Jak vybudovat cesty na zahradě

24.08.2021


Udržovaná a opečovávaná zahrada potěší, navede pocit klidu a uvolnění. Příjemný stín, který dávají široká ramena stromů, zejména v létě, bude neocenitelný. Záhony vonící sladkou vůní, kymácející se na větru jemně okrasné trávy - to vše dohromady vytváří kouzelnou atmosféru zahrady a vybízí vás, abyste se ponořili do bezstarostné a krásné přírody. Je tu ale ještě něco, co dodává každé zahradě jedinečnou atmosféru a individuální charakter. Cestičky, které se nacházejí mezi záhony, relaxační zónou a pod korunami stromů. Zahradní cestičky nejenže spojují různé zóny pozemku, ale mají i dekorativní funkci a rozdělují prostor na menší sektory, kde můžete úspěšně uspořádat například relaxační zónu, jídelní zónu nebo hrací zónu pro děti. Správně vyznačené cesty v zahradě umožňují dobrou organizaci prostoru před domem. Mohou zdůraznit vysazenou vegetaci a styl, ve kterém byl celý zelený prostor upraven. Zjistěte, jak zahradní cesty z kamene, dřeva, štěrku, betonu, oblázků, cihel nebo betonových desek mohou změnit charakter vaší zahrady a dát ji elegantní a stylový vzhled. Jaké materiály jsou pro vytvoření cesty nejlepší a nejpraktičtější? Jak udělat cestičky na zahradě vlastními rukama?

V tomto článku:
1. Jak uspořádat cestičky na zahradě
2. Z jakého materiálu vytvořit zahradní cesty?
3. Tip na zahradní cestičku. Návod krok za krokem



Rostliny- Baumax.cz

 

Jak uspořádat cestičky na zahradě


Každá zahradní cesta by měla být promyšlená a prakticky naplánovaná. Na co brát ohled pří plánování rozvržení uličky? Za prvé jednotlivé zóny na zahradě. Cesty by měly být položeny tak, aby na jedné straně umožňovaly volný přístup do každé části zahrady a na druhé straně vytvářely jednotný styl. Rozložení cest by proto mělo být naplánováno tak, aby byla zachována střídmost a rovnováha. Zahradní cesty by vám měly usnadnit přístup na místo, kde je umístěn zahradní nábytek, zahradní bazény, zahradní trampolíny a také zahradní domky, závěsné houpací sítě a zahradní houpačky: Měly by také umožňovat přístup k uspořádanému na zahradě dětskému hřišti a místu pro čtyřnohé přátele. Terasa a relaxační zóna by měly být také propojeny cestičky. A hlavně cesty by měly zdobit a oddělovat záhony, zóny výsadby jednotlivých keřů, rostlin a květin. Než se pustíte do práce, zamyslete se, kam na zahradě nejčastěji chodíte? Kde potřebujete volný přístup, a kde se ho můžete vzdát. Příliš mnoho uliček z betonu, kamene, písku nebo cihel nebude vypadat esteticky.
Uspořádání cest v zahradě by mělo být součástí návrhu zahrady. Zahradní cesty spojují často navštěvované oblasti pozemku, ale také tvarují prostor a určují charakter zahrady a okolí domu. Vnášejí do kompozice dynamiku, udávají směr pohybu po pozemku a vedou na atraktivní místa. Cesty sousedící s trávníkem by měly být s ním v jedné rovině, protože to usnadní sečení, cesty sousedící se záhony by měly být umístěny o něco výše - zabráníte tak vyplavení půdy na povrch cesty při dešti nebo zalévání.

Rostliny- Baumax.cz

Tip na zahradní cestičku. Návod krok za krokem


Krok 1. Příprava podkladu

První a nejdůležitější fází práce na výstavbě zahradní cestičky je správná příprava podkladů. Po určení místa, kde bude cesta, odstraňte trávník, trávu, rostliny, mech a porost. K tomu můžete použít zahradní lopaty, motyky nebo kultivátory. Očištěnou, uvolněnou a zarovnanou půdu zajistěte pomocí zahradních obrubníků podél dříve vyznačeného okraje uliček. Pamatujte, že plastové obrubníky se prodávají v rolích. Jak výrobci doporučují, narovnejte hrany a počkejte několik dní, než se materiál narovná a přestane se vlnit. Pak bude snazší dosáhnout požadovaného tvaru zahradní cesty.
 

Krok 2. Upevnění okrajů

Druhým krokem je upevnění obrubníku k zemi plastovými upevňovacími kolíky. Upevňovací kolíky můžete také zakoupit samostatně v našem zahradním centru BauMax. Pamatujte, že ohraničení by mělo být instalováno tak, aby nevyčnívalo nad trávníkem. V opačném případě může být sekání trávníku obtížné. A celé uspořádání nebude navíc příliš estetické.
Vybudování levné zahradní cesty, na rozdíl od mnoha názorů, nevyžaduje vůbec mnoho práce a odborných dovedností. Pokud se budete držet našich pokynů krok za krokem, práce nebude obtížná.

 

Krok 3. Pokládka agrotextilie

Aby byly cesty pevné a estetické zároveň, před aranžováním plošin, desek, kostek, kamenů nebo jiných materiálů použijte speciální černou nebo hnědou agrootextilii. Takový výrobek, známý také jako tkaná školkařská textilie nebo netkaná mulčovací textilie, má potlačit růst plevelů a udržovat optimální vlhkost půdy. Díky tomu je cesta méně vystavena vlhkosti a dřevěné prvky cesty jsou řádně izolovány. Pokud nechcete použít agrotextilii přímo na záhony, ustřihněte ji podle toho, jak povede plánovaná cesta.
 

