Kolik stojí panelový plot?
Panelový plot je v současné době nejoblíbenějším řešením používaným k oplocení nemovitosti kolem domu. Na rozdíl od tradiční síťoviny je mnohem odolnější a může navíc plnit dekorativní funkci. Jeho nespornou výhodou je také snadná a rychlá instalace a relativně nízká cena.
Plotové panely se dodávají v mnoha variantách. Liší se vzhledem a vlastnostmi, které významně ovlivňují náklady na jejich nákup a montáž. Mohou být trvalé nebo dočasné, plné nebo prolamované, vyrobené ze dřeva nebo kovu, a také mohou mít další prvky, například bránu. Při odhadu nákladů na plot jsou klíčovými faktory délka a výška plotu a počet sloupků spojujících jednotlivé plotové pole. Tím však seznam důležitých faktorů nekončí, takže při výpočtu ceny stavby kompletního panelového plotu stojí za to sáhnout po speciální kalkulačce nákladů.
Druhy panelových plotů
Panelové oplocení může být vyrobeno ze dřeva nebo kovu, což určuje především jeho životnost.
Dřevěné ploty
Dodávají zahradě domácký charakter a vytvářejí útulnější prostředí domu. Mají však spoustu nevýhod, kterých byste si měli být vědomi před nákupem. Tento typ panelových plotů by neměl mít přímý kontakt se zemí, proto je vhodné postavit betonový základ a použít kovové sloupky. Vyžadují pravidelnou impregnaci, která chrání dřevo před vlhkostí, škůdci, slunečním zářením a teplotními výkyvy. Pokud použijete jehličnaté desky, můžete na nich po několika letech očekávat viditelné skvrny od pryskyřice. Exotické dřevo je nejlepší volbou pro panelový plot, ale jeho vzhled nevyhovuje všem a cena může být odrazující.
Kovové ploty
Jsou oblíbenější než dřevěné ploty a pletené sítě díky svým praktickým vlastnostem, především vysoké pevnosti a odolnosti proti plísním a houbám. Obvykle jsou vyrobeny z oceli nebo dražšího hliníku pokryté vrstvou barvy nebo laku, která je chrání před mechanickým poškozením a škodlivými účinky povětrnostních podmínek. I když se v průběhu času na kovovém plotu objeví škrábance, malé skvrny od rzi nebo loupaní povlaku stačí je natřít speciálním lakem, aby vypadaly téměř jako nové.
Co určuje cenu zahradních panelů?
Výška plotu - čím větší množství použitého materiálu, tím více za plot zaplatíme. Nabídka výrobce obvykle zahrnuje několik různých výšek, ale můžeme si vybrat panely na míru, což zvyšuje celkové investiční náklady.
Způsob ochrany proti korozi - plot může být pouze žárově pozinkovaný nebo dodatečně práškově lakovaný. Použití lepšího, a tedy nákladnějšího řešení zvyšuje životnost plotových panelů a nemusíte je sami impregnovat.
Tloušťka a kvalita oceli - v případě populárních prolamovaných pletiv si můžeme vybrat 2D nebo 3D modely. První, známé také jako síťové panely jsou obvykle vyrobeny z jednoduchých drátů o průměru 6 až 8 milimetrů. Mnohem levnější 3D panely jsou kompaktnější a mají průměr 4-5 mm.
Betonový základ - zvyšuje stabilitu panelových plotů a někdy je dokonce nezbytný (například šikmý nebo podmáčený a bažinatý podklad). Jeho umístění znamená vyšší cenu práce.
Barva plotu - uvádí se během práškového lakování. Zelené, černé a šedé panely stojí podstatně méně než plot pokrytý nestandardní barvy.
Kolik stojí montáž panelového plotu?
Pokud se rozhodneme pro panelový plot, můžeme koupit potřebný počet jednotlivých panelů v hobby marketu nebo si celý plot objednat přímo od výrobce nebo distributora. Jedno plotové pole stojí přibližně……. Kč, ale v závislosti na kvalitě a technologii dokončování za něj můžeme zaplatit i mnohem víc.
Náklady na montáž jsou často zahrnuty v ceně panelového plotu, pokud se nerozhodneme postavit základ. Poté v závislosti na regionu, velikosti pozemku a typu podkladu musíme vzít v úvahu další výdaje ve výši …. Kč za běžný metr plotu.
Jak vypočítat množství potřebného materiálu pro stavbu plotu
Nejprve vypočítáme délku a výšku všech stran oploceného pozemku a poté pro každou z nich zvlášť.
Počet plotových panelů
Počet potřebných panelů vypočítáme tak, že plánovanou délku strany plotu vydělíme 2,58 a zaokrouhlíme nahoru. Například pokud je strana pozemku 400 běžných metrů, je zapotřebí 156 panelů.
Počet sloupků plotu
V tomto případě stačí přidat jeden koncový sloupek k počtu panelů, tzn. je potřeba 157 sloupků na každou stranu.
Počet svorek
Počet potřebných svorek (spojovacích prvků) závisí na typu a výšce panelového plotu a je obvykle od 2 do 4. Takže pokud chceme vypočítat, kolik svorek potřebujeme pro stranu dlouhou 400 metrů a vysokou 1,50 m, počet sloupků se vynásobí 3, což dává 471 svorek.
Panelové ploty - kalkulačka nákladů
Kalkulačka nákladů je velmi užitečným nástrojem pro ty, kteří si panelové oplocení kupují poprvé. Chcete-li jej použít, potřebujete znát několik klíčových parametrů.
Délka plotu - udává se v běžných metrech a počítá se od prvního k poslednímu sloupku plotu, s výjimkou prostoru pro bránu a branku.
Výška plotu - rozumí se výška samotných panelů (a nikoli prvků, jako jsou například sloupky), obvykle v rozmezí 130-260 cm.
Typ plotu - pozinkovaný nebo dodatečně potažený speciální technologií, která zvyšuje životnost panelů a sloupků a umožňuje vybrat zvolenou barvu.
Počet rohových sloupků - sloupky potřebné v místech, kde se plot ohýbá nejméně v úhlu 70 stupňů, připevněné k panelům pomocí rohových svorek.
Počet krajních sloupků - sloupky na začátku a na konci plotu, stejně jako po obou stranách brány a branky.
Vjezdová brána - plánovaná šířka a typ brány (posuvná nebo dvoukřídlá brána, otočná)
Vstupní branka - šířka a počet plánovaných branek v plotu.
Jak vytvořit kalkulaci plotu?
Odhadované náklady na stavbu nového plotu lze vypočítat pomocí kalkulačky nákladů nebo speciálního formuláře, který je k dispozici na webových stránkách hobby marketu nebo společnosti provádějící tyto práce. V tomto případě musíme také zvolit parametry, jako je typ plotu, jeho délka, výška a tloušťka, způsob dokončování, barva a počet sloupků. Obvykle je také možné objednat další prvky, například zvonek a poštovní schránku připevněnou k plotu. Po zadání všech parametrů obdržíme kalkulaci e-mailem, abychom ji mohli znovu analyzovat a zvážit snížení nákladů.
Kategorie: Ploty a zásteny