Jak vyčistit rohovou sedací soupravu a pohovku? Domácí způsoby a přípravky z obchodu
To, co použijeme k čištění čalouněného nábytku – rohové pohovky, pohovky nebo křesla - závisí na typu čalouněné látky a druhu skvrny. Můžeme to udělat domácími způsoby – například pomocí sody, kyseliny citronové, bramborové mouky. Pokud však nejsme přesvědčeni o účinnostech těchto metod, v obchodech najdeme hotové přípravky a čisticí prostředky na nábytek. Další možností je najmout profesionální firmu, která tyto služby poskytuje (samozřejmě za poplatek).
Čištění pohovky potažené čalounickou látkou
Moderní rohové sedací soupravy a rohové pohovky jsou často čalouněny látkami, které mají speciální vlastnosti, které je chrání před vniknutím nečistot. Díky tomu lze většinu nečistot snadno odstranit pouze pomocí vody a měkkého hadříku. Mnoho obchodů také nabízí moderní rohové sedací soupravy do obývacího pokoje a pohovky s čalouněním, které má vodoodpudivé vlastnosti - v tomto případě rozlitá tekutina nepronikne do látky okamžitě, ale bude se na jejím povrchu hromadit ve formě kapek, co usnadní její odstranění.
Luxovaní
Bez ohledu na to, zda se jedná o velké rohové sedací soupravy do obývacího pokoje, malé rohové sedací soupravy do obývacího pokoje nebo pohovky, čištění začínáme vždy důkladným luxováním čalounění. K odstranění prachu ze všech zákoutí použijte vhodný nástavec vysavače.
Odstranění zvířecích chlupů
Zvířecí chlupy je nejlépe odstranit pomocí vysavače (můžete si koupit speciální nástavec na odstraňování chlupů; bude také užitečný pro čištění koberců). Zbytků se můžeme zbavit válečkem na oblečení. Dalším snadným způsobem, jak dostat zvířecí chlupy z pohovky, je použití gumové rukavice. Nasadíme rukavice a namočíme do studené vody. Po otření povrchu čalounění takovou rukavicí se vytvoří klubíčko, které lze snadno odstranit.
Správné čištění pohovky
Jak vyčistit pohovku domácími způsoby? To do značné míry závisí na tom, jak moc je čalounění znečištěné. Pokud chcete jen osvěžit čalounění z látky, bude fungovat voda smíchaná s trochou jaru nebo pracího prášku. Chcete-li z pohovky odstranit větší nečistoty, můžete je očistit sodou smíchanou s vodou a citronovou šťávou (podíl - 2 litry teplé vody, 2 čajové lžičky jedlé sody a šťáva z jednoho citronu). V takovém roztoku namočte hadřík a otřete gauč.
Odstranění různých skvrn
Jak vyčistit pohovku od odolných skvrn? Nejdůležitějším pravidlem je jednat co nejdříve, protože je vždy snazší odstranit čerstvé skvrny.
Skvrny od čaje, kávy a vína
Pokud některý z členů vaší domácnosti nebo hostů rozlije čaj nebo kávu, nemusíte se bát. Takovou skvrnu osušte papírovou utěrkou a „operte“ mýdlovou vodou nebo jarem na nádobí. Látku pohovky můžeme také umýt vodou.
A jak vyčistit skvrny od červeného vína na pohovce? Toto místo musíte co nejdříve osušit papírovou utěrkou, poté posypat solí nebo jedlou sodou a nechat je několik hodin působit. Někteří také doporučují nalít na skvrnu bílé víno.
Mastné skvrny a skvrny od krve a ovoce
K čištění pohovky od těchto druhů skvrn se doporučuje například žlučové mýdlo na odstraňování skvrn. Dalším jednoduchým způsobem, jak očistit čalounění od mastných skvrn, je posypat je kosmetickým talkem nebo bramborovou moukou a nechat několik minut působit. Pak stačí tato místa vyluxovat a otřít vlhkým hadříkem.
