Které vnitřní dveře vybrat? - Průvodce a současné trendy
I když si to často neuvědomujeme, vchodové dveře vnitřní hrají v našich interiérech velkou roli - dobře zvolené jsou dokonalým prvkem, který zapadá do celé stylizace domu nebo bytu. Podívejte se, čím je třeba se řídit při jejich výběru, a nechte se inspirovat současnými řešeními uspořádání.
Jaké faktory je třeba vzít v úvahu při výběru?
Při výběru interiérových dveří je třeba mít na paměti dva důležité faktory, které ovlivňují spokojenost s nákupem: vzhled a technické detaily. Je také důležité, pro jaký interiér hledáme vhodný model, čehož jednoduchým příkladem jsou dveře do koupelny, které mají obvykle na spodní straně otvory zajišťující dobré proudění vzduchu dovnitř. Osoby, kterým záleží na alespoň částečném oddělení prostoru, se obvykle rozhodují pro prosklené modely, které se skvěle osvědčí například mezi obývacím pokojem a jídelnou.
Parametry vnitřních dveří
Než se seznámíte se širokou nabídkou vnitřních dveří, mějte na paměti, že již ve fázi dokončování bytu musíte počítat s potřebnými otvory pro dveře tak, aby odpovídaly rozměrům zárubní a dveřních křídel. Tento rozměr je stanoven ve stavebních předpisech: výška musí být nejméně 200 centimetrů a šířka nejméně 90 centimetrů. Musíte si však uvědomit, že modely od různých výrobců se mohou lišit o několik centimetrů. Vzhledem k této okolnosti je nezbytné vždy počítat s montážní rezervou, která by měla být okolo 2 centimetrů. Ačkoli na trhu jsou také mnohem užší dveře, stojí za to položit si otázku, zda jejich použití bude pohodlné, například když budete potřebovat něco vnést dovnitř.
Materiál, ze kterého byly dveře vyrobeny
Materiál je vedle rozměrů dveří jedním z nejdůležitějších parametrů, které je třeba vzít v úvahu při výběru vnitřních dveří. Ve většině případů mají byty dveře z masivu nebo z lepeného dřeva. V nabídce různých výrobců dominují takové druhy dřeva, jako borovice, mahagon, dub a buk. Příznivci lepeného dřeva věnují pozornost jeho vysoké pevnosti. V současné době oblíbená řešení zahrnují také hladké nebo lisované panely na bázi dřeva:
- dřevotřískové
- dřevovláknité
- HDF
- MDF
Za zmínku stojí také skleněné modely, které mají tu výhodu, že můžete upravit jejich průhlednost (mat se osvědčí, když nám záleží na soukromí, a fazetované sklo, když chceme mít co nejlepší přístup světla). Navzdory prvotním úvahám není toto řešení vyhrazeno pouze pro komerční prostory. Kombinace skla, například v hliníkovém nebo dřevěném rámu, může dát místnostem jedinečný charakter. Osoby, které mají rády originální řešení, může také lákat dekorativní sklo, například se vzorem pnoucích květin. Nakonec stojí za to dodat, že v průmyslových místnostech se setkáváme také s dveřmi z designového vlnitého plechu.
Druhy vnitřních dveří
Z hlediska konstrukce stojí za zmínku rozlišení dveří bez výplně a výplňových dveří. První definuje dveře vyrobené z materiálů na bázi dřeva. Mohou být také vyrobeny z dřevěného rámu pokrytého tenkou dýhou. V případě výplňových dveří je rám vyroben ze dřeva, překližky, plastu, nebo skla. Kromě toho můžeme rozlišit:
- Falcové dveře - vyznačují se tím, že mají profilovanou hranu křídla, díky nimž mají větší dosedací plochu křídla k zárubni. Je viditelné zalomení mezi křídlem a zárubní.
- dveře bezfalcové - křídlo po zavření dveří tvoří se zárubní jednu rovinu, díky čemu zůstávají panty neviditelné.
Podle způsobu otevírání lze dveře rozdělit na:
- otočné
- posuvné dveřě
- skládací (harmonikové, lámací)
- výkyvné
Barva dveří a místnost
Při výběru barvy vnitřních dveří byste si měli položit otázku, zda vám záleží na klasickém nebo modernějším řešení. K prvnímu patří bezpochyby dveře v barvě bílé a v barvě dřeva (masivní dřevo, dýha). Druhým řešením je výběr moderních barev, například šedé. To je každopádně viditelný trend v uspořádání - dveře stále častěji mají chladné barvy. Nezapomeňte, že barva vnitřních dveří musí být přizpůsobena celé místnosti, nikoli některým jejím částem, například oknům nebo podlaze. Ti, kdo mají rádi minimalistická řešení mohou se pokusit o efekt splynutí dveří se zdí, pokud jsou barevně sladěny. Stojí za to dodat, že monochromatické úpravy, tj. sladění šedých dveří se stěnou ve stejné barvě, jsou nyní velmi moderní. Faktorem určujícím výběr barvy je také velikost bytu. Do malých prostor budou vhodné světlé barvy, např. bílá nebo jasan. Pokud nemáte představu o barvách, rozhodněte se pro bílé modely, protože bylo přijato, že se hodí ke všemu. Důležitý je také styl, v jakém je byt zařízen. Například ve skandinávských interiérech vedou světlé odstíny dveří a v loftových kovové.
Moderní řešení uspořádání
Pokud vám záleží na velkolepém efektu, můžete se také seznámit se současnými trendy a inspirovat se při renovaci vlastního bytu. V současné době dominují vnitřní dveře, k jejichž výrobě se používají přírodní dýhy. Populární jsou ty, které byly vyrobeny z exotického dřeva, například mugo nebo teak, nebo z evropských druhů, například ořech nebo třešeň. V minimalistickém provedení místností budou vhodné dveře bezfalcové jejichž celé křídlo nebo jeho část je vyrobeno z průhledného nebo mléčného skla. Nakonec stojí za to dodat, že dobrým nápadem v minimalistickém interiéru jsou dveře v antracitové nebo šedé barvě, zatímco v industriálně zařízeném interiéru v barvě tmavého betonu. Z módy nevychází klasická, jednoduchá forma dveří, která doplní moderní interiér.