Je sklo za kuchyňskou linku praktické?
Dekorativní sklo si v dnešní době získává stále větší oblibu. Dává více možností pro originální aranžmá interiéru než tradiční keramické obklady. Nejde jen o čistě dekorativní prvek, ale také o velmi funkční prvek dekoru. Až budete hledat řešení do kuchyně místo obkladů, zvažte efektní a funkční sklo za kuchyňskou linku. Zajímá vás, zda jsou skleněné panely mezi kuchyňskými skříňkami dobrým řešením i do vaší kuchyně? Je barevné sklo praktické? Odpovědi najdete v tomto článku!
V tomto článku:
1. Co jsou skleněné obklady za kuchyňskou linku?
2. Tvrzené sklo do kuchyně na stěnu - jaké vybrat?
3. Skla za kuchyňskou linku - čiré, vrstvené sklo nebo grafika?
4. Skleněné obklady do kuchyně a jejich výhody
5. Nevýhody skleněných obkladů do kuchyně
6. Jak se instalují skleněné panely?
Co jsou skleněné obklady za kuchyňskou linku?
V kuchyni skleněný obklad plní nejen funkci dekorace, ale je především funkčním prvkem dokončení stěn. Vyrábí se z kaleného skla, které je často zdobené vybraným motivem, který zdůrazňuje individuální design kuchyně. Obklady z tvrzeného skla za pracovní desky nabízejí skvělou alternativu ke tradičním obkladům a panelům montovaným za pracovní desky. Mohou obohatit dekor celé místnosti a zároveň ochránit stěny před různými druhy nečistot, které vznikají při vaření.
To, co odlišuje skleněné panely od obkladů, je především jejich materiál. Keramické obklady se vyrábějí z hlíny a písku a skleněné obklady z kaleného skla. Jsou také mnohem větší než dlaždice, i když jejich velikost lze vybrat podle individuálních potřeb. Za zmínku stojí možnost tisknout grafiku a vzory přímo na samotnou skleněnou tabuli. Novinkou je vrstvené sklo s potiskem - které je vyrobeno spojením dvou nebo více tabulí skla pomocí několika vrstev fólií.
Tvrzené sklo do kuchyně na stěnu - jaké vybrat?
Skleněné obklady a panely sice nejsou omezené jen na kuchyň a koupelnu, ale nejčastěji se instalují právě tam. V kuchyni se skleněné obklady pokládají hlavně na místa, která se obtížně udržují v čistotě – například nad pracovní deskou, spodními skříňkami a sporákem. Tvrzené sklo ochrání stěnu před prachem a mastnotou a díky pestrým barvám dodá kuchyni atraktivní vzhled.
Vyberte nejúspornější variantu – čiré sklo typu float, které je bezbarvé a hodí se k obložení stěny natřené barvou nebo fototapetou. Dnes lidé častěji sáhnou po barevně lakovaných skleněných tabulích, které nabízejí odolnost, snadnou údržbu a efektní vzhled. Pro zvýšení pevnosti je vyztužte polypropylenovou fólií.
Skleněný panel na stěně v kuchyni může být z jednoho kusu nebo z více dílů. Při výběru jednodílného panelu připravte přesné rozměry, abyste mohli sklo nařezat s přesností na 1 mm. Nezapomeňte započítat otvory pro zásuvky a vypínače.
Skla za kuchyňskou linku - čiré, vrstvené sklo nebo grafika?
Sklo za kuchyňskou linku je skvělý nápad pro originálně dokončenou místnost. Moderní interiér, zejména kuchyně, má rád estetiku a materiály odrážející světlo. Dobrým nápadem do kuchyně je proto použití skla na stěnu mezi kuchyňskou desku a horními skříňky nebo za sporák či varnou desku.
Skleněný panel v prostoru kuchyně nad pracovní deskou je skvělý způsob, jak vytvořit individuální aranžmá. Vše si můžete vytisknout na speciální fólii nebo přímo na sklo a dokonce si navrhnout vlastní grafiku. Barevné motivy v kuchyni jsou velmi módní. Podle vašeho vkusu může grafika zobrazovat přírodu, ovoce, zvířata nebo krásné malebné krajiny. Mohou to být také architektonické budovy, města, mosty. Grafika na skleněných panelech může také zobrazovat abstrakce anebo tisk fotografií.
Sklo za kuchyňskou linkou dokáže díky vhodným barvám dokonale ladit s celým designem interiéru. V malé kuchyni vyberte panel s hladkým a čirým sklem, který prostor opticky zvětší. Rozhodněte se, zda zvolíte lesklé, průhledné, matné nebo mléčné provedení skla. Ve velkých otevřených prostorech experimentujte s barvami a kombinujte je tak, aby kontrastovaly s barvou nábytku a doplňků. V menších kuchyních zvolte raději světlé provedení, které prostor opticky zvětší.
Skleněné obklady do kuchyně a jejich výhody
Kalené sklo použijte jako obklad za pracovní desku nebo plynový sporák – získáte tak velmi funkční řešení. Skleněný obklad odolává rozbití i vysokým teplotám, protože se při výrobě vytvrzuje. Kalené sklo odolává mechanickému poškození i vysokým teplotám, což zaručuje jeho dlouhou životnost a spolehlivost po mnoho let.
Díky široké nabídce barevných odstínů skleněných obkladů si snadno vyberete produkt, který se vám bude hodit. Vytvoříte tak originální aranžmá a jedinečný vzhled kuchyně. Kromě barev můžete vybírat i z různých motivů, grafik a provedení. Pokud chcete něco originálního, nechte si vyrobit sklo na míru, třeba s vlastní fotografií – získáte tak jedinečný dekorační prvek. Takový obklad se hodí zejména do moderních aranžmá nebo minimalistických interiérů, kde může být jediným dekorativním prvkem.
Skleněné panely se snadno udržují – k odstranění nečistot stačí skleněnou plochu otřít vlhkým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Na silnější nečistoty použijte jemné čisticí prostředky, nechte je působit a pak plochu očistěte. Vyhněte se použití ostré strany houbičky, abyste povrch skla nepoškrábali.
Nevýhody skleněných obkladů do kuchyně
Obklady do kuchyní ze skla mají také drobné nevýhody. Skleněné obklady za kuchyňskou linkou se snadno čistí, ale také se rychle zašpiní. Proto pravidelně udržujte pořádek – mastné skvrny, kapky vody a otisky prstů mohou zkazit jedinečný efekt barevného skla.
Pamatujte, že skleněné panely se nehodí do každého stylu interiéru. Vyniknou spíše v moderních a minimalistických interiérech než například v rustikálních nebo provensálských.
Skleněné panely jsou také citlivé na náhlé změny teploty, které je mohou poškodit.
Jak se instalují skleněné panely?
Pokud si montáž necháte zajistit specialisty, objednejte si ji u nich. Panely však snadno nainstalujete i sami. Před instalací panelů na stěnu povrch řádně připravte – vyrovnejte ho, natřete nebo ošetřete základním nátěrem. Správně připravené stěny jsou důležité zejména v místnostech vystavených vlhkosti a nečistotám. Nejoblíbenější způsob montáže skleněných tabulí je přišroubování nebo nalepení pomocí speciálního silikonu či montážního lepidla. Způsob instalace přizpůsobte typu panelů. Všechny otvory si před montáží skleněného panelu vyřežte.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Jak vyzdobit kuchyně navržené v různých stylech?
Kuchyň a skandinávský styl - jak zařídit interiér? 5 tipů
Kuchyně ve tvaru L - jak navrhnout funkční interiér?