Jak využít hnůj v zahradě?

25.10.2024

Hnůj není nic jiného než přírodní hnojivo živočišného původu. Po staletí se používá v zahradách a k pěstování a je ceněn pro své četné přednosti. Rozhodně bychom se neměli bát jej použít na zahradě nebo v naší zeleninové zahradě, ale stojí za to vědět, jak na to chytře. Znalost základních pravidel, hnojení plodin a zahradních rostlin hnojem může přinést patřičné výsledky, ovšem nesprávné použití může být pro naše rostliny skutečnou katastrofou.

Pojďme se tedy podívat, jaké výhody má správné používání hnoje, jak jej dávkovat a jaké druhy hnoje můžeme na zahradě použít.

Jak využít hnůj v zahradě?


V tomto článku:

1. Hnojení hnojem – proč se vůbec vyplatí používat hnůj nv zahradě?

2. Jaké rostliny by se měly hnojit hnojem? Přirozené hnojení rostlin

3. Jaké typy hnoje existují? Granulovaný kravský hnůj, sušený hnůj a tekuté hnojivo

4. Hnojení hnojem na podzim – kdy přesně hnojit hnojem? Podzimní hnojení zeleniny, stromů a keřů

5. Jak toto hnojivo používat? Jak dávkovat granulovaný hnůj a jak používat suchý hnůj? Ekologické hnojení - pravidla použití



Hnojení hnojem – proč se vůbec vyplatí používat hnůj nv zahradě?

Hnojení hnojem je jednou z nejstarších praktik pro zlepšení kvality půdy. I když je hnůj v moderním zahradnictví často nahrazován umělými hnojivy, stále má pro mnoho zahrádkářů své jedinečné místo. Organické hnojení hnojem poskytuje našim rostlinám živiny, ale také výrazně zlepšuje strukturu půdy. Díky hnojením hnojem je půda propustnější pro vodu a vzduch, což má pro naše rostliny obrovský přínos – kořeny díky tomu mohou snadněji přijímat živiny potřebné pro jejich růst.

Vyplatí se přihnojovat dobytčím hnojem, granulovaným nebo suchým – složení hnoje je jedinečné a rostlinám rozhodně prospívá.

Výjimečné množství živin – jaké jsou výhody hnojení hnojem?

Hnůj je především bohatým zdrojem dusíku, fosforu, draslíku a dalších mikroelementů, které jsou skutečně nezbytné pro správný růst rostlin. Proč je hnojivo na hnůj tak ceněné? Dusík je klíčovou složkou zelené hmoty, fosfor podporuje kvetení a plodování a draslík pomáhá rostlinám odolávat chorobám a nepříznivým podmínkám prostředí. Jak vidíte, tyto živiny umožňují rostlinám se zdravě vyvíjet a produkovat rychlejší a větší úrodů – bez ohledu na to, zda nám záleží na chutném ovoci nebo barevných květech.

Lze používat ke hnojení čerstvý hnůj? Přirozené hnojení zahrady a zeleninové zahrady

Pamatujte však, že hnůj musí být správně připraven, aby byl rostlinami správně absorbován. Čerstvý hnůj, zejména slepičí/dobytčí/koňský hnůj, může být v čerstvém stavu příliš silný – místo toho, aby pomohl našim rostlinám, spálí jejich kořenový systém. Z tohoto důvodu je lepší používat kompostovaný hnůj, který je pro rostliny méně nebezpečný.

Cibule, česnek a hrách reagují obzvláště špatně na čerstvý hnůj.

Proces kompostování může trvat několik měsíců až rok. Při kompostování hnůj ztrácí nepříjemný zápach, jsou odstraněny patogeny nebezpečné pro rostliny a eliminuje se riziko růstu plevelů ze semen obsažených v čerstvém hnoji. Naštěstí to nemusíme dělat sami – můžeme použít hotový kompostovaný hnůj, také ve formě granulí.

