Jak zařídit malou zahradu v japonském stylu?
Malá relaxační japonská zahrada je skutečným uměleckým dílem, které odráží harmonii, jednoduchost a klid přírody. Tato jedinečná forma zahradního aranžmá čerpá inspiraci z tradičních japonských zahrad, které jsou symbolem rovnováhy a harmonie. Japonská zahrada je víc než jen sbírka rostlin a dekorativních prvků – je to odraz přírody a její pomíjivé krásy.
V tomto článku se zaměříme na hlavní principy uspořádání zahrady v japonském stylu a na to, jak ve vašem prostoru vytvořit odpočinkové místo, ze kterého bude vyzařovat klid a harmonie. Probereme také charakteristické prvky aranžmá, jako jsou jezírka, kamenné dekorace, rostliny a mosty, které dodávají japonské zahradě její jedinečné kouzlo. Poradíme, jaké rostliny zvolit, jaké barvy v takové zahradě vévodí a jakými designovými technikami lze vytvořit dokonalé místo k relaxaci a meditaci. Projděte se s námi bránami japonské zahrady a objevte tento mystický a krásný prostor, kde se čas jakoby zpomaluje a mysl zklidňuje.
V tomto článku:
1. Jaké jsou nejdůležitější prvky japonské zahrady?
2. Jak založit japonskou zahradu na malém prostoru?
3. Jaké vybavení by měla obsahovat relaxační japonská zahrada?
4. Jaké rostliny vysázet v japonské zahradě?
5. Jak založit japonskou zahradu? - zajímavá řešení pro malé prostory
Jaké jsou nejdůležitější prvky japonské zahrady?
Japonská zahrada se skládá z několika klíčových prvků, které jí dodávají osobitý styl a atmosféru. Zde jsou nejdůležitější prvky japonské zahrady:
-
Voda je jedním z nejdůležitějších prvků v japonské zahradě. Může to být malý bazén, potůček nebo i větší jezírko. Voda symbolizuje klid a mír, očištění a odpuštění. V zahradních jezírkách se často chovají okrasné ryby jako koi kapři
-
Kameny jsou neodmyslitelným prvkem japonské zahrady, symbolizují planetu Zemi. Velké balvany, kamenné cesty, zídky nebo kamenné lucerny dodávají zahradě pocit odolnosti, stability a přirozený půvab. Kameny také symbolizují hory nebo ostrovy.
-
Japonská zahrada se většinou udržuje v tlumených barvách se zaměřením především na zeleň. Sázejí se rostliny charakteristické pro japonské podnebí, jako jsou azalky, třešeň japonská, bambusy, japonské stromy (např. japonský javor) a okrasné trávy. Japonská zahrada se zaměřuje na jednoduchost, asymetrii a jemnost.
-
Dřevěné mosty nebo kamenné cesty jsou běžným prvkem japonských zahrad. Přes zahradní jezírka nebo kamennou úpravu vedou cesty, které dávají strukturu a vedou návštěvníky zahradou. Mosty a cesty symbolizují přechod z jednoho stavu bytí do druhého.
-
Japonská zahrada často obsahuje místo pro meditaci nebo odpočinek. Může to být kamenná lavička, altán nebo místo navržené speciálně k přemýšlení. Takové místo vám umožní soustředit se, rozjímat a relaxovat.
-
Charakteristickým prvkem vybavení japonských zahrad jsou kamenné lucerny. Tyto zahradní dekorace v japonském stylu mají dekorativní i praktickou hodnotu. Tradičně se zahradní dekorace v podobě luceren používají k osvětlení cest. Kromě toho dodávají japonské zahradě specifický charakter.
-
Často v japonských zahradách vznikají úpravy terénu napodobující horské krajiny, kterým se říká „tsukiyama“. Tyto miniaturní skalky a přírodní kompozice s kameny dodávají zahradě trojrozměrnost a hloubku a působí dojmem přírodní krajiny.
Tyto prvky tvoří základ japonské zahrady. V aranžmá je důležité zachovat harmonii, jednoduchost a klid a vytvořit tak prostor, který vede k relaxaci a rozjímání.
Jak založit japonskou zahradu na malém prostoru?
Založení japonské zahrady na malém prostoru vyžaduje vynalézavost a šikovné využití dostupného prostoru. Nejdůležitější je minimalismus – japonský styl se vyznačuje jednoduchostí a minimalismem, takže počet prvků nemůže být příliš velký, zahrada by měla být harmonická, prostor by neměl být přeplněný. Pokud chcete japonskou zahradu zařídit na malém prostoru, určitě omezte počet vybavení a dekoraci.
V malé japonské zahradě by měly být prvky charakteristické pro toto uspořádání. Vzhledem k malému prostoru se však vyplatí použít chytrá řešení. Na malé zahradě je těžké zřídit jezírko nebo dokonce rybníček. Voda by se tam však měla objevit v podobě fontány. Fontány, tedy vodní dekorace do zahrady v japonském stylu, lze zakoupit společně s dalšími kamennými dekoracemi. V případě velmi malých japonských zahrad se vyplatí zvolit nástěnnou fontánu. Minimalistické stylizace japonských zahrad často také využívají takzvané suché potoky, tedy speciálně upravené kameny, které napodobují skutečné potoky a nahrazují element vody v japonských zahradách.
