Jak zařídit kuchyň s jídelnou
Moderní byty, zejména ty v panelových a činžovních domech nebo rodinných domech, jsou stále častěji řešeny tak, aby spojovaly malé uzavřené místnosti v jeden otevřený celek. Open space je jedním z trendů interiérového designu poslední dekády. Přestože spojení kuchyně s obývacím pokojem či jídelnou mají bezesporu určité kouzlo a poskytují mnohem více využitelného prostoru, jsou také náročnější na uspořádání.
Spojení kuchyně a jídelny nebo kuchyně a obývacího pokoje je jedním z nejčastějších řešení. Naši zákazníci se stále častěji ptají, jak zařídit kuchyň s obývacím pokojem, aby vznikl nejen funkční, ale i stylový prostor. S majiteli bytů, ve kterých jsou otevřené prostory, jsme shromáždili nejzajímavější řešení interiérového designu a nejlepší nápady na uspořádání, tak aby kuchyň spojená s jídelnou byla ergonomická a estetická. Podívejte se, jak zařídit kuchyňské prostory spojené s jídelnou či obyvákem, a co v takových prostorech nesmí chybět!
V tomto článku:
1. Uspořádání kuchyně s jídelnou – dobrý návrh je nezbytný
2. Na co je dobré pamatovat při plánování společného interiéru?
4. Funkční nábytek do kuchyně a jídelny
5. Jídelní kout – přehledný prostor pro stolování
6. Kuchyň s jídelnou ve společném prostoru – na co stojí pamatovat!
Uspořádání kuchyně s jídelnou – dobrý návrh je nezbytný
Ne nadarmo každým rokem přibývá počet interiérových designérů a dekoratérů, kteří se specializují na tvorbu bytových aranžmá. Rovněž na internetu najdete nespočet inspirací, zobrazujících atraktivně uspořádané interiéry otevřené kuchyni. A pravděpodobně mnohé z nás napadlo, zdali využít služeb profesionála k vytvoření takového vysněného interiéru ve vlastním domově. Samozřejmě je to vhodné řešení, ovšem není nejlevnější. Podle nás každý s trochou vůle a kreativity takový projekt úspěšně zvládne sám. Takže pokud máte v bytě či domě otevřeny půdorys, máme pro vás pár rad a tipů, jak v kuchyni zařídit funkční pracovní prostor a jídelnu.
Na co je dobré pamatovat při plánování společného interiéru?
Při plánování dispozice kuchyně spojené s jídelnou nebo jídelny s kuchyňským koutem je třeba v první řadě vzít v ohled velikost místnosti. Pokud máte velkou kuchyň otevřenou do jídelny nebo obývacího pokoje, jistě se nabízí spoustu možností uspořádání. Ovšem v případě malých kuchyní je třeba promyšlenější plán. V kuchyni spojené s jídelnou, bez ohledu na dispozice a velikost, se však vyplatí vhodně a funkčně umístit všechny prvky vybavení a výzdoby. Místnosti, které plní několik funkcí současně, by měly být rozděleny do zón, které definují jejich účel. V případě kuchyně s jídelnou jsou dvě hlavní - varná zóna a jídelní zóna.
Zóna vaření
Zóna vaření neboli kuchyňská zóna celá slouží k přípravě pokrmů, ale také k ukládání potravin, spotřebičů a kuchyňských doplňků.
Princip pracovního trojúhelníku
Uspořádání kuchyňské linky by mělo vždy vycházet z principu pracovního trojúhelníku. Podle svého hlavního předpokladu by měl být nejdůležitější kuchyňský spotřebič, jako je dřez, lednice a varná deska nebo sporák, umístěn na vrcholech trojúhelníku nakresleného s ohledem na půdorys místnosti. Strany trojúhelníku a zároveň spojnice vrcholů by měly být pokud možno překryty pracovní deskou.
Proč je použití pracovního trojúhelníku tak důležité při zařizování kuchyňské linky a kuchyňských interiérů? Protože právě toto uspořádání pracovní desky, nábytku a spotřebičů vám zaručuje ergonomii použití a maximální funkčnost.
Funkční nábytek do kuchyně a jídelny
Při hledání vhodného nábytku do kuchyně s jídelnou se vyplatí zaměřit se na takový, který vám umožní maximálně využít veškerý dostupný pracovní prostor. Pro tento účel můžete použít modulový kuchyňský nábytek, tedy jednotlivé prvky, které lze libovolně kombinovat a doplňovat. Podle našeho názoru je zde takové řešení nenahraditelné. Modulární nábytek umožňuje vytvořit individuální a mimořádně funkční uspořádaní každé pracovní zóny bez výjimky. Kuchyně je díky němu ergonomická a mimořádně funkční, a to platí nejen pro kuchyň ale i jídelnu či obývací zónu.
