Jak zařídit pokoj pro prvňáčka?
Zahájení vzdělávání na základní škole a nástup do první třídy je pro děti i jejich rodiče velkou výzvou. Každodenní život celé rodiny se během chvilky změní, protože mladý člověk bude od této chvíle věnovat svůj čas nejen zábavě, ale i studiu. Před nástupem do školy se vyplatí popřemýšlet o tom, jak vhodně uspořádat dětský pokoj, aby v něm bylo vše potřebné na plnění školních povinností, ale také mimoškolních aktivit. Nemusí se samozřejmě jednat o zásadní rekonstrukci, stačí připravit místo, které poskytuje optimální podmínky na učení, a také vybavení, jako je psací stůl a židle. Pamatujte však, že stále se jedná o dětský pokoj, proto je třeba vzít v ohled kromě učení rovněž zájmy dítěte, odpočinek a zábavu – proto je tolik důležité správně uspořádat prostor dětského pokoje. Přemýšlíte, jak jej nejlépe zařídit? V tomto článku vám prozradíme, na co se soustředit, aby pokojík byl funkční a poskytl vašemu dítěti ty nejlepší podmínky na učení a zábavu.
V tomto článku:
1. Studium, zábava, odpočinek – jak uspořádat pokojík pro školáka?
2. Pokoj pro prvňáčka – organizace prostoru na učení
3. Úložný prostor - nezbytná součást dětského pokoje
4. Zóna zábavy v pokoji školáka
Studium, zábava, odpočinek – jak uspořádat pokojík pro školáka?
Myšlenka na povinnou školní docházku velmi často vyvolává v mladém člověku smíšené pocity a silné emoce. Vhodné uspořádání dětského pokoje může pomoct dítěti ochotněji se soustředit na nové povinnosti a úkoly. Je velmi důležité probrat s dítětem, jak by si jej představoval, a zapojit dítě do procesu návrhu interiéru, protože výběr nábytku, a dokonce i doplňků může být pro něj velmi důležitý. Při zařizování pokoje pamatujte, že je to stále pokoj dítěte, které si rádo hraje, potřebuje relaxovat a trávit čas se svými kamarády. Jak funkčně uspořádat místnost pro školáka? Hned na úvod se vyplatí rozdělit pokoj na zóny. Tím, že vydělíte místo na učení i na hraní, zlepšíte nejen organizaci místnosti, ale i její celkovou funkčnost. Interiér tímto způsoben zařizujte bez ohledu na to, zda se jedná o malý či velký prostor, včetně toho v podkroví.
Pokoj pro prvňáčka – organizace prostoru na učení
Učební prostor by měl být dobře organizován, aby si dítě snadno udrželo pořádek a mohlo dělat domácí úkoly. Je známo, že prvňáček nebude mít mnoho domácích úkolů, ale úkoly mu určitě chybět nebudou. Při výběru správného nábytku je důležitý nejen jeho vzhled, ale také pohodlí a držení správné polohy těla při učení, protože to má vliv na zdravý vývoj mladého organismu.
Učeň musí mít především pohodlný pracovní stůl. Nejlepší je vybrat si model s možností nastavení pracovní desky. To vám umožní správně přizpůsobit dětský psací stůl výšce dítěte, a to při zachování správného držení těla během učení. Zajistí také dlouhodobé používání psacího stolu, protože z něj dítě tak rychle nevyroste. Psací stůl samozřejmě musí mít i vhodnou desku stolu. Deska stolu by měla být dostatečně velká, aby školák měl dostatek místa na knihy, sešity i na učební pomůcky. Zde se budou hodit různé typy organizérů na školní nebo jiné potřeby. Usnadníte tak uskladnění potřebných pomůcek a udržování pořádku. Navíc dítě si bude moci snadno najít to, co v danou chvíli potřebuje. Nad stolem je dobré zavěsit korkovou nástěnku, na kterou si školák může pověsit rozvrh hodin nebo získané diplomy nebo jiné věci, které jsou pro něj důležité. Dbejte také na vhodné umístění nábytku vzhledem k oknu, které by zajištovalo přísun přirozeného světla.
