Montáž terasových prken
Terasa je ideálním místem k relaxaci venku. Aby však lahodila oku, stojí za to postarat se o její stylový vzhled a útulný charakter, který zajistí dřevěná podlaha. Pokud plánujete rekonstrukci nebo dostavbu nové terasy, nemusíte najímat profesionály. Na trhu jsou hotové systémy pro instalaci terasových prken, které s trochou nadšení a trpělivosti zvládne i naprostý amatér. Jak si svépomocí položit venkovní prkennou podlahu?
V tomto článku:
1. Dřevěné nebo kompozitní terasové desky?
2. Montáž terasových prken - co se vyplatí vědět?
3. Příprava podkladu
4. Upevnění dřevěných terasových prken na trámy
Dřevěné nebo kompozitní terasové desky?
Terasová prkna mohou být dřevěná nebo kompozitní. Každé z těchto řešení má své výhody a nevýhody.
Dřevěná podlaha působí velmi efektně a krásně ladí s okolím zahrady. Podmínkou je však výběr vhodného druhu dřeva a jeho pravidelná konzervace. Musí být pevné a odolné vůči vlhkosti, jinak se rychle deformuje. Na terasová prkna dobře poslouží jak domácí dřevo (dub, buk, smrk nebo modřín), tak i exotické dřevo, které je dražší, ale extrémně odolné vůči měnícím se povětrnostním podmínkám a mechanickému poškození. Barva exotického dřeva bývá tmavá, takže se nemusí líbit každému, ale můžete ji snadno upravit nanesením mořidla nebo vosku na dřevo a následně nanést zvolený impregnant.
Kompozitní podlaha je možná méně efektní než dřevěné desky, ale je praktičtější a snáze se udržuje. Kompozit je vyroben z kombinace polyvinylchloridu a dřevěné moučky, která obvykle tvoří 30 až 50 % složení. Kompozitní desky vypadají a působí jako dřevo, ale jsou odolnější a nekroutí se, když jsou vystaveny vlhkosti. Kompozitní prkna navíc mají jednotnou barvu, také nemají nerovnosti nebo suky jako dřevěná terasová prkna, což lze považovat za výhodu, ale i nevýhodu.
Bez ohledu na to, jaký typ desek si vyberete, stále se musíte rozhodnout, zda preferujete hladký nebo drážkovaný povrch. Vrchní vrstva drážkovaných podlah má drážky, které umožňují rychlý odtok vody po dešti. To je velmi užitečné zejména v případě dřeva, ale musíte počítat s tím, že se v drážkach bude hromadit listí, písek a bláto. Terasová prkna s hladkým povrchem tuto nevýhodu nemají, stačí je otřít mokrým hadrem nebo opláchnout tlakovou myčkou.
Montáž terasových prken - co se vyplatí vědět?
Před zahájením práce si připravte všechny materiály a montážní příslušenství, které budete potřebovat. A to znamená:
• Terasová prkna
• Konstrukční trámy
• Nosníky
• Kotoučová pila nebo přímočará pila
• Vrtačka/šroubovák
• Vruty do dřeva
• Hmoždinky (volitelné)
Naplánujte si montáž terasy na teplý a slunečný den. Prkna uchovávejte v původním obalu, nejlépe utaženém popruhy nebo zatíženém. Po rozbalení desky pečlivě prohlédněte, zda nemáte námitky ke vzhledu materiálu a jeho technickému stavu. To platí zejména pro dřevo - pokud pochází z různých šarží, mohou se vyskytnout rozdíly v kresbě letokruhů. Pokud máte nějaké výhrady, můžete uplatnit své právo na reklamaci.
Příprava podkladu
Podklad pod terasou by měl být nejen stabilní a tvrdý, ale také připravený tak, aby usnadnil odvod dešťové vody.
Pokud plánujete instalaci terasy přímo na zem, je nutné udělat drenáž. Můžete také použít speciální štěrkovou nebo kamennou podestýlku, kterou je potřeba umístit na geotextilii, aby se zabránilo růstu plevele. Teprve na takto připravený podklad se pokládají betonové tvárnice a na ně trámy.
Mnohem pevnější konstrukci získáte umístěním terasy na betonový základ. Při přípravě potěru je třeba pamatovat na sklon asi 2 %, takže voda bude z povrchu betonu odváděna samospádem. Pokud se pro takové řešení rozhodnete, dokupte si navíc nenasákavé podložky, které umístíte pod trámy.
Příprava terénu je také vhodná doba pro položení řádně zajištěných elektrických kabelů, které vám umožní instalovat osvětlení na terasu nebo do altánku.
Montáž trámů a terasových podpěr
K montáži terasy z prken se nejčastěji používají trámy a nosníky. Terasové podpěry vyrobené z plastu rozložte na vyrovnaný povrch ve vzdálenosti 40-50 cm od sebe. To pomůže ke vhodnému rozmístění trámů, které poskytnou terasovým prknům dostatečnou oporu a zabrání deformacím, i když na terasu umístíte těžký zahradní nábytek Zahradní jídelní sety nebo zahradní sedací soupravy. Při rozmístění terasových podpěr věnujte zvláštní pozornost místům, kde budou konce plochy terasy, tedy u stěn a v rozích - podpěry by měly být připevněny co nejblíže k okraji prken.
Je velmi důležité vybrat materiál trámů pro typ použitých desek. Terasová prkna by měla být instalována pouze na trámy s podobnými vlastnostmi a hustotou materiálu. Dřevěné prkna by neměly být pokládány na kompozitní trámy, a co víc – podlaha a trámy by měly být pokud možno ze stejného druhu dřeva, které stejně reagují na změny teploty a vlhkosti.
Upevnění dřevěných terasových prken na trámy
Po položení trámů přichází na řadu poslední krok – montáž terasových prken. Prkna umístěte kolmo k trámům, k připevnění každé desky použijte aku šroubovák a dva šrouby z nerezové oceli, jejichž délka je minimálně dvojnásobek tloušťky desky. Umístěte vruty alespoň 15 cm od bočních okrajů desky a 30 cm od přední strany desky. Místo vrutů můžete použít i speciální montážní klipy, které nebudou na povrchu prken vidět, což zlepší estetiku terasy.
Při pokládání prken z přírodního dřeva pamatujte na mezery mezi nimi (minimálně 6 mm) a na dilataci u stěn minimálně 1 cm širokou. Proč? Jde o tendenci dřeva bobtnat. Dřevěná prkna mají hygroskopické vlastnosti, což v praxi znamená, že při vysoké vlhkosti vzduchu dokážou zvětšit svůj objem. Absence mezer by způsobila deformaci podlahy a poničení omítky.
Montáž kompozitní podlahy na balkóny a terasy je podobná, ale ještě jednodušší. V obchodech jsou k dostání hotové sady, které obsahují prkna a trámy včetně lišt a krycích lišt. Pokud se rozhodnete pro beton, který poskytuje pevný podklad, nemusíte používat terasové podpěry – trámy lze k potěru připevnit pomocí rozpěrných šroubů. Pokládku začněte tzv. startovací lištou, na kterou se připevní první terasové prkno. Až přišroubujete poslední prkno, sáhněte po krycích lištách a zakryjte jimi ořezané okraje.
Hotovo! Nyní si můžete dovolit zasloužený odpočinek, relaxaci na čerstvém vzduchu a satisfakci z dobře odvedené práce.