Módní dřevěná podlaha – jaké desky zvolit?
Dřevo v interiérech našich domů hostí již velmi dlouho. Objevuje se v podobě nábytku, dekorací, ale i jako dokončovací materiál na podlahy. Dřevěná podlaha je vysoce ceněná a je s oblibou volena do interiéru v různých stylech aranžmá. To je způsobeno jedinečnými vlastnostmi dřevěných podlah, které jsou nejen elegantní, stylové a teplé, ale také odolné vůči mechanickému poškození, a co je asi obzvlášť důležité, čím jsou dřevěné masivní podlahy starší, tím vypadají v místnosti atraktivněji. Preferujete i Vy dřevěnou podlahu v interiérech?
Obrovská popularita dřevěných podlahových krytin a velký zájem zákazníků o dřevěné podlahy přiměl výrobce každoročně uvádět nové modely prken pro dřevěné podlahy. Najdete mezi nimi prkna z tuzemských a exotických dřevin. Obrovská rozmanitost dekorů, stejně jako materiálů nutí naše zákazníky stále častěji se ptát, jaké druhy podlahy se vyplatí vybrat? Jaká bude snadná na údržbu a její odolnost bude vyšší než u ostatních?
Abychom Vám dřevěné podlahy a jejich vlastnosti trochu přiblížili, připravili jsme krátký článek, ve kterém vám prozradíme, jak vybrat ideální prkna na dřevěnou podlahu, jaké druhy dřevin stojí za zvážení, a jak zjistit, že je daný druh vhodný do konkrétní místnosti.
V tomto článku:
1. Proč se vyplatí vybrat dřevěnou podlahu?
4. Povrchová úprava dřeva pro podlahu
6. Jak správně vybrat dřevěné podlahy?
7. Tvrdost dřeva – tvrdé versus měkké dřevo
Proč se vyplatí vybrat dřevěnou podlahu?
Jak jsme již zmínili na začátku, masivní dřevo je často voleným materiálem pro konečnou úpravu podlah. Odkud pochází popularita dřevěných desek?
Dřevěné podlahy jsou přírodní materiál, dostupný v různých velikostech, dekorech a barvách. Jednotlivé produkty se liší technickými parametry, díky čemu si každý najde produkt, který nejvíce vyhovuje jeho potřebám.
Dřevěné podlahy se vyznačují vysokou odolností, mimořádnou elegancí a jsou teplé na dotek. Použitím v místnosti dodávají interiéru výjimečně útulný charakter, takže se hodí nejen do obývacího pokoje, ale třeba i do ložnice, dětského pokoje a dalších.
Jednou z nejdůležitějších výhod dřevěných podlah je možnost mnohonásobné renovace a nátěru. Při použití prken na dokončení podlahy se nemusíme bát, že se jejich povrch časem opotřebuje a ztratí svůj původní elegantní vzhled. Pokud zvolíte odolné druhy dřevin, bude podlaha úspěšně zdobit interiér po mnoho desetiletí.
Typy podlahových prken – co se vyplatí vědět o dřevěné podlaze?
Podlahové desky lze rozdělit do několika skupin podle následujících kritérií.
Struktura desky
Na trhu existují dva typy výrobků: jednovrstvé dřevěné a vícevrstvé podlahy - vyrobené z několika tenčích vrstev. Jednovrstvá nebo masivní palubka je vyrobena výhradně z jednoho kusu dřeva. Tento typ materiálu je ideální pro vícenásobné broušení a renovaci. Při rozhodování o jednovrstvých podlahách stojí dbát na to, aby byly náležitě vysušeny.
Vícevrstvé podlahy – jak název napovídá, deska má vrstvenou strukturu. Vzhledem k tomu, že se materiál pokládá ve více vrstvách (zpravidla dvou až třech), můžeme zapomenout na problém nestability či deformace dřeva – struktura vrstvené podlahy je opravdu velmi pevná. Při nákupu těchto typů podlah se vyplatí pečlivě přečíst si jejich specifikaci a ujistit se, že desky na podlahu jsou celé ze dřeva.
Druhy dřeva
Desky na dřevěnou podlahu se dělí na ty z jehličnatých nebo listnatých stromů. Nejoblíbenějšími jehličnatými druhy stromů na podlahy jsou borovice a modřín. Mezi listnatými druhy jsou naprostou špičkou dubové palubky, stejně tak i ty z jasanu, buku, břízy nebo ořechu.
Samostatnou skupinou je exotické dřevo, které je na našem trhu rok od roku stálé populárnější. Mezi nejzajímavější druhy patří: wenge, bambus, jatoba, dadil, palisandr, merbau a iroko.