Jaké prvky lze nalézt v modulárních kuchyních? Budou zde jak horní, tak spodní skříňky s klasickým otevíráním, skříňky s pohodlnými zásuvkami nebo vybavené cargo koši a další, jako jsou skříňky pod dřez a varnou desku. Co je velmi důležité, modulární nábytek vám umožňuje instalaci vestavěných domácích spotřebičů, jako je trouba, mikrovlnná trouba nebo myčka nádobí. Stojí za to zdůraznit, že spodní skříňky s pracovní deskou můžete využít rovněž jako kuchyňský ostrůvek. Samotný ostrůvek je navíc dokonalým kusem nábytku, který oddělí kuchyňskou část a jídelnu.
Modulový nábytek se doporučuje zejména do malé kuchyně s jídelnou, dobře se uplatní i v úzkých kuchyních v panelových domech. Na tomto místě je těžké nezmínit ještě jedno, naprosto mimořádné řešení, které je novinkou na trhu. Mluvíme o kuchyňské lince se spotřebiči. Výrobci nábytku, ve snaze splnit očekávání zákazníků, připravili kompletní sestavy skládající se z nábytku a nejdůležitějších kuchyňských spotřebičů. Níže můžete nalézt příkladové sestavy dostupné v síti obchodu BauMax!
Jídelní kout – přehledný prostor pro stolování
Při plánování víceúčelového aranžmá interiéru by měla být věnována stejná pozornost oběma zónám. Perfektně řešená kuchyně je jen půlka úspěchu. Neméně důležité je ovšem optimální zařízení také všech prvků vybavení jídelny.
Těžko nesouhlasit s tvrzením, že hlavním prvkem vybavení jídelny je především funkční jídelní stůl a pohodlné židle. Stůl by měl být dostatečně velký, aby si u něj pohodlně usedla celá rodina. Můžete si také vybrat rozkládací model stolu, který poskytne další prostor pro stolování během oslav nebo svátků. Pro denní použití zůstane složený.
Pro ty, kteří kladou důraz především na estetiku, bude ideálním řešením dřevěný nábytek, který je kromě nadčasového vzhledu navíc odolný a funkční. Dřevěný stůl a židle mohou stát na hranici kuchyně a jídelny, aby oddělili jídelnu od kuchyňské části.
Druhou možností je zařídit jídelní kout v rohu místnosti. Toto řešení doporučujeme zejména pokud máte malý byt nebo garsonku. Malá plocha v kuchyni neumožnuje umístěni stolu do středu místnosti.
Stoji také za to dodat, že v celé místnosti by měly být zachovány jednotné barvy a styl aranžmá. Kuchyň a jídelna by měla tvořit jednu místnost, která musí být konzistentní, a to jak v otázce stylu, tak barevného provedení.
Pamatujte, že moderní jídelna nemusí být velká. Nejdůležitější je, aby poskytovala pohodlné místo ke stolování, kde se v klidu najíte.
Kuchyň s jídelnou ve společném prostoru – na co stojí pamatovat!
Dobře promyšlené návrhy kuchyní a jídelen by měly zohledňovat méně na první pohled zřejmé, ale nepochybně důležité věci. Jedním z nich je vhodné osvětlení obou interiérů. Světlo buduje atmosféru, mění interiér, proto je tak důležité. Pro kuchyň a jídelnu bude potřeba několik nezávislých světelných zdrojů. Dobře osvětlená kuchyňská linka umožní osobě připravující jídlo pohodlně pracovat v libovolnou denní a večerní dobu.
V kuchyňské části většinou bude vhodné použít alespoň dvě stropní svítidla – jedno nad pracovní deskou a druhé ve zóně vaření. Za zvážení stojí jeden horní zdroj světla s LED diodami. Perfektním řešením pro jídelní kout je závěsná lampa namontovaná nad deskou stolu.
Svítidla dokážou krásně spojit kuchyň a jídelnu v ucelený celek a dodat interiéru jedinečný charakter, proto jsou nenahraditelnou součástí vybavení, na které nesmíme zapomínat.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Uspořádání kuchyňského nábytku - osvědčené metody pro funkční interiér