Jak vyčistit dno bazénu ?

07.06.2022

Mít zahradní bazén je skvělé pro ochlazení v horkých dnech, ale jeho používání s sebou nese i určité povinnosti. V letní sezóně se do vody dostává mnoho nečistot, jako jsou listí a větvičky padající ze stromů, tráva, písek a štěrk, z nichž většina klesá ke dnu. Aby odstranit nečistoty ze dna i stěn bazénu budou se hodit poloautomatické vysavače či automatické vysavače. Také se vysráží těžko odstranitelný vodní kámen. Tím pádem voda v bazénu již nevypadá esteticky a rozvíjejí se v ní bakterie a další zdraví škodlivé mikroorganismy. Abyste tomu zabránili, je nutné zahradní bazén pravidelně čistit. Jaký bazénový vysavač, filtraci do bazénu a bazénovou chemii vybrat, aby odstranit nečistoty, které se objevily v bazénu po zimě, ale i během používání, a jak to udělat správně?

Čištění vody a bazénu na jedné straně zvyšuje komfort jeho používání a chrání před alergiemi, na druhé straně umožňuje méně častou výměnu vody a snižuje náklady s tím spojené. Bez ohledu na to, jaký typ bazénu máte: nafukovací bazén, samonosný bazén nebo stojanový bazén, většiny nečistot z vody a stěn bazénu se snadno zbavíte, pokud máte správné vybavení, jako je vysavač, vhodná filtrace a chemikálie.


V tomto článku:

1. Čištění dna bazénu – automatické vysavače versus ruční vysavače

2. Čerpadla na čištění zahradních bazénů

3. Bazénová chemie a čistota vody

4.  Domácí způsoby čištění bazénu

5. Jak vyčistit dno bazénu po zimě?



Čištění dna bazénu – automatické vysavače versus ruční vysavače

Základní bazénové příslušenství pro odstraňování nečistot z vody viditelných pouhým okem zahrnuje teleskopickou tyč se síťkou a kartáč s měkkými štětinami a profilovanými okraji, kterými odstraníte nečistoty ze dna a stěn bazénu. Pokud pomocí bazénové sítě odstraníte plovoucí nečistoty z povrchu, tak stěny a dno bazénu je třeba vyčistit kartáčem. Ruční odstranění nečistot však není ani příliš pohodlné ani dostatečně účinné, a pro vás to znamená více práce, obzvlášť při údržbě bazénu po zimě.

Mnohem pohodlnější, a především účinnější než ruční bazénový vysavač, který se připojuje na filtraci, je robotický vysavač. Ruční vysavače jsou levné a snadno se používají, ale budou fungovat pouze v případě pokud je váš bazén menších rozměrů (malé samonosné a nafukovací bazény, dětské bazény). Skládají se z teleskopické trubice, kartáče a filtru, který čistí vodu, která jím protéká.

Pokud máte velký stojanový bazén, doporučujeme vyčistit dno bazénu robotickým vysavačem. Toto zařízení se samostatně pohybuje po dně bazénu a odstraňuje větší nečistoty – stačí jej naprogramovat nebo ovládat dálkovým ovladačem. Pro vás to znamená navíc ušetření času a práce.

Čerpadla na čištění zahradních bazénů

Použití bazénového čerpadla umožňuje zbavit se drobných nečistot, jak z bazénové vody, tak i bazénu. Na výběr jsou dva typy filtrace - pískové filtrace a kartušové filtrace – výběr čerpadla závisí především na množství vody v zahradním bazénu, která bude filtrovaná, a kterou má filtrace vyčistit.

Bazénová čerpadla k pískové filtraci využívají křemičitý písek s vhodnou granulací. Fungují na sacím, tlakovém principu, to znamená, že nasají špinavou vodu do filtraci a poté ji po přefiltrování vytlačí zpět do bazénu. Navíc je voda díky filtraci v neustálém pohybu, což zabraňuje růstu řas v bazénu. Tento typ čerpadla se obvykle instaluje do velkých bazénů.

Filtrační čerpadlo s kartušovým filtrem se skvěle hodí pro menší a středně velké bazény, často je ním vybavena i zahradní vířivka. V letní sezóně je nejlepší, když čerpadlo nasává vodu do filtrace pravidelně. Kartušové filtry jsou relativně levné, ale s takovým filtračním čerpadlem je potřeba měnit vodu v bazénu o něco častěji než v případě pískové filtrace.