Povrchová úprava dřeva pro podlahu
Desky lze zakoupit v surovém provedení, které je nutné po pokládce řádně ošetřit, ať už lakem, nebo olejem a je také možnost jejich zakoupení v provedení, když už jsou ošetřeny ve výrobě.
Jak mohou být surové desky ošetřeny? Možností je několik. Například kartáčovaný povrch krásně zdůrazní přirozenou strukturu dřeva, a celek získá rustikální vzhled. Frézování desek, tedy mírné seříznutí jejich hran, zviditelní jednotlivá prkna a přidá dřevěným podlahám selský vzhled.
Pokud podlahy byly ošetřeny ve výrobě, můžeme podlahu používat prakticky ihned po její instalaci. Desky lakované ve výrobě se pokrývají až 7 vrstvami tvrzeného laku, a v případě olejování desky se nanáší tři vrstvy oleje nebo vosku.
Typy dřevěných podlah
Mezi dřevěnými podlahy rozlišujeme parkety, prkna, vícevrstvé plovoucí podlahy či dýhované plovoucí podlahy. Nejsnadnější k montáží je plovoucí podlaha, jelikož se podlaha k podkladu nepřipevňuje napevno. Jednotlivé díly stačí do sebe jen zacvaknout. Naopak nejnáročnější na pokládku jsou parkety. Proto pokud se chcete pochlubit parketovou dřevěnou podlahou, její montáž je třeba přenechat odborníkům.
Jak správně vybrat dřevěné podlahy?
Vybrat vhodnou podlahu je bezesporu obtížný úkol. Aby nám sloužila dlouhá léta, je nutné najít takový materiál, který bude kombinovat design a funkčnost.
Vhodné spojení těchto parametrů zaručí dlouhou životnost podlahy, jak i odolnost proti poškození, deformaci a oděru.
Tvrdost dřeva – tvrdé versus měkké dřevo
Jedním z nejdůležitějších parametrů, kromě druhu dřeviny, je její tvrdost. Aby nám dřevěné podlahy sloužily dlouhá léta, musí být pevné a odolné. Skutečným lídrem v odolnosti i v životnosti jsou desky z exotických dřevin. Z tuzemských druhů stojí za úvahu třeba dubová prkna.
Tvrdost dřeva se nejčastěji určuje pomocí stupnice Brinella, která určuje průměrnou tvrdost jednotlivých druhů dřevin. Stupnice se označuje číselně – čím je vyšší číslo, tím je i dřevo tvrdší.
Podlahové desky - místo použití
Podlahové desky jsou používány při zařizování různých interiérů. Tvrdost dřeva je velmi důležitý parametr, který by měl obzvlášť určovat přizpůsobení podlahových desek typu místnosti. Kde všude se mohou pokládat dřevěné podlahy?
Ložnice, pracovna
Jde o středně provozované místnosti, ve kterých nedochází k zásadním výkyvům teplot či zvýšené vlhkosti vzduchu. Povrch podlahy není také nijak zvlášť vystaven poškození a poškrábání. Z tohoto důvodu zde můžeme použít jakýkoli druh dřeva, včetně těch nejměkčích, třeba břízu nebo borovici. Perfektně se zde budou hodit tmavé podlahy, které navíc dodají místnosti atmosférický charakter.
Za zmínku stojí, že pro podlahové vytápění lze použít většinu palubek, což má velmi praktický význam.
Obývací pokoj, dětský pokoj, předsíň
Vzhledem k tomu, že jsou to intenzivně využívané místnosti, je třeba zvolit i odpovídající druh dřeviny. Je třeba vzít v ohled, že podlaha v takových místnostech je vystavena poškrábání, oděru nebo skvrnám, a tak by mělo být dřevo tvrdé nebo středně tvrdé. Vyplatí se na pokládku zvolit tvrdší druhy dřeva, jako je například dub.
V takových prostorech budou také dobře fungovat exotické dřeviny, které se vyznačují jak dlouhou životností, tak odolností vůči vlhkosti.
Koupelna
Koupelna je specifická místnost, což vyplývá z podmínek v ní panujících. Dřevu nesvědčí zvýšená teplota, ale ani vlhkost vzduchu, takže pokud ji v tomto interiéru chceme bezpodmínečně použít, měli bychom zvolit některé z exotických druhů dřevin, jako jsou iroko, padouk nebo merbau. Je však potřeba počítat s tím, že jejich pořizovací cena bude vyšší.
Proto Než se definitivně rozhodnete, jaké podlahy by měly zdobit Vaše interiéry, prohlédněte si bohatou nabídku našeho internetového a kamenného obchodu BauMax. Najdete zde největší výběr kvalitních a cenově atraktivních dřevěných, a dalších podlahových krytin.
NECHTE SE INSPIROVAT!
Závěsy do obývacího pokoje 2022. Jaké vybrat?
Jaké vybrat osvětlení do ložnice?