Krok 4. Srolujte okraje podložky dovnitř

Po umístění podložky ji pořádně připevněte upevňovacími kolíky k zemi. Pamatujte, že i když okraje agrotextilie ostříháte velmi opatrně, může se brzy začít třepit. Aby byla vaše cesta chráněna před nevzhlednými prvky, srolujte její okraje dovnitř. Tímto způsobem vaše zahradní cesta si po delší dobu udrží atraktivní, původní vzhled.


Krok 5. Pokládka vybraného materiálu

Posledním krokem je samozřejmě rozmístění prvků, ze kterých bude cesta vyrobena, schůdků nebo jednotlivých panelů - cokoliv se vám líbí. Bez ohledu na typ materiálu stojí za to postarat se o jeho stabilitu, takže pokud není stabilní, posypte jej navíc mulčovací kůrou nebo štěrkem. Pokud chcete, můžete pokračovat a spojit oba materiály. Pamatujte, že mulčovací kůra může časem řídnout pod vlivem různých povětrnostních podmínek. Je proto velmi důležité čas od času doplnit kůru nebo štěrk - z estetických a bezpečnostních důvodů.

Rostliny- Baumax.cz

Z jakého materiálu vytvořit zahradní cesty?


Výběr materiálu pro zahradní cesty je opravdu velký. Jaký bude jejich konečný vzhled, závisí zcela na vás, vašich preferencích a vkusu. Jaké jsou nejoblíbenější materiály pro cesty a uličky? Co si naši klienti nejčastěji vybírají? Zde jsou nejoblíbenější možnosti:


Cesty z betonových prvků

Beton je nejčastěji používaným materiálem pro zpevňování povrchu kolem domu a vytváření cest v zahradním prostoru. Různé tvary, vzory a textury, stejně jako velikost jednotlivých prvků, jejich povrchová úprava a bohatý výběr barev vám umožňují sladit povrch s prostředím v rustikálním, skandinávském, moderním anebo glamour stylu.
V prodeji jsou kostky v imitaci staré kamenné dlažby a betonové desky napodobující žulu nebo pískovec. Přestože se betonové prvky vyznačují vysokou trvanlivostí, vyplatí se je impregnovat, aby se omezilo pronikání vody a nečistot do jejich struktury. V zimě byste také měli být opatrní při odklízení sněhu - je lepší led neodklízet ostrými přístroji, protože můžete poškodit jejich vnější vrstvu.

 

Cesty z dekorativního kamene

Dekorativní kámen je pevný a odolný materiál. Odolný vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, nemění barvu, neabsorbuje nečistoty, je odolný proti nárazům a oděru. Může zůstat v nezměněné podobě po mnoho let. Vypadá velmi elegantně obklopený rostlinami. Klasické cestičky položené ve tvaru rybí kosti - zejména ty s tradiční rezavou barvou - připomínají staré romantické zahrady. Velmi zajímavé jsou postaršené nebo ručně tvarované prvky s nerovným povrchem a přirozeným zabarvením.
 

Kamenné cesty

Zahradní kámen je přírodní, ušlechtilý a univerzální materiál - hodí se k mnoha různým stylům a zahradním úpravám. Skvěle ladí k jiným materiálům, jako jsou dřevo nebo sklo. Cesty jsou nejčastěji dlážděny žulovými dlažebními kostkami. Kostky ze žulového kamene jsou velmi trvanlivé a odolné vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, nemusí být impregnovány. Čedič, porfyr a syenit mají podobné vlastnosti. Vyrábějí se z nich také dlažební kostky. V zahradě, mezi zelení, vypadají velmi pěkně neformální cesty z volně uspořádaných nepravidelných kamenných desek. Kamenné uličky ozdobí každou zahradu. Velké kameny a malé oblázky můžete naaranžovat sami a v zahradách vytvářet mozaikové kompozice. Kámen nabízí úžasné možnosti uspořádání. Navíc je funkční a vypadá mimořádně esteticky.

Zahrada- Baumax.cz
 

Dřevěné cesty

Dřevěné cesty vypadají hezky ve venkovských zahradách a stylově odkazují na přírodu. Jejich nevýhodou je, že jsou méně odolné než cesty z jiných materiálů. Jejich odolnost lze zvýšit impregnací na dřevo a umístěním štěrkové drenáže pod jejich povrch. Nejdéle vydrží cesty vyrobené z dubů. Mnohem méně - smrk a borovice. Delší životnost mají povrchy na propustném podkladu, na slunném, suchém místě. Ve stínu dřevo absorbuje a zadržuje vlhkost, což má za následek biologickou degradaci. Také nesmíme zapomenout, že mokré dřevo je kluzké.

Štěrkové cesty

Štěrkové cesty dobře ladí s důstojnými rostlinami, keři a stromy. Skromné ​​a nenáročné - nepřitahují pozornost, ale zdůrazňují estetiku zahrady. Stojí za to je použít tam, kde chceme zobrazit různé druhy rostlin. Cesty se vyrábějí z drceného kameniva o velikosti 5-25 mm s ostrými hranami, protože dobře klínují. Na druhou stranu říční štěrk není vhodný, protože má zaoblené povrchy, díky čemuž se jeho kusy snadno přemisťují a povrch není stabilní. Nedoporučuje se ani kamenivo z měkkých hornin - vápenec nebo dolomit. Pod vlivem deště a mrazu se rychle kazí a tvoří jednotnou vrstvu.

 


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Rostliny
Rostliny Zahradní altány a pergoly Zahradní grily Betonová dlažba

 

 

Zpět