Jak vyčistit sprchový kout - máme pro vás osvědčené způsoby!
V malé koupelně bude sprchový kout mnohem lepší volba než vana, ale mít ho vyžaduje pravidelné čištění. Při každé koupeli stéká po skleněných stěnách voda s mýdlem. To má za následek vznik nevzhledných skvrn a vodního kamene, jejichž odstranění bez příslušných přípravků může být docela problém. Jak rychle a efektivně vyčistit sprchové zástěny? Seznamte se s osvědčenými způsoby čištění sprchového koutu!
V tomto článku:
1. Jak vyčistit sprchový kout?
2. Čištění sprchového koutu domácími způsoby
3. Jak vyčistit sprchový kout? Další spolehlivé metody
4. Pár tipů pro péči o sprchovou kabinu
Jak vyčistit sprchový kout?
Nejjednodušší je samozřejmě koupit si hotové přípravky ve sprejí. Jejich účinnost je vysoká, ale toto řešení má své nevýhody. Za prvé, většina těchto typů čistících prostředků obsahuje vysoce žíravou kyselinu chlorovodíkovou, která často zhoršuje příznaky alergií. A co víc, nesprávně používané odvápňovací prostředky mohou poškodit sklo do sprchového koutu a sprchové zástěny a dokonce koupelnové obklady a sprchy v koupelně.
Domácí metody čištění sprchového koutu jsou stejně účinné, ale rozhodně ekologičtější. Čistící prostředky připravené doma mají na rozdíl od koupených plně chemických látek zcela přírodní složky, díky nimž jsou zdravotně a ekologicky nezávadné a doporučují se pro alergiky. A co víc, když se rozhodnete pro domácí přípravky, můžete z dlouhodobého hlediska hodně ušetřit.
Čištění sprchového koutu domácími způsoby
Většinu domácích čistících prostředků pro váš sprchový kout můžete připravit s použitím toho, co již máte ve své kuchyni. Jak vyčistit sprchový kout?
Ocet – účinná zbraň v boji s vodním kamenem
Bez octa je těžké si představit, udržovat domov v čistotě. Tento oblíbený přípravek se po staletí používá k odstranění vodního kamene, zejména na keramických a skleněných površích. Ocet je také skvělý na čištění sprchového koutu a na glazované obklady, které mají stálý kontakt s vodou. Přestože má pronikavou vůni a silné působení, k čištěným povrchům je velmi šetrný - neodbarvuje ho ani nematní.
Připravte si nádobu s rozprašovačem, poté do ní nalijte vodu a ocet ve stejném poměru a jemně promíchejte. Výsledný roztok nastříkejte na sprchové dveře, zástěny a keramické obklady použité k obložení sprchového koutu. Počkejte čtvrt hodiny, poté celek otřete měkkým hadříkem a celou kabinu opláchněte vodou. Nakonec stěny otřete čistým suchým hadříkem. Použijte roztok vody a octa k čištění sprchových tyčí a dalších prvků k odstranění vodního kamene, plísní a jiných nečistot.
Čištění sprchového koutu jedlou sodou
Jedlá soda vám umožní nejen rychle a efektivně vyčistit sprchový kout, ale také jej dezinfikovat. Proto se vyplatí ji použít k odstranění hub a plísní na těžko přístupných místech sprchového koutu, například v kolejnicích sprchových dveří.
Kombinace jedlé sody a peroxidu vodíku bude fungovat ještě efektivněji než samotná jedlá soda. Tato směs by měla být aplikována na plíseň po dobu 10-15 minut, poté je potřeba důkladně vydrhnoutr nečistoty starým zubním kartáčkem a opláchnout vodou.
Použitím směsi jedlé sody a peroxidu vodíku účinně vyčistíte sprchové kouty, stejně jako barevné spáry a sprchové vaničky a obnovíte jejich původní vzhled.
Kyselina citronová místo octa
Čím vyčistit sprchový kout, pokud preferujete přírodní čistící prostředky, ale dráždí vás vůně octa? Vhodná bude kyselina citronová! Do sklenice vody přidejte dvě polévkové lžíce kyseliny, roztok nalijte do nádoby s rozprašovačem a nastříkejte roztok na skleněný povrch kabiny. Po několika minutách otřete stěny sprchy měkkým hadříkem, opláchněte sprchový kout teplou vodou a vytřete do sucha.
Kyselina citronová má svěží, příjemnou vůni a zároveň odstraňuje vodní kámen, má antibakteriální a protiplísňové účinky a bělící vlastnosti.
Jak vyčistit sprchový kout? Další spolehlivé metody
Leštidlo nebo prostředek na mytí nádobí
Skleněné sprchové kouty lze také čistit prostředkem na mytí nádobí. Získáte tak čistý a lesklý povrch bez mýdlových skvrn a vodního kamene.
Způsob aplikace je úplně stejný jako v případě octa nebo kyseliny citronové – stačí přidat leštící prostředek do vody a následně směs nastříkat na stěny sprchového koutu a obklady. Za pár minut uvidíte velký rozdíl!
Stejně účinný na čištění sprchového koutu je prostředek na mytí nádobí, který má leštící účinek. Po nanesení na čištěný povrch se vytvoří pěna, kterou je třeba po vyčištění sprchy opláchnout. Nakonec je potřeba stěny kabiny a její dveře otřít měkkým hadříkem.
Čištění sprchového koutu parou
Místo speciálních čistících přípravků můžete sprchový kout čistit také moderními a zcela ekologickými metodami, například pomocí přístrojů, jako je parní čistič. Ten je skvělý pro choulostivé plasty, protože odstraňuje vodní kámen a jakékoliv další nečistoty bez drhnutí, čímž snižuje riziko poškrábání. Vodní pára se dostane i do zákoutí v kolejnicích nebo mezi panty.
Pár tipů pro péči o sprchovou kabinu
Čištění sprchového koutu není lehká práce, měli byste proto dodržovat několik pravidel, díky kterým budete sprchový kout uklízet méně často.
Po každé koupeli otřete sprchové zástěny speciální gumovou stěrkou na vodu, můžete použít také hadřík z mikrovlákna. Nezapomeňte otevřít dveře kabiny a použít koupelnový ventilátor nebo pokud možno místnost vyvětrejte, aby kabina rychleji vyschla.
Snažte se alespoň jednou týdně vyčistit sprchový kout pomocí výše popsaných domácích prostředků. Předejdete tak usazování nečistot a vodního kamene a množení plísní a bakterií. Pamatujte, že čištění sprchového koutu se provádí vždy shora dolů.
K čištění sprchových koutů nikdy nepoužívejte abrazivní čistící přípravky, jako jsou pasty nebo krémy. Mohou poškrábat skleněné povrchy a na první pohled neviditelné škrábance, přivedou k tomu, že sprchové kabiny se budou rychleji znečištovat a jejich stěny vytvoří prostředí pro obydlí mikroorganismů.
Jak umývat sprchový kout, aby se na něm netvořil vodní kámen?
Každé tři měsíce proveďte velmi důkladné čištění a impregnaci sprchového koutu. Na trhu je k dostání mnoho přípravků, které vytvoří na povrchu dveří a stěn speciální hydrofobní povlak, který způsobí rychlejší stékání vody, čímž se zabrání tvorbě vodního kamene a jiných skvrn. Cena takového přípravku je kolem pár stovek korun.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Dlažba a obklady do koupelny Oslo Grey | Dlažba a obklady do koupelny Ambrosio | Dlažba a obklady do koupelny Reflection | Dlažba a obklady do koupelny Azteca |