Jak odstranit skvrny od moči domácího mazlíčka z pohovky?
Jak vyčistit pohovku, když máme domácí mazlíčky? V případě vlastnictví domácích zvířat je snadno pohovku zašpinit. Už dříve jsme zmínili účinné odstraňování zvířecích chlupů pomocí vysavače a válečku na oblečení nebo gumových rukavic. Jak se ale zbavíte skvrn od moči? Samozřejmě musíte skvrnu co nejrychleji vysušit kuchyňským papírovým ručníkem. Poté čalounění otřít studenou vodou a pokapat citronovou šťávou. Kypřící prášek bude také dobře fungovat. Nejlepší je nechat oba produkty přes noc a ráno stačí pohovku otřít měkkým hadříkem. Díky tomu efektivně odstraníme skvrny a neutralizujeme nepříjemné pachy.
Čištění pohovky z kůže nebo ekokůže
Jak čistit pohovku z přírodní nebo umělé kůží (tzv. ekokůže)? Kožená pohovka nebo pohovka z ekokůže vyžaduje jiné metody čištění než látková pohovka. Pokud jde o domácí čisticí prostředek, bude stačit roztok mýdla a vlažné vody.
Dobře vyždímaným hadříkem jemně otřete skvrny. Poté, pro obnovení vzhledu takové pohovky, aplikujete na pohovku rostlinný olej. Kožená pohovka nebo kožená rohová sedací soupravu se spací funkcí do obývacího pokoje - oboje lze také čistit dětskými vlhčenými ubrousky.
Čištění sedacích souprav přípravky z obchodu
V obchodech najdete hotové přípravky pro péči čalouněného nábytku, impregnační a čisticí prostředky. Nezapomeňte si vybrat přípravek, vhodný pro typ čalounění, které má naše pohovka. Přípravky na čištění látkového čalounění jsou k dispozici ve formě šamponu, pěny nebo suchého spreje na odstranění skvrn. Poslední přípravek pomáhá účinně vyčistit složitě odstranitelné skvrny (např. skvrny od tužky, mazivo, dehet).
Podle odborníků koženou pohovku nepoškodíme, pokud použijeme speciální přípravky, například ve formě krémů. Před čištěním pohovky zakoupeným přípravkem stojí za to jej vyzkoušet - na nejméně viditelné místo naneseme přípravek a sledujeme, zda se kůže neodbarvuje. Pokud ne, můžeme přistoupit k čištění.
Praní pohovky - využijme služeb profesionálních společností
Pokud jsou na čalounění těžko odstranitelné skvrny a nečistoty, které se bojíme sami vyčistit, je nejlepší si nechat pohovku nebo rohovou sedací soupravu vyčistit odborníky, kteří tento typ služby provádí. Profesionálové budou vědět, jak daný typ čalounění vyčistit, aby nábytek získal svůj původní vzhled. Ve větších městech jsou náklady na cestu k zákazníkovi zdarma a poplatek za služby závisí především na typu a velikosti nábytku a typu čalounění. Čištění koženého čalouněného nábytku je dražší než látkového čalounění.
Důležitá doporučení
Čistá pohovka nebo čistá rohová sedací souprava jsou dekorací interiéru. Proto stojí za to se o ně starat - základem je pravidelné luxovaní a odstraňování skvrn, jakmile se objeví.
Pokud se rozhodneme použít nějaký prostředek nebo přípravek k čištění pohovky nebo rohové sedací soupravy, měla by být předem provedena zkouška v neviditelné části čalounění.
Měli bychom také pamatovat na to, že pokud čistíme látkové čalounění roztokem vody a vhodného čisticího prostředku, měli bychom hadřík velmi dobře vyždímat. Měl by být mírně vlhký, ale ne mokrý, jinak by to mohlo způsobit nevzhledné šmouhy nebo skvrny na čalounění.