Jak vyčistit zažloutlý nábytek -4 účinné způsoby čištění nábytku

08.03.2022

Bílý nábytek je již dlouhou dobu velmi žádaným prvkem vybavení interiéru. Může být ozdobou kuchyně navržené v jakémkoliv stylu. I přes jeho oblibu, pořad však ještě přetrvávají obavy při jeho nákupu. Jak jste jistě uhodli, obavy se týkají skutečnosti, že nábytek je náchylný ke žloutnutí. Pamatujte však, že pokud o nábytek budete správně pečovat – bude vám sloužit a vypadat atraktivně po mnoho let. Prozradíme vám, jak pečovat o bílý nábytek a jak vyčistit ten již zažloutlý.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

V tomto článku:

1. Proč čela bílého nábytku žloutnou?

2. Ochrana proti žloutnutí

3. Bílý kuchyňský nábytek. Proč může být problematický?

4. Jak čistit bílý kuchyňský nábytek? Hlavní pravidla

5. Čím vyčistit zažloutlý nábytek?

6. Jak můžeme čistit lakovaný bílý nábytek?



Proč čela bílého nábytku žloutnou?

Pokud jde o bílý nábytek a jeho žloutnutí, je na místě zmínit, že hlavním problémem je použití nekvalitních materiálů pro jeho výrobu. Ani jejich lakování nemusí z dlouhodobého hlediska přinést požadované efekty. Mezi faktory, které ovlivňují jeho žloutnutí, patří vlhkost, voda a UV záření. Také tabákový kouř může negativně ovlivnit vzhled bílého nábytku. Neváhejte však s nákupem nábytku, jako jsou bílé kuchyňské sestavy, pokud jsou pro vás tím vytouženým prvkem vybavení. Pokud se pro ně rozhodnete, správnou péčí a výběrem vhodných přípravků k čištění můžete zabránit jejich žloutnutí, a pokud přece jen časem zežloutnou, existují způsoby, jak jim vrátit jejich bílý odstín. Rady, které jsme pro vás připravily, určitě vás navedou, jak se správně o nábytek starat nebo jak mu vrátit původní barvu a vzhled.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Ochrana proti žloutnutí

Jak už víte, nábytek může časem zežloutnout. To je způsobeno nepříznivými podmínkami panujícími v daném prostředí, jako je vysoká vlhkost, UV záření a tabákový kouř. Můžete tomu zabránit. Ovšem vědět, čím vyčistit zažloutlý bílý nábytek, vám nestačí. V první řadě je nejdůležitější předejít žloutnutí bílého nábytku. Jednou z nejdůležitějších věcí je zde pravidelné čištění nábytku hadříkem a vodou. Teprve pak na řadu přicházejí čisticí prostředky. V první řadě kuchyňská čela skříněk je třeba pravidelně utírat hadříkem nebo prachovkou od prachu. Pokud tuto činnost zopakujete alespoň jednou týdně, předejdete částečně pozdějším odolnějším skvrnám, které je složitěji odstranit . Další věcí je chránit nábytek před negativními vlivy prostředí v jakém se bílá kuchyňská linka nachází. Nejlepší je postavit nábytek na místo, kde není příliš vysoká vlhkost. Pak je nutné jej chránit před nadměrným UV zářením, čemu pomůže jeho umístění ne přímo k oknu. V místnosti s bílým nábytkem je také vhodné nekouřit, aby kouř nezanechal na nábytku žlutý povlak. V případě že tyto podmínky splníte, nebude vám dlouho dělat starost jeho bílá barva a třeba i to, jak a čím čistit zažloutlý nábytek.

Bílý kuchyňský nábytek. Proč může být problematický?

Výběrem nábytku v bílé barvě získáte velké možnosti pro aranžmá interiéru, ale také musíte počítat s jeho častějším umýváním, aby nábytek zachoval co nejdéle svou původní bílou barvu. S jeho pomocí můžete zařídit interiéry v jakémkoli stylu – minimalistickém, skandinávském, industriálním, loftovém a dokonce i klasickém, vinted nebo glamour. Je to nejuniverzálnější možnost pro aranžmá interiéru. K bílému nábytku můžete použít jakékoliv doplňky a barvy a mít zároveň jistotu, že bílá barva bude ladit s každou jinou. Stačí jen vybrat vhodné provedení. K dispozici jsou dvě možnosti – mat a lesk. Bohužel, i když bílý nábytek v obou provedeních je velmi efektní, potrápit vás můžou zejména horní kuchyňské skříňky, které jsou častěji náchylné ke žloutnutí než další nábytkové prvky. Problém je v tom, že na bílém nábytku jsou méně viditelné usazeniny prachu, mastné skvrny nebo šmouhy, které je třeba nejlépe hadříkem nebo pomocí vody ihned odstranit.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Jak čistit bílý kuchyňský nábytek? Hlavní pravidla