Pohodlná židle je neméně důležitá jako pracovní stůl. Do pokoje učně se vyplatí zvolit model s nastavitelnou výškou a profilovaným opěradlem, které správně podepře bederní páteř. Židle by měla být vybavena rovněž profilovanými područky a opěrky nohou. Výškové nastavení umožní dítěti samostatně měnit výšku židle a její polohu vůči psacímu stolu, i když dítě vyroste.
Pří zařizování dětského pokoje pro malého školáka nezapomeňte na vhodné celkové osvětlení a osvětlení psacího stolu. Na psací stůl rozhodně bude dítě potřebovat stolní lampičku. Vhodnou volbou je model s nastavitelným ramenem, které umožní nastavit zdroj světla tak, aby neoslňoval oči, a aby se mu u něj dobře pracovalo. Studijní prostor doplní úložné prostory v podobě regálů s policemi a šuplíky, kam si školák bude moci uložit své sešity, knihy a ostatní věci, které bude potřebovat.
Úložný prostor - nezbytná součást dětského pokoje
Dobrá organizace úložného prostoru je v pokoji dítěte velmi důležitá. Šatní skříně a skříňky, které pomáhají udržovat pořádek, jsou nenahraditelné. Komoda bude funkčním a atraktivním vybavením, které umožní uschovat oblečení a hračky. Úložné prostory můžete získat rovněž pořízením polic, boxů, kontejnerů, košů nebo truhel, které pomohou udržovat pořádek a třídit předměty nejen související se školou, jako jsou učební pomůcky, sešity a knihy, ale také oblečení, hračky a hry, a v případě potřeby se do nich vejde i sportovní vybavení. Při zařizování pokoje pro prvňáčka hledejte nábytek, který poslouží i když dítě povyroste. Nevyplatí se už vybírat modely s pohádkovými motivy. Dobrým řešením bude naopak světlý nábytek, který opticky zvětší prostor, což je důležité, zvláště když zařizujete malou místnost. Ten bude univerzální a splní svůj úkol i když dítě povyroste.
Zóna zábavy v pokoji školáka
Čas prvňáčka zabere nejen učení. Proto také v pokoji vašeho dítěte by mělo být i místo na zábavu a hry. Prostor na mimoškolní aktivity a setkání s kamarády je nedílnou součástí místnosti. Začátek školní docházky je zároveň vhodným okamžikem na prohlédnutí hraček a her. S těmi, se kterými si dítě již nehraje, a ze kterých vyrostlo, lze odstranit a zvětšit tak pokoj o další prostor na předměty související s novými aktivitami a koníčky.
Lezecká stěna je skvělým řešením pro herní zónu. Po dlouhém dni ve škole bude moci vaše dítě se díky ní hýbat a aktivně relaxovat. Zajímavým řešením může být i natření stěny tabulovou barvou, na které bude moci dítě kreslit nebo psát poznámky. Ideálním řešením je zařídit pokoj, který bude odpovídat zájmům dítěte.
Zóna odpočinku a relaxace
Pokoj prvňáčka musí být samozřejmě vybaven i pohodlnou postelí. Začátek školní docházky je vhodný čas na to, abyste dětskou postýlku nahradili o něco větší, vhodně vybavenou postelí. V nadcházejících letech budou děti rychle růst, takže stojí za to se připravit předem. Postel vybavte pohodlnou matrací, která umožní dítěti regeneraci před dalším stejně intenzivním dnem ve škole. Do malého pokoje se bude skvěle hodit jednolůžko se šuplíky nebo s úložným prostorem. Toto řešení umožní uložit ještě více věcí nebo schovat ložní povlečení. Dobrým řešením může být i vyvýšená postel s psacím stolem. V případě, že pokoj obývají dva sourozenci, pak jsou dobrou volbou patrové postele. V každém případě, se ale vyplatí, zajistit si rovněž dostatečné osvětlení vedle postele. Nejlepší je malá noční lampička na stolku nebo zavěšená na stěně. Tlumené, uklidňující barvy podporují relaxaci. Volte spíše než bílé stěny, všechny pastelové odstíny, jako je modrá, růžová, zelená a béžová.
Po dni plném dojmů a zábavy je velmi důležitý odpočinek a zdravý spánek. Pamatujte, že je to nezbytné pro správný vývoj a růst dítěte.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Jakou vybrat židli pro dětský psací stůl?
Jak zařídit pokoj pro školáka?
Jak se vyhnout chybám při uspořádání pokoje pro školáka?