je nutné používat bazénovou chemii. Nedostatek takových doplňkových řešení je spojen s nižší úrovní hygieny. Pokud plánujete připojení bazénového čerpadla, myslete také na čisticí bazénovou chemii.
K bazénovému čerpadlu lze připojit další zařízení – skimmer, bazénový vysavač nebo tepelné čerpadlo. Nezapomeňte však vybrat čerpadlo, které bude kompatibilní z hlediska výkonu.
Ať už zvolíme čerpadlo s pískovou filtrací, bazénové čerpadlo s kartušovým filtrem nebo papírovou filtrací, povrch bazénu by měl být řádně chráněn. K tomu se bude hodit doplňkové bazénové příslušenství. Nejdůležitější je zde kryt. Pamatujte, že i nevyužívaný bazén je vystaven neustálému přílivu nečistot, jako je padající listí nebo prach. Mezi užitečné příslušenství k bazénu patří také podložka, která zabraňuje nanášení písku a trávy na nohy při vstupu a výstupu z bazénu.
Pokud se stále nemůžete rozhodnout, jaká filtrace bude pro váš zahradní bazén nejlepší, seznamte se s nabídkou našeho obchodu – najdete zde řadu vysoce kvalitních zařízení a příslušenství k nim za atraktivní ceny.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Jaké nafukovací hračky vybrat do bazénu
Zakalená voda v bazénu - jak ji vyčistit?