Jaké trampolíny jsou vhodné pro děti – pomůžeme Vám vybrat bezpečné zařízení 0
Trampolíny, stejně jako zahradní bazény, pískoviště a zahradní houpačky pro děti, se používají především k tomu, aby se naše děti nenudily na čerstvém vzduchu a trávily co nejvíce času venku. Podporují také fyzickou aktivitu, čímž zajišťují zdraví a pohodu nejmladších uživatelů. Trampolína je však především gymnastickou pomůckou, kterou milují všechny děti a která zaručeně vykouzlí úsměv na jejich tvářích.
Mnoho rodičů se obává, zda je bezpečné používat trampolínu. Absolutně, pokud naučíme naše děti dodržovat několik jednoduchých pravidel a dávat na ně pozor při zábavě. Na začátek je potřeba skákat co nejblíže ke středu trampolíny a vyhnout se akrobaciím, jako jsou kotrmelce nebo úmyslné padání na záda. Měli bychom také pamatovat na to, aby sundat dětem boty a ponožky nebo jim nandat ty s protiskluzovou podrážkou. A co je nejdůležitější při používání trampolíny platí zákaz jídla a pití, které by dětí při skákání mohly vdechnout.
Pokud jste již rozhodnuti si trampolínu pořídit, stojí za to se seznámit s typy dostupnými na trhu a vybrat si trampolínu, která bude přizpůsobena věku našeho dítěte a díky vhodné konstrukcí mu zajistí bezpečí.
Typy trampolín pro děti
Trampolínu lze umístit jak na zahradu, tak do místnosti - pokud na ni samozřejmě máme prostor. Zatímco domácí trampolíny jsou obvykle malé a jsou určeny jen pro menší děti, zahradní trampolíny mají různé velikosti a mohou na nich skákat nejen děti, ale i teenageři a dospělí. Trochu odlišnou kategorií jsou malé fitness trampolíny (průměr asi 1 metr) používané ve sportovních klubech pro trénink typu fit and jump, které jsou přizpůsobené také schopnostem a očekáváním nejmladších účastníků.
Dalším kritériem pro klasifikaci trampolín je fakt zda obsahují nebo ne bezpečnostní síť. Modely vybavené síťovinou jsou rozhodně populárnější a bezpečnější. Bezpečnostní síť může být vnější a zabraňovat pádu pouze z trampolíny nebo vnitřní - pak také chrání před zasažením vyčnívajících částí rámu. Trampolíny s vnitřní síťovinou se doporučují zejména pro použití v místnostech, protože mohou zabránit případnému zranění vašeho dítěte skákáním na malé ploše. Vnější síť lze často použít jako vnitřní síť a naopak - podmínkou je, že upevňovací systém je stejný. Model bez sítě je určen pouze pro dospělé a starší děti, pro které není skákání, fitness a další cvičení na trampolíně novinkou.
Která trampolína bude fungovat nejlépe - na co si dát pozor při nákupu trampolíny?
Nejprve se ujistěte, že máte pro zvolenou trampolínu dostatek volného místa a podívejte se na bezpečnostní parametry používání. V praxi to znamená vzít v potaz takové parametry zařízení, jako je velikost trampolíny (její průměr), způsob zajištění pružin a kvalita provedení konstrukce (rám, skákací podložka a další prvky).
Velikost trampolíny - máme jedno nebo více dětí? Nebo si možná naše dítě bude chtít hrát společně se svými vrstevníky? Pokud máme velkou zahradu, je určitě lepší zvolit trampolínu s dostatečně velkým průměrem, aby jí mohlo používat více lidí najednou. Pamatujte, že čím větší je zahradní trampolína, tím vyšší by měla být ochranná síť.
Maximální zatížení - zahradní trampolínu budou používat pouze děti nebo dospělí? Pokud ji budou používat i dospělí, ujistěte se, že celková hmotnost těch, kteří používají trampolínu, nesmí přesáhnout povolené zatížení - jinak bychom ji mohli poškodit (například zlomit pružiny nebo zlomit rám) a zranit se.
Kvalita konstrukce - stabilita rámu je stejně důležitá, jako je správná montáž jednotlivých prvků. Dětská trampolína musí mít pevný rám a dostatečně silné nohy. Samotná síťovina by měla být odolná a pružná, a také by měla být prošitá speciální páskou, která ji chrání před roztržením. Měli bychom také věnovat pozornost tomu, aby konstrukce neměla žádné ostré hrany, které by mohly dítě zranit.
Kryt pružin trampolíny - jeho hlavním úkolem je zvýšit bezpečnost zábavy na trampolíně dodatečným zajištěním pružin měkkou pěnovou výplní. Kvalitní kryt vyrobený z vhodného materiálu také zabrání uvíznutí malé nožičky dítěte mezi pružinami. Navíc ji chrání před UV zářením a před škodlivými účinky povětrnostních podmínek.
Zahradní trampolíny - jaký model doporučujeme
Domácí trampolína je dobrým řešením, pokud nemáme pozemek nebo zahradu. V opačném případě bude lepší volbou velká zahradní trampolína vhodná pro zábavu pro děti a pro cvičení pro dospělé. Které trampolíny obzvlášť doporučujeme pro děti a které doplňky a příslušenství mohou být užitečné pro trampolíny?
Jednoznačně zahradní trampolína se žebříkem je velmi pohodlná v použití, jelikož usnadňuje vstup dovnitř a snižuje riziko pádu při vycházení. Žebřík však není nejlepší volbou, pokud máme malé děti, které se na něj mohou pokusit vyšplhat během chvilky naší nepozornosti.
V případě menších dětí je vhodné zvolit trampolínu, jejíž vnitřní síť je vybavena vstupním otvorem uzavřeným zvenčí zipem. Taková trampolína může úspěšně sloužit i jako ohrádka na zahradě pro rodiče, kteří jsou nuceni na chvíli nechat dítě bez dozoru.
Proč je vhodné pořídit dítěti trampolínu?
Trampolína a několik dalších doplňků, jako jsou nafukovací bazény a houpací sítě, pomohou snadno vytvořit dítěti hřiště na vlastní zahradě. Tímto způsobem se postaráme o dobrou náladu, fyzickou kondici a imunitu našich dětí a sami také budeme moci cvičit na trampolíně, zhubnout pár kilogramů a zároveň se skvěle bavit.
Jakou vybrat zahradní trampolínu, aby zajistila bezpečí vašim dětem? Nejprve vezměte v potaz věk dítěte, doporučení výrobce, kvalitu provedení a vaše vlastní preference. Důležitá je taky následovná peče - je-li trampolína velká, ujistěte se, zdali máte v zimním období možnost její uskladnění.