Jak vyhnat holuby z balkónu? Tipy a triky, která Vám pomůžou se jich zbavit.
Problém návštěv holubů na balkonech nastává zejména ve velkých městech, kde se ptáci množí alarmujícím tempem a stále hledají nová hnízdiště. Nadměrná aktivita holubů na balkoně vede k mnoha nepříjemnostem, proto stojí za to se jich co nejdříve zbavit. Jakou ochranu proti holubům použít na balkony a parapety, a jaké metody proti holubům budou nejúčinnější? V našem článku jsme pro vás připravili tipy a rady jak se účinně chránit proti holubům, a co dát na místa jako jsou parapety a zábradlí balkonů, aby si ptáci na ně nesedali.
V tomto článku:
1. Odpuzování holubů – proč se vyplatí investovat do správných prostředků?
2. Odstraňování holubích hnízd
3. Vizuální metody - modely dravců a létajících draků na balkony
4. Odstrašování ptáků pomocí ochranných hrotů
5. Ochranné sítě a sítě proti ptákům
6. Zvukové a ultrazvukové plašiče ptáků
7. Chemické prostředky, éterické oleje a pachové odpuzovače holubů
Odpuzování holubů – proč se vyplatí investovat do správných prostředků?
Odpuzování holubů z balkonů a parapetů je důležité kvůli nepříjemnostem, jaké mohou způsobit tyto zvířata na našich balkonech. Holuby přenášejí nemoci, včetně asi šedesáti infekčních nemocí (půjde mimo jiné o ptačí chřipku, toxoplazmózu a helmintózu a další nebezpečné nemoci), které jsou pro lidi nebezpečné. Přenášejí také parazity, z nichž je extrémně nebezpečný klíšťák holubí, který může způsobit lymskou boreliózu a virus klíšťové encefalitidy.
Kromě toho, že městští holubi ohrožují naše zdraví, patří mezi ty nezvané hosty, kteří za sebou zanechávají spoustu nepořádku. Ne nadarmo se holubům přezdívá „létající krysy“. Velké množství ptačího trusu a nečistot z holubího hnízda nejen narušuje estetiku balkónu, ale i znemožňuje využití tohoto příjemného prostoru pro odpočinek.
Proto se vyplatí ptáky z balkonu co nejdříve vyhnat, aby váš balkon byl vždy čistý a vy jste nemuseli mít obavy o své zdraví. Ochrana před těmito ptáky je důležitá jak z estetických, tak z hygienických důvodů, v každém domě či bytě je proto dobré provést vhodná opatření proti holubům. Není to vůbec složité a nepřidá vám to moc práce, jako v případě odstraňování následků. Naše tipy a triky vám to usnadní.
Odstraňování holubích hnízd
Stojí za to začít bojovat proti přítomnosti holubů odstraněním všech stop jejich působení. Balkon je proto nutné vyčistit od trusu, peří a zbytku hnízd. S touto činností je třeba začít co nejdříve – ještě předtím než se ptáci zahnízdí v prostorech balkonů.
Odstranění hnízd může ovšem způsobit určité problémy - nelze je totiž odstranit kdykoliv. V tomhle ohledu byste měli postupovat v souladu se zákonem - zákon o ochraně přírody zakazuje ničení ptačích hnízd na fasádách domů, tedy i hnízd holubů z balkonu. Na základě tohoto právního zákonu je odstraňování hnízd možné až po vyhnízdění a po odletu ptáků na zimoviště, tedy v době od října do února následujícího roku. Ve zbývajícím období to tedy není možné. Postarejte se o zamezení přístupu ptactva na místa, kde se mohou zahnízdit, jelikož ptáci, kteří se už zabydleli na balkóně, se budou hůře odpuzovat.
Je proto důležité je odpudit dříve, než si založí hnízdo a nakladou do něj vajíčka.
Vizuální metody - modely dravců a létajících draků na balkony
Jak na to, aby se účinně zbavit obtížných ptáků? Existuje mnoho metod, některé jsou účinnější než jiné. Ptáky lze vyplašit vizuálními způsoby - to jsou nejjednodušší, domácí metody, docela levné a mimořádně efektivní. Používají se k tomu barevné větrníky, balónky nebo rolničky. Ty při pohybu vydávají zvuky, které odstrašují ptáky. Dětské větrníky, létající draci a další prvky umístěné na parapety či balkony, díky tomu, že se na větru pochybují efektivně ptáky odrazují.
Oblíbeným způsobem je také instalace modelů dravců. Pro odpuzení holubů se na zábradlí montuji odpuzovače v podobě vran, havranů nebo jestřábů. Tím, že ptactvo dokonale zná siluety těchto nebezpečných dravců, v místech kde je zahlédnou, tam se obvykle nepřiblíží.