Čištění bílého nábytku je potřeba provádět pravidelně, pokud chcete zabránil žloutnutí nábytku. U bílého nábytku je prvním pravidlem čištění nábytku dodržovat postup umývaní shora dolů. Poté se na umytý povrch nedostanou nečistoty, prachové částice a skvrny od vody. Tento princip funguje při každém úklidu. Nestačí ovšem použit jen hadřík a vodu. Musí být zde zapojené i další přípravky. Čisticí prostředky používané na čištění bílého nábytku - bílých horních a dolních kuchyňských skřínek je velmi důležité nejprve zkontrolovat, abyste viděli, jak budou fungovat. Pozor na to, aby rovnou nanášet přípravky na centrální část nábytku. Je dobré nejprve vyzkoušet jejich účinek na malém, nejlépe neviditelném povrchu, a zjistit zda-li použitý prostředek nepříznivě neovlivní vzhled nebo barvu nábytku. Teprve poté použít na čištění celého povrchu.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz


Čím vyčistit zažloutlý nábytek?

Jak už víte – bílý nábytek žloutne. Je proto čas se zamýšlet, čím můžeme umýt bílý nábytek, který již zežloutl, ať už kvůli nevhodné údržbě, vlivem UV záření, ale také vlivem času, tak aby získal svůj původní vzhled. Při čištění je nejlepší nejprve vyzkoušet domácí prostředky. I když se níže popsané způsoby nejlépe osvědčí při čištění závěsných skříněk, stojacích skříněk a skříněk pod dřez, které byly vyrobeny z masivního dřeva, můžete je zkusit použít i na čištění nábytku z MDF desky nebo dřevotřísky. Jakými domácími prostředky, tedy kromě vody, bílý nábytek čistit?

Základem je čistit skříňky vodou a přípravkem na mytí nádobí. Stačí použít pár kapek přípravku. K mytí použijte hadřík a opatrně jím očistěte povrch kuchyňské linky. Roztok vody s jarem je nejlepší čisticí prostředek pro kuchyňský nábytek a vybavení, protože skvěle odstraňuje tuk a můžete s ním navíc odstranit i ostatní skvrny. Pokud umýváte skříňky vodou, měla by být vlažná. Prostředek na mytí nádobí odstraní obtížné skvrny od mastnoty a většinu mechanických nečistot. Nebudete muset skříňky pracně drhnout. Použijte hadřík či houbičku. Naneste na ně roztok a jemnými pohyby nábytek omyjte

Dalším domácím přípravkem na čištění zažloutlého nábytku je jedlá soda nebo ocet. Oba tyto produkty jsou pověstné svou účinností pro úklid domácnosti, takže se výborně osvědčí i při čištění nábytku.

Co se týče čištění bílých skřínek, budete potřebovat nejen čisticí prostředky, ale také pomůcky na čištění - houbičku, hadřík z mikrovlákna a gumové rukavice.

Pokud se na některé nečistoty domácí metody neosvědčily a nebyly účinné, můžeme použít specializované čisticí přípravky. Třeba je zvolit dle typu nečistot a povrchu, na které budou použity. Bude také nutné pečlivě přečíst si informace uváděné výrobcem, jinak by se mohl povrch nábytku poškodit.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

J

ak můžeme čistit lakovaný bílý nábytek?

Už víte, jaké přípravky použít na čištění bílého nábytku, na co si dát pozor při jeho čištění, co udělat, aby nábytek získal svůj původní vzhled, rovněž se vyplatí také věnovat pozornost lakovanému nábytku a nábytku ve vysokém lesku. Lesklý nábytek je obvykle vyroben z MDF nábytkové desky. Takový nábytek má velmi moderní design, opticky zvětšuje prostor, a tak pokud chcete, aby co nejdéle zachoval svůj svěží vzhled, musí být o něj řádně postaráno. Z těchto důvodů, níže uvádíme rady, co použít na čištění bílého lesklého nábytku a další rady ohledně péče o něj?

V žádném případě nepoužívejte na umývaní lesklého nábytku produkty, jako jsou drsné houby nebo hadříky s abrazivní vrstvou, protože mohou způsobit nevzhledné škrábance na nábytku a dokonce jej poškodit. V případě povrchu ve vysokém lesku, je potřeba se vyhnout násilnému čištění a použít jen jemné přípravky.

Pozor také při používání domácích čisticích přípravků - octa nebo jedlé sody rozředěné s vodou. Tyto přípravky zde nemusí být vhodné, a navíc ocet a soda mohou poškodit lak a roztok vody s mýdlem může způsobit zmatnění povrchu.

Na lesklý nábytek používejte pouze čisticí prostředky ve spreji určené na lakované povrchy, díky nimž bude nábytek nejen čistý, ale i naleštěný – také zde může dobře fungovat obyčejný prostředek na mytí oken, který nanesete hadříkem na znečištěný povrch a navíc poté otřete do sucha .

V případě čištění bílého lesklého nábytku dodržujte výše popsaná pravidla a také vždy kontrolujte popisky produktů na štítkách.


NECHTE SE  INSPIROVAT!

Nábytek do kuchyně Favorit Nábytek do kuchyně Gardena NÁBYTEK DO KUCHYNĚ LARA BÍLÁ LESK Nábytek do kuchyně Adele Bílý Puntík/Bílý

 

Zpět