Důležité! Úklid bazénu pomocí vysavače a filtračního čerpadla výrazně zlepší kvalitu bazénové vody, ale neučiní ji křišťálově čistou. Stejně důležité je používat bazénovou chemii, která vodu dezinfikuje. Většina chemických přípravků do bazénu je na bázi chloru.

Bazénová chemie a čistota vody

Bazénová chemie se používá jak k úpravě bazénové vody po zimě, tak i profylakticky – k zamezení růstu řas a zdraví škodlivých mikroorganismů. Dá se jí dávkovat ručně nebo automaticky – k tomu slouží jednoduchá zařízení jako skimmer, generátor chloru a všechny dávkovače, které se drží na vodní hladině.

Aby bylo používání bazénové chemie účinné, je potřeba začít s měřením hodnoty pH vody speciálním testerem. Pokud pH nemá správnou hodnotu (v rozmezí 7,2-7,4), nebude bazénová chemie fungovat tak, jak slibuje výrobce.

Je těžké si představit efektivní čištění dna bazénu bez pravidelného používání chloru. Bazénový chlor ve formě tablet, kapaliny nebo granulí dezinfikuje bazénovou vodu a chrání ji před organickou kontaminací, plísněmi, bakteriemi a viry. Čas od času, nejen po zimě se vyplatí provést tzv. šokovou chloraci, která spočívá v aplikaci velkého množství chloru do vody, nejlépe přes skimmer. Díky této úpravě se získává křišťálově čistá voda bez růžového sedimentu, jde také o osvědčený způsob čištění, jak dna bazénu, tak stěn v bazénu.

Alternativní metodou, jak vyčistit bazén bez chlorace, je použití dezinfekčních prostředků na bázi aktivního kyslíku pro bazény. Jsou o něco dražší metodou, která má ovšem nezpochybnitelnou výhodu, že na rozdíl od chloru nedráždí pokožku ani sliznice, takže je vhodná i pro malé děti a alergiky.

Pokud máte zahradní bazén, měli byste mít k němu rovněž chemický přípravek proti řasám. Je mnohem účinněji než bazénový kartáč nebo vysavač, odstraňuje kluzké usazeniny ze dna a stěn a navíc řasy způsobující zelené zbarvení vody. Jak vyčistit bazén od řas? Jednoduše, aplikací přípravku proti řasám, který zároveň dočasně zabrání množení dalších mikroorganismů.

Na trhu jsou dostupné i přípravky, které umožňují odstranit bělavý povlak z bazénů. Nadbytek vápníku, typický pro nadměrně zásaditou vodu, která se projevuje tvorbou usazenin vodního kamene, které se usazují nejen na dně a stěnách, ale také na prvcích konstrukce a filtračních čerpadlech, což někdy vede k jejich nevratnému poškození. Abyste se ho zbavili, postačí použít přípravek, který sníží hodnotu pH vody na optimální úroveň.

Domácí způsoby čištění bazénu

Lidé, kteří se zdráhají používat k údržbě vody v bazénu chemikálie, mohou použít jednu z následujících dvou metod.

První metodou je čištění vody vitamínem C. Kyselina askorbová téměř okamžitě zlepší průzračnost vody a odstraní většinu žlutého a hnědého zákalu způsobeného železem usazeným ve vodě. Její působení je však krátkodobé a dočasné, protože nezabraňuje růstu bakterií ani jiných mikroorganismů. Proto také není vhodná, pokud je potřeba očistit bazén po zimě.

Zahradní bazén můžete čistit také solí, která má přirozené baktericidní vlastnosti a při hydrolýze působí jako chlor. Musíte však počítat s tím, že chlorid sodný může způsobit korozi kovových částí bazénu, a to byste rozhodně nechtěli.

Jak vyčistit dno bazénu po zimě?

Když je venku teplo a blíží se léto a čas relaxace na zahradě, je vhodná doba na úklid zahradního bazénu. Jak to udělat? Nejprve opatrně vysajte nečistoty a poté otřete dno a stěny bazénu vlhkým hadříkem nebo měkkým kartáčem namočeným ve vodě s přídavkem určeného saponátu nebo prostředku na mytí nádobí. Poté nečistoty smyjte tlakovým čističem a vyčistěte bazénové čerpadlo. Hotovo! Můžete nalít čerstvou vodu do bazénu a užít si osvěžující koupání na vlastní zahradě.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Extrudovaný polystyren pod bazén – jak ho položit?


Jak postavit bazén?


Který bazén je lepší – samonosný s nafukovacím límcem nebo s kovovou konstrukcí?


 

Zpět