Do balkónových truhlíků lze také umístit další dekorace.
Jedinou nevýhodou takových řešení je vizuální stránka, protože ne každému se líbí tento typ dekorace. Trh je však na potřeby zákazníků natolik připraven, že si téměř každý najde to své. Figurky a pohyblivé dekorativní prvky chrání okenní parapet, balkon a brání ptákům sedat si na zábradlí. Je to dobrý způsob, jak se zbavit nejen různých ptáků, pokud jejich přítomnost není žádoucí.
Odstrašování ptáků pomocí ochranných hrotů
Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak odstrašit nežádoucí ptačí návštěvy, je nasadit ochranné hroty na zábradlí. Hroty jsou účinnou metodou ochrany budov, často se montují na památky a veřejné budovy. Síla hrotů a jejich rozmístění se může lišit, a protože jsou to velcí ptáci, hroty nemusí být příliš hustě uspořádány.
Ochranné hroty by se neměly montovat tak, aby směřovaly dolů, ale také by se neměly instalovat na boční stěny. Tato metoda je účinná, ovšem na malých balkonech takový odpuzovač se může ukázat jako nepříjemný a život komplikující.
Pokud chcete, aby tyto plašiče ptáky nezranily, můžete použít hroty se silikonovými kryty, které holuba ochrání před zraněním, ale zároveň účinně odradí ptáky od posedávaní na zábradlích nebo parapetech.
Ovšem ne v každém případě je tato metoda účinná. Holuby jsou inteligentní zvířata, a proto nesednou na parapetu či zábradlí, ale rovnou na balkon.
Ochranné sítě a sítě proti ptákům
Stejně účinné jsou balkónové zástěny a balkonové sítě. Díky dobře nainstalovanými zástěnám a sítím se ptactvo na balkon nedostane, odpadne tak problém s jejich nežádoucí přítomností, přespáváním a především hnízděním.
Instalace sítě není náročná, příslušenství k sítím jistě k tomu účelu pomůže. Užitečné napínací prvky, dráty, svorky a spony, které zabrání sklouznutí sítě. Ta poslouží rovněž v případě, pokud ve vašem bytě bydlí kočka a ráda si na balkoně hraje. Domácí mazlíčci vám díky tomu neutečou a nespadnou.
Na ochranu balkónu můžete použít běžné plotové sítě, ale můžete si pořídit i speciální balkónové sítě.
Dobře mohou fungovat i treláže – mřížky připomínají tradiční dřevěné oplocení. Pokud jsou oka v treláži příliš velká, vyplatí se vysadit a vypěstovat vinnou révu, která nejen zabrání holubům dostat se na balkon, ale udělá z nich dekorativní prvek a zvedne estetickou hodnotu celku.
Zvukové a ultrazvukové plašiče ptáků
Stále častěji se na to, aby se zbavit ptáků, také používají zvukové plašiče a ultrazvukové plašiče. Nevýhodou zvukových plašičů je vysoká hlasitost přístrojů, proto ty nejsou vhodné do hustě obydlených prostorů. Tyto plašiče se především používají na otevřených prostranstvích, letištích, v parcích nebo sadech.
Pro zbavení se ptáků na balkonech ve městech je lepší si pořídit ultrazvukové plašiče, které produkují nízkofrekvenční zvuky. Takové zvuky jsou pro člověka neslyšitelné, ale holubům připadají tak rušivé, že zvířata nebudou sedat na zábradlí balkónu. Plašiče tohoto typu mají většinou směrovaný tok, takže lze zvolit jen malý rozsah ochrany balkónu.
Chemické prostředky, éterické oleje a pachové odpuzovače holubů
Můžete je také odpudit pomoci pachů. Je to docela jemná ale účinná metoda. Na trhu jsou dostupné prostředky, které účinně plaší ptáky. Jejich složení je pro člověka netoxické a obvykle se skládá z přírodních prvků – sloučeniny obsažené v přírodních éterických olejích ptáky účinně odstraší. Speciální přípravky mohou být ve formě kapaliny, prášku, granulí nebo kostek. Existují rovněž gelové přípravky, ovšem z důvodu, že se na gel snadno přilepí prach a jiné nečistoty, je nezbytné jej často měnit, co nebude příliš ekonomické řešení.
Tyto účinné metody je však nutné používat systematicky. Zápach často rychle mizí, a tak je důležité pamatovat na pravidelné umisťování prostředků, zvláště když ptáci hledají místo pro zahnízdění.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Zahradní fontána - jak ji nainstalovat na zahradě