Jak vybrat zahradní slunečník? Zjistěte!
Během horkých slunečných dní je solidní zahradní slunečník základním vybavením pro klidný a bezpečný odpočinek. Na terase nebo na zahradě chrání pokožku a oči před škodlivými UV paprsky, úpaly, bolestem hlavy a dalším zdravotním problémům. Aby slunečník dobře fungoval, musíme si vybrat příslušný model a poté jej dobře namontovat. Díky tomu zůstane i při náhlém poryvu větru stabilní a nebudete jej muset chytat po zahradě.
Typy zahradních slunečníků
V obchodech a hobby marketech jsou k dispozici různé zahradní slunečníky – liší se designem, velikostí, tvarem stříšky, typem látky, stylem a barvou.
- Zahradní slunečník se středovým stožárem. Nejoblíbenější typ slunečníku funguje skvěle jak na terase, tak na zahradě. Středová tyč je pevný a nosná kovová konstrukce. Drží stříšku, která má obvykle kulatý tvar. Tento typ slunečníku chrání před slunečními paprsky a je vhodný také pro zahradní nábytek např. zahradní stoly – stožár slunečníku lze umístit do speciálního otvoru ve stolu. Tento typ slunečníku může být také volně stojící – v zásadě jej lze umístit do jakéhokoliv prostoru.
- Zahradní slunečník s bočním stožárem. V tomto modelu je stříška umístěna na prodlužovacím rameni, které je připevněno ke stožáru a má tvar oblouku. Toto je o něco dražší řešení, které však poskytuje mnohem více možností uspořádání. Pod slunečník můžete volně položit zahradní nábytek nebo zahradní lehátka. Pokud je to nutné, můžete přemisťovat zahradní nábytek, aniž byste museli měnit polohu slunečníku. Některé modely slunečníků s bočním stožárem jsou vybaveny funkcí nastavení úhlu výložníku.
Čemu stojí věnovat pozornost při výběru zahradního slunečníku? Nejprve ze všeho materiálu, ze kterého byla konstrukce vyrobena. Zahradní slunečníky jsou vyrobeny z ocelových nebo hliníkových profilů práškově lakovaných, díky čemu jsou pevné a odolné vůči korozi. Stabilní slunečník nemůže být příliš lehký – modely s plastovým stožárem se mohou při silném větru dokonce zlomit.
Další otázkou je tvar stříšky. K dispozici jsou zahradní slunečníky s kulatou a čtvercovou stříškou. Liší se také velikostí – velké slunečníky poskytnou ochranu před sluncem více lidem odpočívajícím na zahradě nebo terase. Menší zase dokonale ochrání a zastíní například zahradní houpačky nebo dětské pískoviště.
Výběr látky
Při pohledu na zahradní slunečníky dostupné v obchodech věnujeme obvykle pozornost jejich barvě a designu. Zcela správně, tento prvek má zdobit naši zahradu! Kvalita materiálu pro opláštění však není o nic méně důležitá než jeho vzhled. Výrobci nejčastěji používají k výrobě zahradních slunečníků akrylový nebo polyesterový materiál o hmotnosti 200-300 g / m2. Akryl vykazuje větší pevnost a odolnost proti vyblednutí.
Čím vyšší je gramáž, tím lépe zahradní slunečník chrání před UV paprsky. Nejodolnější modely jsou ty, jejichž materiál byl dodatečně impregnován. Takový zahradní slunečník je odolný vůči vodě, absorbuje méně nečistot a udržuje si atraktivní barvu a vzhled po delší dobu.
Zahradní slunečník – jak jej upevnit?
Aby byla konstrukce zahradního slunečníku stabilní, musí mít pevnou základnu. V opačném případě může grilování skončit chytáním slunečníku při prvním poryvu silnějšího větru nebo jeho pádem na prostřený stůl. Dostupné stojany pro zahradní slunečníky mají různé stupně zátěže. Měli byste proto stojan přizpůsobit velikosti a hmotnosti slunečníku.
Slunečník může mít křížový stojan – stojan, který lze snadno rozložit a který zajišťuje stabilitu konstrukce a chrání slunečník před pádem. Kovový stojan by měl být přišroubován k základně dlouhými šrouby. To platí pro modely, které mají na to připravené otvory. Zahradní slunečník, který je připevněn například k terasovým deskám, odolá silnému větru a dalším nepříznivým faktorům.
Bohužel mimořádně silné poryvy větru jsou schopné vytrhnout šrouby a další montážní příslušenství. Za takových okolností může dojít k poškození nejen samotného slunečníku, ale také základny, například drahých panelů a terasových desek. Pokud chceme tomu zabránit, stojí uvažovat o stabilizaci konstrukce pomocí speciálních závaží. Ty jsou k dispozici v sadě se slunečníkem nebo je lze zakoupit samostatně. Alternativou k těmto závažím mohou být obyčejné kameniny, betonové desky nebo dokonce dlažební kameny.
Dobrým řešením jsou také větší a stabilnější podstavce vyrobené z těžkých materiálů, např. žuly. Takový podstavec nejen dokonale stabilizuje zahradní slunečník, ale také vypadá velmi esteticky v zahradním prostoru.
Jak pečovat o zahradní slunečník?
Obvykle nemáme problém si pamatovat na pravidelnou údržbu soupravy zahradního nábytku – na čištění stolů, mytí židlí nebo praní zahradních polštářů. Bohužel na zahradní slunečník v mnoha případech zapomínáme. Pamatujeme si maximálně vyčistit stojan a kovové nebo hliníkové prvky konstrukce od prachu a jiných nečistot. A co látkové opláštění? Látka, která nás denně chrání před sluncem, vyžaduje také náležitou péči.
Materiál opláštění je vystaven mnoha negativním faktorům – hromadí se na něm prach, roztoči, hmyz nebo trus hmyzu a ptáků. Při pohledu na slunečník zespodu si obvykle těchto nečistot nevšimneme. Mezitím, pokud tam zůstanou příliš dlouho, mohou dokonce poškodit látku.
Zahradní slunečník musí být pravidelně čištěn. Nejlepší je rozložit potah, například na trávu, terasu nebo dlažební kostky. Pokud jej nelze sundat, je potřeba umístit stříšku tak, abychom k ní měli nejlepší přístup.
Nejprve opláchněte látku zahradního slunečníku čistou vodou, například ze zahradní hadice. Tím se odstraní povrchové nečistoty a usnadní se další čištění. Poté rozpusťte dvě lžíce šedého tekutého mýdla v 500 ml teplé vody. Nalijte tento roztok do láhve s rozprašovačem. Pečlivě ním postříkejte celý potah a nechte jej asi hodinu působit. Po této době očistěte zahradní slunečník kartáčem s měkkými štětinami. Tímto způsobem odstraníte většinu skvrn, jelikož se obvykle jedná o organické snadno rozpustné nečistoty. Nakonec látku opláchněte vodou pod tlakem.
U odolných skvrn budete muset použít speciální přípravky na čištění zahradních slunečníků. Používají se přesně stejným způsobem jako výše uvedený roztok vody a šedého mýdla. Pokud zahradní slunečníky čistíme na konci sezóny před zimou, nezapomeňte je důkladně osušit. Uschovaní vlhkého slunečníku do obalu bude mít nepříznivý vliv jak na látku, tak na konstrukci.
Stabilní stojan, pravidelné čištění a údržba zaručují dlouhou životnost zahradního slunečníku, atraktivní vzhled a zachování jeho původních vlastností. Naše zahradní architektura si jistě zaslouží takovou péči!