Hnojení hnojem – proč se vůbec vyplatí používat hnůj nv zahradě?

Jaké rostliny by se měly hnojit hnojem? Přirozené hnojení rostlin

Pojďme se podívat, jaké okrasné rostliny či zeleninu se vyplatí přihnojit hnojem. Hnojení rostlin hnojem nebude prospěšné pro všechny exempláře. Veškerá naše zelenina, ovoce a okrasné rostliny dobře reagují na hnojení hnojem. Ke hnojení však nepoužívejte příliš mnoho hnoje nebo příliš mnoho jiných hnojiv, protože přebytečné přísady mohou mít pro rostliny také nepříznivé účinky. Příliš mnoho hnoje může vést k nadměrnému zasolování půdy a ke kontaminaci podzemních vod.

Doporučené dávky se mohou lišit v závislosti na druhu hnoje a individuálních potřebách rostlin, ale obecně se předpokládá, že na metr čtvereční půdy by mělo připadat 3 až 5 kg kompostovaného hnoje. Dávky se mohou lišit, pokud hnojíme granulovaným hnojem – nejlépe je držet se dávek uvedených na informačním štítku výrobce.

Jaké rostliny by se měly hnojit hnojem? Přirozené hnojení rostlin

Jaké typy hnoje existují? Granulovaný kravský hnůj, sušený hnůj a tekuté hnojivo

Donedávna byl nejpopulárnější kompostovaný hnůj dobytka nebo směsný hnůj. V současnosti se stále více využívá hnojení granulovaným hnojem. Granulát snadný pro použití, skladování a dávkování lze zakoupit v zahradnictvích - často se používá jako univerzální hnojivo. Suchý granulovaný hnůj může mít různé velikosti granulí. Granulovaný hnůj je bez zápachu, zachovává si živiny a lze jej používat po celou sezónu.

Různé druhy granulovaného hnoje mohou mít také další živiny a být přizpůsobeny specifické skupině rostlin.

Kromě použití takového hnoje se můžeme rozhodnout i pro použití kejdy, tedy tekutého hnojiva.

Jaké typy hnoje existují? Granulovaný kravský hnůj, sušený hnůj a tekuté hnojivo

Hnojení hnojem na podzim – kdy přesně hnojit hnojem? Podzimní hnojení zeleniny, stromů a keřů

Hnůj se nejčastěji používá na podzim, po skončení vegetačního období. V tomto případě má hnůj čas se v půdě rozložit, než přijde jaro a rostliny začnou znovu přijímat živiny. Hnůj může být rozprostřen po povrchu půdy a poté může být půda překopána a smíchána s ornicí.

Přidání granulovaného hnoje do půdy v době výsadby poskytne vašim rostlinám lepší start. Nezapomínejme na to. Při výsadbě můžeme použít i kompost s hnojem.

Hnojení hnojem na podzim – kdy přesně hnojit hnojem? Podzimní hnojení zeleniny, stromů a keřů

Jak toto hnojivo používat? Jak dávkovat granulovaný hnůj a jak používat suchý hnůj? Ekologické hnojení - pravidla použití

Chceme-li přihnojit ovocné stromy nebo keře, posypeme kolem kořenů hnůj. Je potřeba se vyhnout přímému kontaktu hnoje s výhonky a listy. Rozsáhlé kořeny rostliny umožní stromům a keřům absorbovat živiny, i když je hnůj rozmístěn trochu dále od kmene rostliny.

Použití granulované formy hnoje je snadnější, granule lze často jednoduše rozházet kolem rostlin.

Používání hnoje na zahradě má mnoho výhod, ale vyžaduje také patřičné znalosti a umírněnost. Díky němu se můžeme těšit ze zdravých, bujných rostlin a bohaté úrody a zároveň zajistit dobrý stav půdy. Pamatujte, že hnůj není jen hnojivo, ale také cenná složka, která zlepšuje strukturu půdy a podporuje přirozené procesy probíhající v zahradním ekosystému.

Zpět