Pravá japonská zahrada se neobejde bez kamenných dekorací a luceren. Kamenné zahradní lucerny na malé ploše by měly být nejen dekorativním, ale i funkčním prvkem, díky tomu lze ušetřený prostor využít na něco jiného. Prostor osvětlený pomocí kamenných lamp se stane okouzlujícím a atmosférickým, jemné bodové osvětlení navíc dodá aranžmá jedinečný charakter, zdůrazní klíčové prvky a umožní využívat zahradu i po setmění.
Jaké vybavení by měla obsahovat relaxační japonská zahrada?
Malá relaxační zahrada v japonském stylu je místem stvořeným především k odpočinku a zamyšlení. Vhodně uspořádaný prostor a funkční vybavení prostor zpříjemní a umožní odpočinek a zklidnění.
V pravé japonské zahradě se často umisťují lavičky. Charakteristické, kamenné nebo dřevěné lavice bez opěradla umožňují sedět a meditovat, spojit se s přírodou a rozjímat nad její krásou. Pokud si chcete zařídit japonskou relaxační zahradu, určitě si pořiďte zahradní lavičky.
Na zahradu můžete umístit i malý stolek a židle. Je dobré, když je nábytek vyroben z přírodních materiálů, jako je kámen nebo dřevo. Vzdejte se však velkých sedacích souprav na zahradu, které dokážou zaneřádit prostor a zcela nezapadají do harmonického a minimalistického japonského stylu.
Nejpopulárnější japonské zahrady jsou často vybaveny altány nebo zahradními pavilony. Je to dobré místo pro umístění zahradního nábytku, co vám umožní relaxovat i za nepříznivého počasí.
Jaké rostliny vysázet v japonské zahradě?
Japonská zahrada je obvykle udržovaná v tlumených barvách a zaměřuje se na rostliny s jemně krásným vzhledem. Zde uvádíme seznam nejlepších rostlin pro japonskou zahradu:
-
Javor japonský - (Acer palmatum): Jedná se o jeden z nejvýraznějších stromů v japonských zahradách. Má krásné listy různých tvarů v odstínech červené, oranžové a žluté. Na trhu jsou dostupné i zakrslé odrůdy, které se skvěle hodí do menších zahrad.
-
Azalka (Rhododendron): Azalky jsou oblíbené v japonských zahradách pro své krásné květy, které se objevují na jaře. Vybírejte odrůdy s jemnými květy, jako jsou azalky japonské.
-
Třešeň japonská, Třešeň sakura: Třešňové květy, symbol Japonska a ztělesnění krásy, jsou jedinečným prvkem japonské zahrady.
-
Bambus: Bambus je důležitým prvkem japonské estetiky. Vybírejte druhy, které se nešíří příliš rychle, abyste se vyhnuli problémům s invazivním růstem, nebo sázejte tyto exempláře v nádobách a venkovních květináčích.
-
Okrasné trávy: Trávy, jako je miscanthus, dochan psárkovitý a kostřava, dodávají japonské zahradě jemnost a texturu. Jejich stébla šlehaná větrem dodávají zahradě dynamický prvek.
Pamatujte, že japonské zahrady jsou jednoduché a minimalistické, takže stojí za to omezit počet rostlin a vybrat ty, které nejlépe odrážejí klidnou povahu zahrady. Při výběru rostlin, kterým se bude ve vaší zahradě dařit, je také důležité vzít v úvahu klimatické a půdní podmínky vašeho regionu.
Zajímavým nápadem je také zasadit rostliny do květináčů a dát je na sezónu na zahradu. Tímto způsobem můžete v našich klimatických podmínkách vytvořit japonské bonsaje i v malých zahradách.
Jak založit japonskou zahradu? - zajímavá řešení pro malé prostory
Styly japonských zahrad se mohou lišit stejně jako proudy v japonské filozofii. Zajímavá řešení a neobvyklé použití oblíbeného nábytku a dekorací mohou vytvořit něco jedinečného. V současnosti i nejpopulárnější japonské zahrady používají zajímavá a moderní řešení, tak aby se návštěvníci mohli v nich cítit co nejlíp.
Zajímavými způsoby, jak uspořádat zahradní prostor v japonském stylu, budou jistě:
-
Nástěnné a závěsné květináče: Pokud máte omezený prostor, zvažte použití vertikálních prostor. Na stěny můžete zavěsit nádoby s rostlinami nebo na dřevěné systémy umístit závěsné květináče. To vám umožní využít těžko přístupný prostor.
-
Vrstvy a výšky: Vytvořte dojem většího prostoru vytvářením vrstev a výškových rozdílů. Použijte kameny, které vytvářejí malé pahorky nebo miniatury horské krajiny. Zavěste květináče nebo vytvořte záhonky v různých výškách.
-
Omezení barev: V malé japonské zahradě se vyplatí omezit paletu barev, aby nedošlo k vizuálnímu přeplácání. Vyberte rostliny s jemnými odstíny zelené a také s několika barevnými akcenty, například bílými nebo jemnými růžovými květy.
-
Optické prodloužení: Aby zahrada vypadala větší, můžete použít několik optických triků. Například umístěním zrcadel na zeď nebo na strategická místa vytvoříte iluzi většího prostoru.
Pamatujte, že klíčem k úspěchu v aranžování japonské zahrady je využít dostupný prostor kreativním způsobem. S těmito tipy se vám určitě podaří vytvořit okouzlující japonskou zahradu i na malém prostoru.