Jak vyčistit čalounění pohovky? 5 způsobů

20.02.2021

 

Čalouněný nábytek bude v interiérech vypadat skvěle, pokud se o něho budeme řádně starat. Klíčem je pravidelné utírání a odstraňování skvrn, jakmile se nějaké objeví. Stojí tedy za to seznámit se s domácími metodami, které nám umožní efektivně vyčistit čalounění pohovky, gauče nebo sofy.

Čalouněný nábytek - Baumax.cz

Jaké můžeme použít prostředky k čištění pohovky a čalouněného nábytku?

Výběr prostředků by měl být přizpůsoben typu čalounění, které má pohovka, gauč nebo sofa do obývacího pokoje. Moderní nábytek je často čalouněný látkami, které jsou ve výrobním procesu ošetřeny speciálními přípravky, které chrání látku před absorpcí nečistot. Díky tomu je snadné odstranit většinu  z nich pouze pomocí navlhčeného měkkého hadříku. Některé čalounění mají hydrofobní vrstvu- v tomto případě rozlitá tekutina nepronikne okamžitě do látky, ale shromáždi se na jejím povrchu ve formě kapek, takže bude je snadno odstranit. Čištění nábytku čalouněného přírodní nebo ekokůží samozřejmě vyžaduje zvláštní péči vhodnými přípravky.

V obchodech najdete hotové sady pro péči a impregnační a čisticí prostředky, které vám pomohou účinně odstranit skvrny z koženého a látkového čalounění, například veluru nebo mikrovlákna. Můžeme se také pokusit vyčistit pohovku nebo gauč domácími způsoby.

 

Je pára vhodná k čištění čalounění?

Profesionální firmy, které provádějí čištění čalouněného nábytku, mimo jiné používají „mokrou“ metodu využívající parní čistič. Kromě toho výrobci čisticích strojů doporučují parní čističe, které dobře fungují pro osvěžení, odstraňování povrchových nečistot a skvrn. Existují však také názory, že horká pára může poškodit vlákna čalounění a přispět k zmatnění barvy čalounění.

Čalouněný nábytek - Baumax.cz

Může topení poškodit kožené pohovky?

Obývací pokoj, jídelna a ložnice jsou místnosti, kde je nejčastěji umístěn čalouněný nábytek. Odborníci uvádějí, že optimální tepelní podmínky pro čalouněný nábytek je teplota 18 až 23 ° C a vlhkost 30 až 70 procent. Ovšem v interiérech, kde plánujeme umístit koženou pohovku nebo rohovou sedací soupravu, by vlhkost neměla klesnout pod 45 procent. V opačném případě kůže vyschne, což následně povede ke vzniku trhlin. Z tohoto důvodu při uspořádání interiéru obývacího pokoje nezapomeňte na to, aby neumisťovat kožené pohovky příliš blízko k radiátoru. Měli byste se také vyhnout přímému vystavení kožených pohovek slunečnímu záření, protože to může změnit barvu kůže.

Jak se zbavit skvrn na pohovkách a čalouněném nábytku?

Nábytek do obývacího pokoje - jak ho osvěžit? Jak již bylo zmíněno, způsob čištění pohovky závisí na typu materiálu, kterým je pokryta a typu skvrny. Pokud chceme jen osvěžit nábytek, začneme se stejnou prací jako v případě koberců a to důkladným vyluxováním. Pak můžeme začít pohovku čistit.

Pokud má rohová sedací souprava nebo pohovka v obývacím pokoji látkové čalounění, bude dobře fungovat voda smíchaná s prostředkem na mytí nádobí nebo práškem na praní. K odstranění větších nečistot z pohovky můžete použít jedlou sodu smíchanou s vodou. Někteří také doporučují používat pěnu na holení. Ta hlavně působí  na skvrny od červeného vína, kávy a mastnoty. Na skvrnu naneste pěnu, nechte působit asi 10 minut a poté povrch očistíte měkkým kartáčkem. Místo pěny na holení můžeme použít pěnu na čištění koberců. Na čištění čalounění od skvrn od tuku, krve a ovoce bude zase vhodnější použití mýdla na odstraňování skvrn. Dalším jednoduchým způsobem, jak vyčistit pohovku od mastných skvrn, je posypat je kosmetickým talkem nebo bramborovou moukou a nechat je několik minut působit. Pak stačí tato místa vyluxovat a otřít vlhkým hadříkem. Také se nemusíte bát, když někdo z členů domácnosti nebo hostů rozlijí kávu nebo čaj. Takovou skvrnu odstraníme přetřením látky roztokem kyseliny citronové a vody. Pokud však máme na pohovce skvrny od čokolády nebo od žvýkačky, nejlépe si s nimi poradíte tak, že na tato místa položíte kostku ledu nebo sáček s ledem. Pak stačí skvrnu jen jemně seškrabat.

A čím čistit koženou pohovku? Podle odborníků čištění kožené pohovky neskončí jejím poškozením, pokud použijeme speciální přípravky, například ve formě krémů. Před čištěním pohovky zakoupeným přípravkem by měla předcházet zkouška, při které je třeba zjistit, zdali kůže nezmění barvu – nejlépe jí proveďte na nejméně viditelném místě čalounění, například na zadní straně nábytku. Pokud se jedná o nejvhodnější domácí prostředek na čištění, doporučuje se použít mýdlo a vlažnou vodu. Dobře vyždímaným hadříkem jemně otřete skvrny. Poté asi po hodině aplikujte na kůži rostlinný olej - například řepkový nebo lněný. Koženou pohovku lze také čistit vlhkými ubrousky pro děti.

Nezapomeňte také, že obývací pokoj a jídelna se neobejdou bez židlí. Často jsou to také čalouněné modely. Jejich čištění je stejné jako čištění pohovky. Nejen, že každý čalounický materiál vyžaduje odlišný přístup a různé typy skvrn jsou odstraněny různými způsoby. Například velurové čalounění lze osvěžit studenou vodou s amoniakem (podíl - 4 lžíce amoniaku na litr vody).

Čalouněný nábytek - Baumax.cz

Jak se zbavit zápachu moči z pohovky nebo čalouněného nábytku?

Čisté a elegantní sedací soupravy nebo pohovky zdobí obývací pokoj. Pokud máme doma malé děti nebo domácí mazlíčky, je těžké se vyhnout nečistotám na čalounění. Skvrnu od moči na pohovce je třeba co nejdříve potřít suchým kuchyňským papírovým ručníkem. Poté budete potřebovat studenou vodu k otření skvrny. Dalším krokem je nanesení citronové šťávy na skvrnu. Fungují také kypřicí prášky do pečiva. Oba produkty by měly být ponechány na skvrně přes noc. Ráno stačí pohovku otřít měkkým hadříkem. Díky tomu se zbavíme skvrn na čalounění a zneutralizujeme nepříjemný zápach.

Na stránkách www.baumax.cz. najdete nejen pohovky, gauče a sofy, ale také další čalouněný nábytek, jako jsou: rohové sedací soupravy, křesla a židle. Přejděte na web a podívejte se na nejnovější nabídku!

 

Zpět